Yeni 208 Advertisement

Füzelerin gölgesindeki yarışta kazanan Verstappen

 Füzelerin gölgesindeki yarışta kazanan Verstappen

F1 Gp Suudi Arabistan 2022, yarışı Verstappen kazandı. Formula 1 Suudi Arabistan GP’si öncesi Cidde şehrindeki füze saldırısı ortalığı karıştırmıştı. İddialara göre, bazı pilotlar Suudi Arabistan GP’sinde yarışmak istemediler, ancak Suudi yetkililerin tehditlerine maruz kaldılar.

Müthiş çekilmeli geçen yarışın büyük bölümünde Ferrari pilotu Charles Leclerc başı çekerken son bölümde atak yapan geçen sezonun şampiyonu Mac Verstappen, birincilik kürsüsünde yer aldı. Onu yarım saniye arkasındaki Leclerc izlerken üçüncülük kürsüsünde diğer Ferrari pilotu Carlos Sainz yer aldı.

Bahreyn’de olduğu gibi Verstappen ve Leclerc, sollama ve karşı sollamadan oluşan yakın mücadele içine yer aldı. Bu arada Lewis Hamilton ve Mercedes-AMG, onuncu sırayı aşamadı.

Suudi Arabistan GP’sinin düzenlendiği Cidde pistinde, yarışın en büyük kahramanları Max Verstappen ve heyecan verici bir grand prix’i doğuran Charles Leclerc oldu. İkisi, yarışı neredeyse her zaman önde götüren Ferrari sürücüsü ile hızlı geçişlerle birbirlerine meydan okudular.

Ancak son on turda Red Bull pilotu, rakibine tehlikeli bir şekilde yaklaştı ve yarış boyunca defalarca geçmeye çalıştığı Leclerc’i DRS’yi kullanarak finişe üç tur kala geride bırakmayı başardı. İkinci sırada bitirmelerine rağmen, Leclerc ve Ferrari sürücüler klasmanında birinci sırayı koruyorlar.

Savaşın gölgesinde yarış!

Yemenli isyancılar Husilerin, Suudi Arabistan’daki bir petrol deposuna düzenlediği füze saldırısı sonrası Formula 1 yarışının yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Yapılan görüşmelerin ardından yarışın gerçekleştirilmesine karar verilirken, pilotlar arasında yapılan toplantıda neler konuşulduğuyla ilgili çarpıcı iddialar ortaya atıldı.

İspanyol Marca gazetesinin haberine göre, Suudi hükümet yetkilileri F1 yönetimini ve takımları, ülkeden ayrılmaya karar vermeleri halinde tazminattan daha da ağır sorunlarla karşılaşacakları konusunda tehdit edecek kadar ileri gitti. Yaşananların ardından Suudi Arabistan’da düzenlenen son GP olabileceği yorumları yapıldı.

Red Bull’un danışmanı Helmut Marko ile sık sık görüşen ve Alfa Romeo F1 takımını yöneten Peter Sauber ile yakın arkadaş olan ünlü gazeteci Roger Benoit, İsviçre basınına yaptığı açıklamada, “Ülkeyi terk etmelerinin yasaklanacağı ve yarış arabalarına el konulacağı yönünde tehditler var mıydı? Takım patronları bu hikaye hakkında yorum yapmak veya bu hikayeyi doğrulamak istemediler. Ancak Formula 1’in artık paraya aç bir organizasyon haline geldiğine şüphe yok” ifadelerini kullandı.

Bazı pilotlar yarışmak istemedi

Füze saldırısının ardından takım patronları, organizatörler ve Suudi hükümeti ile yarışın düzenlenmesi konusunda anlaştıktan sonra, 20 pilot ayrı ayrı bir araya geldi. Yapılan ilk oylama sonucunda oybirliğiyle eve dönme kararı alındı. La Gazetta Dello Sport’a göre; Lewis Hamilton, George Russell, Fernando Alonso, Pierre Gasly ve Lance Stroll yarışmak isteyemen pilotların başında gelen isimlerdi.

Takım liderlerinin uyarıları ve tehditlerden sonra mesele, şampiyonanın güvenliği ve sürücülerin maaşları oldu. Valtteri Bottas, Suudi Arabistan hakkındaki tartışmaların, yarış yapılıp ülkeden ayrıldıktan sonra devam etmesi gerektiğini söyledi: “Yetkililer görüşlerini açıkladı ve en güvenli seçeneğin yarışa devam etmek olduğuna dair söz verdiler. Gelecekte ne tür yerlere gideceğimizi düşünmemiz gerekiyor. Burada her şey istikrarlı değil. Ama ben politikacı değilim. Yarışmam söylendiğinde yarışırım.”

Pierre Gasly ise, pilotlar arasında en güçlü itirazı yapan isim oldu: “Bazı siyasi sırları açıklamak bana düşmez.”