G Serisi de dijitalize oluyor

 G Serisi de dijitalize oluyor


Mercedes’in kült modeli G Serisi’nin fotoğrafları 15 Ocak’ta başlayacak Detroit Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek basın lansmanı öncesi ortaya çıktı. 1979’dan bu yana devam eden gövde hatlarıyla tasarımını koruyan otomobilin, yuvarlar farları içindeki yeni desenler kullanılırken, eski nesle göre daha iyi bir aydınlatma sisteminin olduğu belirtiliyor. Ayrıca, ön tampon ve ızgaranın yeni tasarımı da gözlerden kaçmıyor. Yeni ızgarada yarı otonom sürüş için sensörlere de yer veriliyor.


Araçta şehirli kullanıcıları memnun ederken arazi sürücülerini hoşnut etmeyecek değişiklikler kabin içinde yapılmış. E ve S Serisi’nde olduğu gibi kokpiti dijitalleştirilen araçta, akıllı teknolojiler, cep telefonundan kullanım imkanı veriyor. “Gidemeyeceği yer olmayan” aracın arazi yetenekleriyse hiçbir araçla kıyaslanamayacak düzeyde üst seviyede. Hatırlatmak gerekirse 2006’da bir belgesel film yapımcısı, Sibirya’da,kışın bir binek otomobiliyle dünyanın en soğuk bölgesine ulaşan ilk yabancıydı ve -53 derece gibi soğuk dalgalanmalara rağmen tek bir arıza olmadan yaklaşık 19.000 km’lik bir mesafeyi G 500 ile aşmayı başarmıştı.

G Serisi’nin üretim hikayesi ilginç, 1972’de en zorlu arazi koşullarında maksimum düzeyde konfor ve güvenlikle ilerleyebilecek bir araç projesi üzerinde çalışılmaya başlanıyor. 1973’te proje bir araca dönüşüyor ve hem Büyük Sahra’da hem de Kuzey Kutup dairesinde zorlu testlere tabi tutuluyor. 1970’lerde Mercedes-Benz hisssedarlarından olan İran Şahı Rıza Pehlevi’nin talebi üzerine askeri amaçlarla kullanılabilecek versiyon da geliştiriliyor. 1980’deyse Papa için özel bir G Serisi üretiliyor; Popemobile. Ama aracın sivil versiyonu da üretime alınca büyük ilgi uyandırıyor ve konu 2018’e kadar uzanıp gidiyor.