Geleceğin Taksisi yüzünü gösterdi

 Geleceğin Taksisi yüzünü gösterdi

Otomotiv endüstrisinden harika haber. Sektörde sadece on yıl öncesinde hayal bile edilemeyecek gelişmeler yaşanıyor. Yerli tasarım/üretim global bir konsept karşımızda! Karsan’ın Hexagon Studio’nun tasarım desteğiyle geliştirdiği Geleceğin Taksisi’nin konsept modeli, Autoshow Fuarı öncesinde Haliç Kongre Merkezi’nde bir davetle tanıtıldı. Ocak 2012’de yürüyen prototipiyle hazır olacağı açıklanan taksi konsepti davetlilerden büyük ilgi gördü. Tüm dünya pazarları için tasarlanan taksi konsepti, 28 Ekim-7 Kasım arasında gerçekleştirilecek Autoshow Fuarı’nda da yerini alacak. Taksi projesinin ardında hızlı gelişen bir tasarım süreci var. Yaklaşık 3 yıl üzerinde çalışılacak projenin 2012 Haziran ayında onayı verildikten sonra 2013 ortalarında üretilmesi hedefleniyor.

Karsan’ın 27 Mayıs’ta Amerika’da katıldığı taksi ihalesi için geçirdiği hazırlık süreci olan 6 aylık endüstriyel tasarım ve konsept oluşumunun ardından 1/1 model hazırlık sürecinde atılan adım, Temmuz ayında başlayan modelleme süreci oldu. 15 Ekim’e kadar 10 kişi konsept model ile ilgili çalışırken mühendislik ve tasarım işleri için de 60 kişi ayrıca görev aldı ve ortaya bu ilginç konsept model çıkarıldı. Sırada gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanması hedeflenen 1/1’lik iç tasarım modelinin çıkarılması var. Hızlı ve heyecan yaratan bir süreç.
Davette konuşan Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, New York ihalesinin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağının belirsiz olduğunu söylerken “New York bizim için bir fırsat ama netice değil. Bizler “Geleceğin taksisi” ile otomotiv sektöründe yeni bir marka ile yepyeni bir segment yaratmak amacındayız. Herhangi bir ülke için aracımızı o ülkenin beklenti ve isteklerine göre adapte edebileceğiz” dedi. Nahum ayrıca ailesinde engelli birey bulunanların ihtiyacını karşılayacak bir binek otomobil olarak da kurgulanabilen taksi tasarımının proje programı dahilindebu alternatif üzerinde de çalışmaya başlanacağını açıkladı. Bu konsept de hazır olduğunda kamuoyu ile paylaşılacak.
Karsan CEO’su Murat Selek de bu projenin Karsan’ın “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonunun gerçekleşmesine katkısının önemini vurgulayarak, bu sayede Karsan için yeni bir marka ile yeni bir segment yaratma fırsatı doğduğunu belirtti.
Taksinin özel bir kullanım amacı olması sebebiyle özel bir platformu ve özel bir tasarımı hak ettiğini belirten Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu da “Geleceğin Taksisi”nde yolcu ve sürücü için ayrı ve özel yaşam alanlarının tanımlanmış olduğunu, konforun azami seviyede olacak şekilde özelleştirildiğini söyledi.

Geleceğin taksisinin tasarım özellikleri
• Sürücü için, gün boyu saatlerini direksiyon başında geçireceği hesap edilerek, rahat ve güvenli bir çalışma ortamı kurgulanmış.
• Tasarım yolcunun rahat inip binmesine fırsat verecek şekilde yapıldı, yüklerin de yolcu ile beraber rahatça araç içine alınması öngörülmüş.
• Tekerlekli sandalye ile seyehat etmek durumunda kalan engelli yolcuların diğer yolcularla eşit koşullarda, aynı seyir istikametine bakarak ve aynı kapıyı kullanarak araca binmesi hedeflenmiş.
• Günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bilgilendirme, haberleşme ve eğlence sistemleri taksiye özel olarak kurgulanmış.
• Toplam işletme maliyetleri öngörülerek araç dışı parçalar hasar halinde kolay ve düşük maliyetle değiştirilecek komposit paneller halinde tasarlanmış.
• Bu tasarım yaklaşımı sayesinde de aracın, her şehrin ihtiyacına göre farklı dış görüntü elde edilebilir, şehir ile bütünleşmesi mümkün olabilir hale getirilmiş.
• Benzer şekilde, konum bazlı, araç içi ve dışı medya çözümlerinin de bulunması sağlanmış.

Geleceğin Taksisi’nde Infotainment Sistemleri
Karsan taksinin en önemli özelliklerinden biri aracın içinde (sürücü ve yolcu koltuğunda) ve dış cephesinde yer alan infotainment sistemleri olarak açıklanıyor.
Bilgi akışının her geçen gün arttığı ve iletişim ihtiyacının yoğunlaştığı günümüzde hayat daha da hızlanıyor ve mobilite ihtiyacı artıyor. Bununla birlikte zamansızlık, zamanın değerini her geçen gün artırıyor. Özellikle büyük şehirlerde yoğun trafikte geçirilen zamanın en verimli şekilde değerlendirilmesi önem taşıyor. Bu doğrultuda tasarlanan Geleceğin Taksisi, infotainment sistemleri ile yolculara trafikte geçirdikleri zamanı güvenli, konforlu, verimli ve keyifli bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanıyor.
Gelecek 2 ila 3 yıl sonra sunulacak olan infotainment sistemi ile ilgili hazırlık süreci yoğun bir şekilde devam ediyor. Gelecek dönemde araçta yer alacak infotainment sistemlerine aşağıdaki uygulamalar örnek gösterilebilir;
o Aracın dış cehpesinde (aracın tepesi ve yanlarında) yer alan ekranlarda, ve yolcu önündeki ekranda aracın geçtiği güzergah üstünde, bulunduğu noktanın uydu ile algılanan koordinatları tarafından tetiklenen bulunduğu noktada yer alan mağaza ve/veya kültür/eğlence merkezlerindeki organizasyonlar ve/veya bilgilendirmeler, olaylar ve kampanyalar ile alakalı reklamlar ve duyurular yer alacak.
o Yolcu bölümünde yer alan dokunmatik plazma ekranlarda gidilen rotasyon takip edilebilecek, yol üstünde görülecek mağazaların indirimleri ekran üstünde belirecek ve yolcu şehir ile temasını sürdürecek. Böylelikle bir cadde üzerinde ilerlerken o caddede yer alan bir mağazanın indirim reklamı taksinin içinde ve dış cephesinde ayrı olarak yer alacak. Dışarda yürüyenler o mağazadaki indirimi taksi üstünden öğrenecekler, taksi içindeki yolcu da indirimi görüp o mağazaya uğramak isteyebilecek.
• Yolcular internet üzerinden yapılabilecek tüm işlemleri taksi içindeki dokunmatik ekran üzerinden kolaylıkla yapabilecek. Örneğin;
o Yolcu tiyatro, sinema, müze vs. gibi yerler hakkında ister önünden geçtiği, ister reklam ve duyurusunu gördüğü ister ise tamamen kendi inisyatifi ile sorguladığı bilgi alıp reservasyon yapıp biletleri bu sistemi kullanarak alabiliyor olacak.
Otomobilin infotainment sistemi, Facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım ağlarına da kolaylıkla erişim sağlayabilecek.

1 Yorum

  • taksiyi ne zaman çıkaracaksınız

Bu yazı yorumlara kapalıdır.