Yeni 208 Advertisement

Gelecek net görünmüyor!

 Gelecek net görünmüyor!

İSTANBUL_AUTOSHOW_2017__23__MUSTAFA_BAYRAKTAR

“Geleceğe Yakından Bakın” sloganıyla kapılarını açan İstanbul Autoshow 2017 oldukça sakin geçiyor. Doğuş Grubu markaları, Volkswagen, Audi, Porsche, Seat, Skoda, Bentley, Lamborghini ve Bugatti’nin, Tofaş’ın temsil ettiği Ferrari ve Maserati’nin, Borusan markaları BMW, MINI, Jaguar ve Range Rover’ın yanı sıra ODD Başkanı Mustafa Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Bayraktar Holding markaları Citroen, DS, Subaru, Infiniti’ye ek olarak Kia, Mazda, Volvo, Suzuki’nin katılmadığı fuar, küçültülmüş salonlarda düşük maliyetli dekorlarla dikkat çekiyor. Sıkışık yerleşimli fuar salonlarında az sayıda yeni modelin bulunması da şehrin bir ucundaki TÜYAP’a ulaşacak ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratabilecek bir diğer unsur.

1492697865_STANBUL_AUTOSHOW_2017__2_

İlk kez bu yıl yaşanan durum, fuara katılmayan markalar tarafından yapılan yüksek harcamalara karşın geri dönüşün beklentileri karşılamadığı şeklinde açıklanırken fuarlara olan ilginin düşüklüğü de önemli bir pay sahibi olmuş görünüyor. ODD Başkanı Bayraktar Autoshow fuarıyla ilgili “Fuara yeni bir boyut kazandırdık” gibi olumlu yorumlar yaptıysa da Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Bayraktar Holding markalarının yer almamasının yarattığı tezat fazlaca konuşuldu. Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan, fuara katılmayan markaların sebeplerinin kendi görüşleri olduğunu, dünyada otomobil fuarlarında bir azalma olmadığını, ziyaretçilerin ilgisinin de sürdüğünü söyledi. Otomotiv teknolojisinde duraklama olamayacağını vurgulayan Bekdikhan, belki gelecek yıllarda fuarların kapsamının geliştirilip genişletileceğini, teknoloji üreticilerinin de dahil edileceğini söyledi. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok ise “Katılmayan markalar, fuarların etkisini azaldığını ilk fark edenler… Yerli üretici olmasak biz de katılmazdık. Muhtemelen bu İstanbul’daki son otomobil fuarı olacak. İnsanları yeni otomobillerle internetten buluşturmak daha kolaylaştı” dedi.

Honda NSX

Fuarda dikkat çeken bir unsur da “beyaz otomobiller ülkesinde” fuarda da beyaz renkli otomobillerin sergileniyor olmasıydı. Autoshow İstanbul 2017’nin yıldız adaylarından Honda NSX’in yanı sıra Fiat’ın Mazda MX-5 bazlı roadsteri 124 de beyaz renkle sergileniyordu.

Honda Türkiye NSX’in yanı sıra yeni Civic Type R ve Civic RS’i ilk kez otomobilseverlerle buluşturuyor. Fuarın dikkat çeken diğer yıldız adayları Aston Martin Vulcan ve Vision Mercedes-Maybach 6 oldu. Renault süper spor konsepti Tzegor’u, Opel ise Insignia Gran Tourer’ı ilk kez sergilerken Peugeot 5008, Hyundai Ioniq ve yeni i30 da dikkat çeken modeller arasında yer aldı.

Kimi otomobil gazetecilerinden “Anadolu panayırı” yorumları alan fuarda geçen yıllara göre görünen tenhalık bakalım hafta sonu değişebilecek mi?