Gelecek Volvo’da şekilleniyor

 Gelecek Volvo’da şekilleniyor

İskandinav otomobil devi, yeni tasarımlarıyla çevreye, güvenliğe ve performansa olan yaklaşımını vurgularken C40 Recharge’dan başlayarak sıradaki yeni modelleriyle modern geleceği de şekillendiriyor.

reklam
Reklam

Volvo Cars, C40 Recharge ile 2030 yılına kadar yalnızca tam elektrikli otomobil üretme hedefine giden yolda bir adım daha atıyor.

reklam

C40 Recharge, sıfır emisyonlu bir geleceğe olan bağlılığının en son göstergesi. Coupéleri andırır bir şekilde daha yere yakın ve daha şık bir tasarıma sahip olan C40 Recharge, bir SUV’un sağlayacağı tüm avantajları taşıyor. Volvo C40 Recharge, üreticinin ilk tamamen %100 elektrikli olarak üretilen ve başka motor seçeneği ile sunulmayacak olan modeli ve yeni geleceğinin ilk adımı. Volvo’nun tanımına göre; bu model emisyonsuz geleceğimizi simgeliyor ve otomobil sahibi olmanın kurallarını yeniden yazıyor.

Burun yapısında markanın elektrikli modellerinde kullanacağı yüzünü taşıyan yeni hatlar, LED ışık teknolojisiyle güçlendirilen, imza niteliğindeki Thor’un çekici farlar öndeki trafiğe otomatik olarak uyum sağlıyor. Böylece, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan yolun verimli bir şekilde aydınlatılması mümkün hale geliyor. Her bir far ünitesinde  önündeki trafiğe uyum sağlayan ve yolu verimli bir şekilde aydınlatmaya devam eden 84 Piksel LED kullanılıyor.

C40 Recharge’ın arkasıysa alt tavan çizgisiyle uyumlu çarpıcı bir tasarıma sahip. Bagaj kapağının üzerindeki ince spoyler, yol tutuşunu iyileştirdiği gibi sportif estetik katkı da sağlıyor. Alımlı gövdenin profil hatları ise coupéler kadar tahrik edici görünüyor.

Gerçek bir teknoloji üssü

C40 Recharge kabin içerisinde, pek çok Volvo sürücüsünün tercih ettiği yüksek bir oturma konumu sağlarken, modele özgü bir dizi renk ve dekor seçeneği ile birlikte sunuluyor. Kabin tam bir teknoloji üssüne dönüştürülmüş durumda. Volvo C40 Recharge’da, Google ile ortaklaşa geliştirilen ve Android işletim sistemini temel alan, piyasadaki en iyi bilgi-eğlence sistemlerinden biri bulunuyor. Kullanıcılarına Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store gibi yerleşik Google uygulamaları ve hizmetleri sunuyor.

Otomobilin Harman Kardon müzik sistemi, 600 W’lık dijital bir amfi ile destekleniyor ve havalandırmalı bass hoparlör dahil 13 hi-fi hoparlör içeriyor. Volvo C40 Recharge’ın iç akustiğine göre uyarlanmış, güçlü ve sizi içine alan bir ses deneyimi sürücü ve yolculara eşlik ediyor.

Dünyada bir ilk olan Volvo iklimlendirme sisteminde yer alan gelişmiş hava temizleyici, yüzde 95’e kadar tehlikeli PM 2,5 parçacıklarının kabine girmesini önler. Bu, dışarıdaki hava koşulları ne olursa olsun sizin ve yolcularınızın daha iyi ve daha sağlıklı bir hava kalitesinin keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. Hatta kullanıcılar, dışardaki partikül ve polen seviyelerini otomobillerinden takip edebiliyor.

Hayvansal ürünlere veda

Volvo C40 Recharge, markanın o kendine özgü iç tasarımında, Nordico kullanılarak üretilen ve başka hiçbir deri döşeme seçeneği sunulmayan ilk otomobili. Volvo’nun yeryüzüne duyduğu saygı ve etik duruşu, %100 elektrikli sıfır emisyon salınımlı C40 Recharge ile start alıyor. Sıra dışı bir tasarımın ardında yepyeni teknolojilerle buluşturulan otomobil, deri malzemelerden arındırılarak tam bir çevreci portresi çiziyor. Volvo Cars, kullandığı malzemeleri mümkün olduğunca aktif bir şekilde değiştirmeyi hedefliyor. Hayvansal ürünler içeren malzemelere olan talebin azalmasına katkıda bulunuyor.

 

Volvo Cars, modellerini deriden arındırma hedefinin bir parçası olarak, otomobil endüstrisinde kullanılan birçok malzeme yerine kullanılabilecek, yüksek kalitede, sürdürülebilir kaynaklar araştırıyor; hedef tabii ki dünyaya saygı.

Volvo Cars kullanıcılarına, deri iç mekân seçenekleri yerine biyolojik bazlı ve geri dönüştürülmüş kaynaklardan üretilen yüksek kaliteli sürdürülebilir malzeme  alternatifleri sunuyor. Örneğin Volvo Cars tarafından üretilen yeni bir iç malzeme olan Nordico, PET şişeler gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan tekstillerden, İsveç ve Finlandiya’daki sürdürülebilir ormanlardan elde edilen biyolojik nitelikli malzemelerden ve şarap endüstrisinden geri dönüştürülmüş mantarlardan oluşacak ve birinci sınıf iç tasarım için yeni bir standart belirleyecek. Bu malzeme, ilk defa C40 Recharge’da görüldü ve yeni nesil tamamen elektrikli Volvo modellerinde kullanılmaya devam edecek..

 

Volvo Cars, malzemenin bir parçası olarak ya da malzemenin üretiminde bir işlem kimyasalı olan plastik, kauçuk, yağlayıcı ve yapıştırıcıların üretiminde yaygın olarak kullanılan hayvan ürünlerini de kullanmak istemiyor. Şirket bu adımı atıyor çünkü deri kullanılmayan bir sürüşün doğru yönde atılmış bir adım olduğuna inanıyor.

Elektrikten gelen güç

C40 Recharge, Türkiye pazarında Recharge Twin ve Recharge motor versiyonları ile sunuluyor. Recharge Twin motor tipinde, biri önde ve diğeri arka aksta olmak üzere, yaklaşık 28 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar hızlı şarj edilebilen, 78 kWh batarya ile çalışan elektrik motorları yer alıyor. Menzil ise yaklaşık 450 km. Tek motorlu C40 Recharge ise, 78 kWh bataryası ve WLTP sürüş döngüsü kapsamında tek şarjla 438 kilometreye kadar menzil sunuyor.

 

Güvenlik vazgeçilmez bir Volvo geleneği

Volvo deyince herkesin aklına ilk gelen hep güvenlik olagelmiştir. Zengin güvenlik donanımlarıyla C40 Recharge da bu geleneği geleceğe taşıyor. Gelişmiş gövde yapısı ve benzersiz akü güvenlik kafesi, hem otomobil içindeki tüm yolcuları hem de karşı araçtaki yolcuları koruyacak şekilde tasarlanmış. Akıllı güvenlik yardımı teknolojisi, gündüz veya gece başka araçlar, yayalar, bisikletliler ve büyük baş hayvanları algılayarak bunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bunun için önce sürücüyü uyarır ve sürücü tepki vermezse otomatik fren yapabilir. Eğer yanlışlıkla şeridinizden çıkarsanız C40 Recharge direksiyon simidi aracılığıyla belli belirsiz bir titreşim göndererek yeniden şeridin ortasına dönmenize yardımcı olur. Otomatik frenlemeli çapraz trafik uyarı sistemi ise sürücüyü sınırlı görüş açısıyla geri manevra yaparken destekler. Sistem, arkadan geçen araçları algılayabilir ve gerekirse otomatik olarak fren yapabilir. Kör nokta bilgi sistemi (BLIS), şerit değiştirirken aktif destek sağlar. Yan şeritteki diğer araçlarla çarpışma riski varsa BLIS direksiyonu uygun şekilde ayarlayarak sizi, otomobilinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur. 360° park görüşü sistemi 360° görüş sunan dört kamera ve yan sensörlerle otomobilin yanındaki nesneleri algılama özelliğini artırarak dar alanlarda bile güvenle park etmenize yardımcı olabilir.

Sıradanlıktan sıyrılın

Tercih edilen yepyeni renk paleti de Volvo C40’ın farklı bir Volvo olduğunun kanıtı. Sıradanlıktan uzak pastel renklerin yer aldığı yeni palet, çevreye saygılı ve uyumlu renkleriyle dikkatleri üzerine odaklıyor. Siyah, Onyx Siyah, Fuasion Kırmızı, Thunder Gri, Fjord Mavi, Silver Dawn, Kristal Beyaz ve Sage Yeşil, farklı zevklere sahip Volvo kullanıcılarını hedefliyor.

Advertisement