Geleneksel Michelin basınç günleri!

 Geleneksel Michelin basınç günleri!

Michelin’in her sene geleneksel olarak düzenlediği ‘Lastiklerde Doğru Hava Basıncı’ aktiviteleri bu yıl altı il ve dokuz noktada gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl 3880 aracın kontrol edildiği ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ etkinliklerinde, sürücülerin yüzde 24’ünün tehlikeli seviyede düşük havalı lastiklerle yolculuk yaptığı saptanmıştı. Michelin’in, sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı ve 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri başlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu altı il ve dokuz noktada düzenlenecek etkinliklerde, karayollarımızın daha güvenli ve ekonomik hale getirilmesi için lastiklerin rolüne dikkat çekilecek.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında; sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi, uzman Michelin ekiplerince gerçekleştirilecek ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlanacak. Aktiviteyle geniş kitleleri güvenli ve ekonomik sürüş için bilinçlendirmeyi amaçlayan Michelin, trafik kazası risklerini de azaltmayı hedefliyor. Etkinlikler, İstanbul Anadolu yakasının ardından 21-22 Nisan arasında İstanbul Avrupa yakasında, 5-6 Mayıs’ta Ankara’da, 9-10 Mayıs’ta Bursa’da, 13-17 Mayıs tarihleri arasında İzmir’de, 20-21 Mayıs’ta Antalya’da ve 23-24 Mayıs’ta ise Denizli’de gerçekleştirilecek.

Dört araçtan biri tehlike seviyesinde
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin beş ilinde gerçekleştirilen Lastikte Doğru Hava Basıncı etkinliği kapsamında toplam 3880 aracın lastikleri incelendi. Araçların % 43’ünün düşük, % 39’unun yüksek havalı lastiklerle kullanıldığı ve her 4 araçtan 1’inde lastik hava basıncının tehlikeli sonuçlara yol açabilecek kadar düşük olduğu saptandı. Aktivite sonrası etkinliğin yapıldığı illere göre elde edilen istatistiklerde, bazı illerde düşük hava basıncıyla seyahat eden araçların oranının oldukça yüksek boyutlara ulaştığı, Bursa’da ise tehlikeli derecede düşük hava basıncına sahip araç oranının % 36’yı bulduğu gözlendi.