Gergin çelik!

 Gergin çelik!

Mazda Motor Corporation, Sumitomo Metal Industries ve Aisin Takaoka işbirliğiyle 1.800 MPa ultra yüksek gerilmeli çelikten otomobil parçaları geliştiren ilk otomobil üreticisi oldu. Bu süper yüksek gerilmeli çelik, ilk olarak 2012’nin başlarında tüm dünyada piyasaya sürülecek olan yepyeni Mazda CX-5 kompakt SUV modelinde kullanılacak.
Mazda’nın yeni üretim teknolojisinde 1.800 MPa ultra yüksek gerilmeli çelik, ön ve arka tamponların içine yerleştirilerek çarpma anında darbeyi emen tampon kirişlerinde kullanıyor. Tampon kolları önceki versiyonlardan yüzde 20 daha güçlü ve 4,8 kilogram daha hafif olmakla birlikte Mazda’nın yeni nesil, hafif ve dayanıklı araç mimarisinin temel unsurunu oluşturuyor. Mazda’nın çığır açan SKYACTIV TECHNOLOGY programıyla geliştirilen yeni gövde mimarisi, yepyeni bir enerji emme mekanizmasına ve ağırlığı azaltmak için yüksek yüksek gerilmeli çeliğin daha yaygın kullanımına yer veriyor.

Biraz da fizik dersi
Yüksek gerilmeli çelik kullanımı sayesinde araç parçaları bir yandan incelirken öte yandan yüksek dayanıklılığını koruyabiliyor. Böylece araç ağırlığında önemli ölçüde azalma sağlanabiliyor. Tampon kirişlerinin ağırlığının azaltılması bilhassa önem taşıyor, çünkü gövdeye aracın ağırlık merkezine en uzak noktalarında dâhil olan bu parçalar dinamik performansı ve araç çevikliğini doğrudan etkiliyor. Elbette çarpışmalarda koruma sağlamak için bu parçaların aynı zamanda kuvvetli olması gerekiyor. Bu nedenlerden ötürü parçaların daha kuvvetli çelikten seri üretimi için uzun süredir çeşitli yöntemler aranmakta.

Ancak kuvvetli maddeler daha az esnek olduğundan çarpışma sırasında daha az enerji emer. Bunun üstesinden gelmek için Mazda, tampon kirişlerinin çarpışma sırasında nasıl deforme olduğuna dair kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdi ve enerjiyi daha verimli biçimde emebilen yeni bir tasarım yarattı. Ayrıca CX-5 modelinde tamponların en yüksek kuvveti sağladığından emin olmak için Mazda, kaynaklama tekniklerini iyileştirmek ve güvenilir bir üretim süreci tesis etmek adına Futaba Kogyo Co., Ltd. ile iş birliği yaptı.
Tüm müşterilerine daha iyi bir sürüş keyfi sunarken çevreye ve güvenliğe verdiği önemi göstermek adına Mazda, gelecekte de yüksek düzeyde gövde sağlamlığı ve mükemmel çarpma direnci sağlarken araç ağırlığını azaltma ve dinamik performansı artırma hedeflerini de sürdürecek.