Yeni 208 Advertisement

GM-PSA ortaklığı büyüyor

PSA-GM www.i-motoring.comPSA Peugeot Citroen (PSA) ve General Motors (GM) Global Stratejik Ortaklıklarının yürürlüğe girmesine yönelik anlaşmaları imzaladılar. Ürün Geliştirme ve Satın Alma anlaşmalarının kapsamı aktarma elemanlarını dahil edecek şekilde genişletilirken bağların güçlendirilerek ortaklığın kuvvetli şekilde pekiştirilmesi amaçlanıyor.

Üç Ortak Araç Platformu Geliştirme: İlk ortak araç projeleri aşağıdaki segmentlerde platform/tasarım gelişmelerini kapsıyor:
1. Opel/Vauxhall için C-MPV ve Peugeot için C-CUV ortak program
2. Her iki Grubun B segmenti için ortak bir MPV programı
3. Opel/Vauxhall ve PSA’nın Avrupa ve diğer bölgelerdeki bir sonraki nesil otomobillerine önemli temel oluşturacak düşük emisyonlu B-segment platformunun ortak geliştirilmesi

Ortaklığı daha da güçlendirmek için ek ortak araç projeleri de değerlendiriliyor. Bu işbirliğinden doğan ilk araçların 2016 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni geliştirilen ürünler Opel/Vauxhall, Peugeot ve Citroen modellerinin kendi marka karakteristikleri ile uyumlu olacaklar.

Ortak iştirak satın almasının oluşturulması
Ortaklık tarafları Avrupa’da, ortak satın alma organizasyonu oluşturmak için anlaşmaya vardılar. Bu yeni organizasyon her iki şirketin satın alma erişimlerini kullanacak ve yeni satın alma sinerjileri oluşturacaklar. Bu durum hala anti tröst onaylarına tabidir.

Daha sonraki global girişimler
İşbirliklerinin başarısına dayanarak, ortaklar ayrıca ortaklıklarının kapsamını genişletecek ve gelecekteki fırsatları değerlendirecek yeni ek global girişimleri duyuruyorlar:

PSA’nın global petrol motoru programından (EB motoru) türetilmiş yüksek performanslı, verimli küçük gaz motorlarından oluşan bir yeni neslin ortak geliştirilmesi, Latin Amerika veya diğer büyüyen piyasalardaki ürün ve endüstriyel girişimlerin araştırılması.