Goodyear’dan Türkiye’deki 50. Yılında Satış Rekoru

 Goodyear’dan Türkiye’deki 50. Yılında Satış Rekoru
Reklam

2011 yılında Türkiye’deki 50. yılını kutlayan Goodyear Lastikleri T.A.Ş, geçen yılı 61.6 milyon TL net kar ile kapattı. 2011’de Türkiye’deki 50. yılını kutlayan Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 2011 yılı faaliyetlerinden elde ettiği ciro ve karında güçlü bir artış kaydetti. Türkiye’de 1300’ü aşan çalışanı ile Goodyear, istihdam ve kariyer fırsatları yaratmayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürüyor.

reklam
Skoda Superb

Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 2011 yılında cirosunu geçen yıla oranla yüzde 53 artırarak, 1.24 milyar TL ciroya ulaştı. Şirket, 2011 yılı net karını 2010’a göre 3.5 kat artırarak 61.6 milyon TL net kar elde etti. Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 2010 yılında yüzde 2 olan kar oranını, 2011 yılındaki performansıyla yüzde 5’e çıkardı. Şirket, İzmit ve Adapazarı fabrikalarındaki üretim performansını da bir önceki yıla göre yüzde 24 artırmayı başardı.

reklam

Şirketin 2011 yılı performansını ve başarılarını değerlendiren Goodyear Lastikleri T.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Andreas Niegsch, 2011 yılındaki karlı büyüme sonuçlarında, Şirket’in tüm iş birimlerinde gösterilen yüksek performansın neticesi olarak malzeme/girdi maliyetlerindeki artışları etkin yönetiminin, fiyatlandırmaya olan odağın ve hammadde dışındaki girdilerin maliyetlerinin azaltılmasının büyük etkisi olduğunu belirtti. Şirketin 2011 sonuçlarında odaklanılan ürün segmentlerindeki başarılı performansının etkisi olduğunu vurgulayan Niegsch, 2011 yılı başarılı performans sonuçları üzerinde tüketicilerin ve filoların beklentilerini karşılamak üzere geliştirdikleri yenilikçi ürünler ve servislerinin de önemli rolü olduğunu sözlerine ekledi.
Niesgch ayrıca, “Ayrıca, özellikle otomotiv ve yılın ikinci yarısında zayıf kur sebebiyle karlılık getiren ihracat pazarlarımızda görülen talep artışı, kapasitemizi daha iyi kullanmamızı ve bu sayede hem Adapazarı hem de İzmit’te bulunan fabrikalarımızın üretimini artırarak daha etkin bir maliyet yapısına ulaşmamızı sağladı. Ancak Türkiye ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması ve Avrupa’daki belirsizlik, 2011 yılının son çeyreğinde geç gelen kış mevsimiyle birleşince, bu durum Goodyear Lastikleri T.A.Ş.’nin genel performansını da etkiledi” dedi. 2012’de Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğine benzer bir performans göstereceğini beklediklerini belirten Niegsch, “Global ekonomideki belirsizliğin devam etmesinin tüm iş ortamını etkileyeceğini ve 2011 yılının son çeyreğinde görülen büyümedeki yavaşlamanın 2012 yılında da sürmesini bekliyoruz” dedi.

Niegsch sözlerine şöyle devam etti: “Goodyear, sosyal sorumluluk anlayışının bir parçası olarak, faaliyet gösterdiği pazarlarda yol güvenliğini artırmak amacına yönelik yenilikçi ve son teknolojiye sahip ürünler geliştirmeye büyük önem verir” dedi. Araçları için doğru lastiklerin seçiminin yanısıra, tüketicilerin düzenli olarak lastik diş derinliği ve lastik basıncı ölçümlerini kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Niegsch, “Biz Goodyear olarak, yol güvenliği programımız kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında 2011 yılında yaklaşık 45 bin aracın lastik diş derinliği ölçümünü yaparak, araç sürücülerini lastiklerinin durumu ile ilgili olarak bilgilendirdik”.