Grand Cherokee Türkiye’de

 Grand Cherokee Türkiye’de

Tümüyle yenilenen Jeep® Grand Cherokee, Hatay’da düzenlenen test sürüş etkinliği ile basına tanıtıldı ve Avrupa pazarında ilk ülkelerden biri olarak Türkiye’de satışa sunuldu. 70 yıl önce 4×4 segmentini yaratan ve sonrasında da 90’lı yıllarda Grand Cherokee modeli ile lüks sportif arazi aracı (SUV) sınıfına anlam veren efsanevi Jeep® markası, tamamen yenilenmiş dördüncü jenerasyon Grand Cherokee’yi Türkiye’deki tutkunları ile buluşturdu. Günümüzün en kabiliyetli ve en geliştirilmiş özellikleri ile donatılan yeni Jeep® Grand Cherokee, 3.0 lt. CRD dizel motor ve iki ayrı donanım seçeneği (Limited ve Overland) ile Türkiye’ye giriş yaptı. Otomobilin fiyatı 83 bin ile 94 bin Euro arasında değişiyor. Mayıs başından itibaren 250 adet ön satışı yapılan aracın yıl sonuna kadar en az 700 adet satılması bekleniyor. Stil, işlevsellik, kalite ve ustalık kriterlerin ışığında geliştirildiği açıklanan Grand Cherokee, selefi gibi Avusturya’da değil, Amerika’da Chrysler Group LLC’nin Jefferson North tesislerinde üretiliyor. Yeni Jeep® Grand Cherokee, hem özel olarak hazırlanan zorlu off-road parkurunda, hem de karayolunda denendi. Chrysler Jeep® Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Uğur İrfanoğlu yaptığı konuşmada; Jeep®’in 70. yılında 4. nesil Grand Cherokee’yi pazara sunmaktan son derece mutlu olduklarını söyledi. “2011 yılı bizim için çok özel bir yıl oluyor, bu yıl Jeep Rubicon modelimizi daha yüksek performanslı ve tutumlu motor ile kuvvetlendirerek, donanım seviyemizi daha da yukarılara çıkarttık. Yenilenmiş Compass’ı ise kısa bir süre önce Türk otomotiv pazarına sunduk” diyen Uğur İrfanoğlu, segmente adını veren Jeep® markasının yeni Grand Cherokee ile yoluna devam ettiğini söyledi.


Yeni Grand Cherokee güç timsali
Zirve yarışının iddialı modelleri arasında yerini alan Jeep® Grand Cherokee; performans, incelik ve yeni çarpıcı atletik görünümü ile oldukça dikkat çekiyor. Yeni nesil özellikler ile kusursuz hale getirilen 20’den fazla ödülün sahibi Grand Cherokee, tartışılmaz arazi performansı, yolda sürüş konforu, üstün teknolojik özellikleri ve lüks iç mekan tasarımı ile tüm kalıpları altüst ediyor.
Jeep®’in geleneksel 7 çubuklu ızgarası, yuvarlatılmış ön farları ve ikizkenar yamuk çamurlukların yeni Jeep® Grand Cherokee’de de aynen korunduğu görünüyor… Grand Cherokee’nin sökülebilir ön alt rüzgarlığı, yakıt ekonomisini, on-road ve off-road performansını olumlu yönde etkiliyor.
Araca yandan bakıldığında ise; atletik yapısı, 13cm uzatılmış dingil mesafesi, iç mekanda özellikle arka yolcular için daha fazla diz mesafesi sunuyor…
Grand Cherokee’nin açılır arka cam ve opsiyonel elektrikli bagaj kapısı, araca eşya yüklemede ve boşaltmada oldukça kolaylık sağlıyor. Arka kısımda bulunan geri görüş kamerası, sürücüye arkayı görebilme rahatlığı sağlıyor. Arka cam bagaj kapısı ise uzaktan kumanda ile de açılıp kapanabiliyor.

20 yılda 4 milyondan fazla satış gerçekleştiren Grand Cherokee, yepyeni Quadra-Lift™ yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi ile efsanevi arazi gücüne güç katarken, yeni Selec-Terrain™ ile de kullanıcıların sürüş koşullarına en uygun çekiş sistemini seçmelerine imkan veriyor.
Yeni ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemleri ile üstün yol tutuş ve benzersiz seyahat konforu sunan yepyeni Jeep® Grand Cherokee, Jeep® markasının efsanevi 4×4 sistemi torque-on-demand (TOD) (değişken tork) ve çekiş gücünü koruyarak, üstün asfalt sürüş performansı yaşatıyor. CRD V-6 turbo dizel motor ile donatılan Jeep® Grand Cherokee, uzmanlık alanı olan arazide de beklentileri boşa çıkartmıyor.
Jeep® Grand Cherokee, en iyi sürüş performansı için beş ayrı yükseklik ayarı özelliğine sahip yeni Quadra-Lift™ hava süspansiyon sistemini sunuyor. 20.6 cm yükseklik, karayolu sürüşü sırasında hem gelişmiş yakıt ekonomisi ve hem de gelişmiş aerodinamiklik sağlıyor.

Normal Sürüş Yüksekliği (NRH):
Off-Road 1: Engelleri aşmada ek yükseklik için aracı 3.3 cm daha fazla kaldırarak 24 cm’lik açıklık yaratıyor.
Off-Road 2: Jeep®’in efsanevi arazi gücünü sunuyor ve 27 cm’lik zemin yüksekliğine ilave olarak 6.6 cm’lik yükseklik sağlıyor.
Park Modu: Kolay hava girişi/çıkışı ve üst bagaj yüklemesi için aracı NRH’den 3.8 cm kadar alçaltıyor. NRH ve Park Modu sürücü tarafından seçilebiliyor. Bu da, sürücüye aracın sürüş yüksekliği üzerinde kontrol imkanı sağlıyor.
Aero Modu: Aracı NRH’den 15.2 cm kadar alçaltıyor. Aero modu, araç hızı ile kontrol edilerek, en iyi performans ve yakıt ekonomisi için ayarlanabiliyor.
Quadra-Lift: Konforlu, birinci sınıf sürüş sağlayan 4 köşeli havalı yaylar ile desteklenerek 10.4 cm’e kadar bir kaldırma mesafesi ekleyen Quadra-Lift, hem otomatik, hem de manuel olarak kontrol edilebiliyor.
Quadra-Lift hava süspansiyon sistemine ek olarak, yepyeni Selec-Terrain çekiş kontrol sistemi, tüm arazilerde en iyi deneyim için sürücülerin arazi ayarını seçmesini mümkün kılıyor. Bu özellik, elektronik olarak kelebek kontrolü, şanzıman vites değiştirme, ara şanzıman, çekiş kontrolü ve elektronik sabitleme kontrolü (ESC) dahil, 12 farklı aktarma organı, fren ve süspansiyon sistemini koordine ediyor.
Selec-Terrain’in kontrol ibresi tüm arazilerde en iyi sürüş deneyimine sahip olmak için sürücünün beş sürüş koşulu arasında seçim yapmasını mümkün kılıyor:
• Kum/Çamur: Çekiş kontrolü ve Quadra-Lift tekerlek dönüşüne hassas bir tepki ile çalışarak, tork en iyi performans için ayarlanıyor.
• Spor: Karayolunda gelişmiş “eğlenceli sürüş” becerisi sağlıyor..
• Otomatik: Herhangi bir karayolu veya arazi koşuluna otomatik olarak adapte oluyor.
• Kar: Araç çekişi karla kaplı yollarda en üstün performans için ayarlanıyor.
• Kaya: Quadra-Lift hava süspansiyon sistemi 27 cm’lik maksimum yüksekliğe çıkarak; ara şanzıman, diferensiyal dişlileri ve kelebek düşük hız kontrolü sağlamak için koordine ediliyor…
Selec-Terrain, yepyeni Quadra-Lift hava süspansiyon sistemi ile birlikte sürücülere, ayarlanabilir mükemmel bir süspansiyon aralığı sunuyor. Değişken oranlı arka yaylar, aracın off-road kabiliyetini tamamlayan gelişmiş arazi yol tutuşu ve konfor sağlıyor. Yeni arka süspansiyon, yedek lastiğin aracın altı yerine, aracın içinde saklanmasını mümkün kılıyor.

Üstün 4×4 Sistemleri
Yeni Jeep® Grand Cherokee, 2 adet 4×4 sistemi Quadra-Trac II® ve Quadra-Drive II® sunuyor. Quadra-Trac II’nin iki hızlı arazi şanzımanı, en kısa zamanda tekerlek kaymasını belirlemek ve düzenleyici tedbir almak için farklı sensörlerden veriler kullanıyor. Bu sistem, kelebekte oluşan hızlı hareketi hissetmek için Throttle Anticipate kullanıyor ve kayma meydana gelmeden önce yol tutuşunu en üst düzeye çıkarıyor. Tekerlek kayması tespit edildiğinde, mevcut torkun yüzde 100’ü hemen en yüksek çekiş gücü ile şafta yönlendiriliyor.
Quadra-Drive II, arka Elektronik Kilitli Diferansiyel (ELSD) ile ileri derecede çekiş gücü kapasitesi sunuyor. Sistem, tekerlek kaymasını anında tespit ederek, motor torkunu çekme gücü ile tekerleklere düzgün bir şekilde dağıtıyor.
Tasarım
Jeep®’in klasik yedi kanallı ön ızgarasına, yuvarlak farlarına ve ikizkenar yamuk çamurluklarına sahip olan yepyeni Jeep® Grand Cherokee, çıkarılabilir ön tampon rüzgarlığı, gelişmiş yakıt ekonomisi, karayolu performansı ve arazi kapasitesi sunuyor. Yandan görünüşü ile atletik ve kaslı bir profile sahip olan Jeep® Grand Cherokee, modern dış tasarımı ile şık bir duruş sergiliyor.
Stop lambaları, arka çamurluk panelinden aracın arkasına kadar uzanıyor ve daha lüks bir görünüm sağlayan tek parça bir yapı oluşturuyor. Bu yapı, ön tarafın tasarımını tamamlıyor ve dış yüzeyin geri kalanına uyum sağlıyor.
Ward’s Autoword dergisi tarafından her yıl seçilen Ward’s “10 En İyi İç Mekan” ödülünü kazanan otomobiller arasında yerini alan Jeep®Grand Cherokee, yepyeni iç mekanı ile gözdolduruyor…
Yeni panoromik cam tavan, standart bir açılır tavandan daha fazla cam yüzey sağlıyor ve ön camdan otomobilin arkasına kadar uzanıyor. Ön panel arkaya doğru açılarak ön koltuktaki yolculara daha fazla ışık ve temiz hava sağlarken, sabit arka panel, arka koltuktaki yolcular için aydınlık ve açık bir görüş sağlıyor…

Mühendislik
Jeep® Grand Cherokee’nin 2915 mm’lik aks mesafesi, yerine geçtiği modelden 13.5 cm daha uzun ve aracın toplam uzunluğuna bir önceki modelden 40 mm daha fazla katkıda bulunuyor. Daha uzun aks mesafesi, daha fazla iç alan sağlıyor ve arka koltuktaki yolculara 10 cm bir diz ve bacak mesafesi sunuyor. Daha gelişmiş taşıma kapasitesine de sahip olan Grand Cherokee, daha geniş ön kapı açıklıkları (4.8 cm daha geniş, 5 cm daha yüksek) ve 78 derece açılan arka kapılar (önceki modelde 67 derece) ile iç mekana daha kolay erişim sağlıyor.
Maksimum bagaj hacmi ve yolcu konforu için arka koltuklar önden arkaya doğru toplam 12 derece hareket edebiliyor… Mükemmel donanımlı bagaj alanı, çıkarılabilir/yeniden şarj edilebilir bir el fenerine ve her iki yanda yeni ve gelişmiş market alışverişi çengellerine sahip bir saklama alanı içeriyor. Yedek lastik bölmesi, çamurlu eşyalar veya diğer parçaların güvenli bir şekilde saklanması için çıkarılabilir ikili muhafaza alanları içeriyor.
Yukarıya doğru açılan yeni arka bagaj kapısı, zahmetsizce uzaktan kaldırma/indirme rahatlığı sağlıyor.
Burulma direnci önceki Grand Cherokee’ye göre yüzde 146 daha sert ve gelişmiş dayanıklılık, azaltılmış gürültü, titreşim ve sertlik (NVH) sunan yeni Jeep® Grand Cherokee’nin gövdesinde 5400’ten fazla kaynak bulunuyor.
Gelişmiş güvenlik ekipmanı…
ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü En Güvenli Araç (Top Safety Pick 2010) ödülünü alan Jeep® Grand Cherokee; Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Yan Perde Hava Yastıkları, Aktif Kafa Koruyucuları, Kör Nokta İzleme Sistemi (opsiyonel), Devrilmeye Karşı Elektronik Koruma (ERM), Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS).. Park alanından geri geri çıkarken yandan gelen trafiği haber veren algılama sistemi, Rear Cross Path (RCP) (opsiyonel), Anahtarsız Giriş Enter-N-Go, Akıllı Hız Kontrolü (ACC) (opsiyonel), Forward Collision Warning (FCW) (opsiyonel) Erken Çarpışma Uyarı Sistemi gibi 45’ten fazla emniyet ve güvenlik özellikleri sunuyor.
Ön ve arkada oturan yolcuların korumasını artıran tam boy Yan Perde Hava Yastıkları, Sürücü Diz Hava Yastıkları, sürücü ve ön yolcu için güvenliği geliştirilen Yan Göğüs Kafesi Hava Yastıkları, arkadan çarpma durumunda açılan Kafa Engelleri ile Smartbeam ve Bi-Xenon ön farlar, Jeep® Grand Cherokee’nin diğer standart emniyet özellikleri arasında bulunuyor.
Ödüller…
• Top Safety Pick 2010 /ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü En Güvenli Araç Ödülü..
• 5 Star, Highest Government Side Crash Rating / ABD Hükümeti En Yüksek Yan Çarpışma Değeri 5 Yıldız Ödülü..
• MSN Autos / MSN Otomotiv Bölümü Amerika’nın En Güvenli SUV’si Ödülü..
• TAWA / Texas Otomotiv Yazarları Derneği Texas’ın SUV’si Ödülü
• ABD Tüketici Birliği / En Alınmaya Değer Araç Ödülü
• Four Wheeler Dergisi / Yılın En İyi Dört Çekeri Ödülü (2011)
• Popular Mechanics Dergisi / 2011 Yılın En İyi 10 Otomotiv Ürünü Ödülü
• Auto Week Dergisi / En İyinin De İyisi Ödülü
• Detroit News Gazetesi / 2011 Yılın En İyisi Ödülü
• Auto123.com (Kanada web sitesi) / 2011 Yılın En İyi Orta Boy SUV’si Ödülü
• Ward’s Dergisi 2011 / Yılın En İyi Motoru Ödülü (Pentastar 3,6lt)
• Karar Verici Oto Editörleri Dergisi / Yılın En İyi Şehir Aracı Ödülü
• New England Autoshow’u / Yılın Internet Aracı Ödülü
• İspanya ESPN Radyo Kanalı / Yılın En İyi SUV’si Ödülü
• New England Otomotiv Basını Derneği / New England Resmi Kış Aracı
• Plastik Mühendisleri Topluluğu / Yenilikçilik Ödülü
gibi 20’den fazla ödül…

Bilgi, Eğlence ve Müzik Özellikleri…
Yeni Jeep® Grand Cherokee, sürücü güvenliği ve yolcu keyfi için kullanıcılara bir dizi eğlence, bilgi ve müzik özellikleri sunuyor. Bu özellikler, sürücünün gelişmiş ses tanıma kontrollerini kullanarak, güvenli bir şekilde iletişim kurmasını ve eğlence alternatiflerini istediği gibi seçmesini mümkün kılıyor. Yolcular, Uconnect® Navigation, Uconnect Phone ve Uconnect Web gibi çeşitli özelliklerle eğlenebiliyor.
Sürüş izlenimleri
Grand Cherokee, benim için ilk çıktığı 1993 yılından beri çok özel bir araç oldu. Tasarımındaki düz hatlara karşın oturaklı yapısı, dönemine göre sunduğu lüks donanımlar ve yol performansından hiç de aşağı kalmayan
arazi sürüş randımanını hep çok etkileyici buldum. Modern zamanlarda Amerikan otomobilini daha iyi tanımlayan bir araç görmediğimi söylesem abartmış olmam. Özellikle çekiş sisteminde yapılan geliştirmelerle ikinci jenerasyonunda da hayli marifetli olan Grand Cherokee, yollarda sıkça gördüğümüz 2004 çıkışlı üçüncü nesliyle kabindeki malzeme kalitesi ve finisihing problemleriyle bende biraz puan yitirse de on road ve off road performansıyla öncülerinden hiç aşağı kalmayan bir model oldu. Onun sıkıntıları, bu çok daha maskülen görünen versiyona yaklaşırken merakımı oluşturuyordu. 2004 yılında İtalya’da yapılan lansmanı sırasında bizzat Amerikalı yetkililere çekiştirdiğim malzeme ve işçilik sorunları için aldığım yanıtların tersiyle karşılaşmak şüphesiz mutluluk verici oldu kendi adıma! Dış tasarımından kalitesi hemen fark edilen iç yapısına Grand Cherokee, bir Amerikan klasiği olarak misyonunun bilinciyle şekillendirilmiş göründü gözüme. Kabin ergonomisi, 3.0 litrelik V6 Mercedes-Benz turbo dizelinin çalışma sesini dışarda bırakan yalıtımı, motorun keyif veren performansı ve arazi sürüşünde kullanıcıyı hiç yormadan görevini yapmaya adanmış gelişkin çekiş sistemi gayet etkileyici görüntü çizdi. Karayolu sürüşünde o Amerikanvari yumuşaklıktaki süspansiyon özelliği, V6 motorun tam gaz emirlerindeki kükremesi, bana kalırsa tüm Grand Cherokee meraklılarını yine etkileyecek. Avrupalı rakiplerine göre hayli cazip fiyatlarla satılacak olan Grand Cherokee’yi yollarda ilk jenerasyon kadar sık görebileceğimizi tahmin ediyorum. Otomobilin detaylı değerlendirmesini, lansman günlerinin ardından yol testinde yapacağım.