GTI’nin 30. yıl kutlaması

 GTI’nin 30. yıl kutlaması

Peugeot 208 GTi 30th www.e-motoring.com
205 GTi’den 30 yıl sonra Peugeot, sportif modeli 208 GTi’nin daha radikal bir versiyonuyla efsaneyi yeniden yorumladı. 208 GTi 30. Yıl, 208 HP güç üreten ve torku 300 Nm’ye çıkarılmış yeni motoru 1.6 THP Euro6 ile daha yoğun sürüş heyecanı sağlıyor. 6 ileri manuel vites kutusu, Torsen kilitli diferansiyel ve özel süspansiyon ile eşleşen motor araca benzersiz bir çekiş ve performans kazandırıyor. Aracın sportif ve güçlü karakteri, net bir kesimle birbirinden ayrılan çift renkli karoseri tasarımında da görülüyor. 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan modelin satışı Avrupa’da 2014 yılının Kasım ayında başlayacak.

208 GTi 30. Yıl’ın özgün ve radikal karakteri ilk bakışta kendini belli ediyor. 10 mm alçaltılan gövde, önde 22 mm ve arkada 16 mm genişletilen iz genişliği, geniş çamurluklar araca yola daha iyi oturan ve sportifliğini net şekilde gözler önüne seren özel bir duruş kazandırıyor. 208 GTi’nin parlak ve şık kromlar bu özel versiyonda yerlerini mat siyah’a bırakıyor. Önde, bu mat siyah renk radyatör ızgarasını çevreleyen çıtada, sis farları çerçevelerinde ve dikiz aynalarının yuvalarında kendini gösteriyor.

Profilden bakıldığında alçak duruş, marşpiyeler ve yepyeni 18″ jantların üzerinde çıkıntılı geniş çamurluk bantlarının mat siyahı ile vurgulanıyor. Siyah jantlar önde Peugeot Sport imzalı özel kırmızı geniş fren kaliperlerini barındırıyorlar. Arkada, yeni motorunun ses kalitesini özgünleştirmek amacıyla özel olarak geliştirilen egzoz hattı çift çıkışlı bir susturucuyla sonlanıyor.


Otomobilin iç ambiyansı da aracın köklü sportif karakterini sergiliyor. 208 GTi’nin kırmızıdan siyaha degrade dekorları burada parlak siyaha dönüşüyor. Kırmızı şeritli siyah kapı çıtaları emniyet kemerlerine göndermede bulunuyorlar. Özel formlu spor koltuklar da Peugeot Sport imzalı. Bu koltuklar özellikle kırmızı dikişli siyah deri katkılı Alcantara ve kırmızı noktalı siyah kumaştan oluşan özel bir malzeme karışımı ile döşendi.

Euro6 standardıyla uyumlu yeni motor 1.6 THP, Stop & Start sistemiyle donatıldı. Motorun maksimum torku 300 Nm’ye ve gücü 208 HP’ye çıkarıldı. Çekiş, tekerleklere – her ikisi de RCZ R’den alınan – ve aracın bütün potansiyelinin değerlendirilmesini sağlayacak olan özel dişli oranlı 6 ileri manuel vites kutusu ve Torsen kilitli diferansiyel aracılığı ile aktarılıyor. ESP ve artipatinaj sistemi ayarlarının yeniden düzenlenmesi sürüşe çok daha az müdahalede bulunmalarını, çekişi arttırmalarını ve Torsen’in çalışmasını desteklemelerini sağlıyor. Torsen’in ve önde çapı azaltılmış viraj demirinin katkısı özellikle virajlarda hızlanmalar sırasında daha net direksiyon hakimiyeti ve frenaj fazlarında artan stabilite ile kendini hissettiriyor. Alçak ağırlık merkezi ve yeniden tanımlanan süspansiyon geometrisi (tekerlek izleri, kamber, kaster, 1″ daha geniş jantlar) ve Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18 lastikler tutunmayı maksimize ediyor ve rakipsiz bir yol tutuşu garanti ediyor.

Direksiyona hem pistte hem de yolda olmak üzere kapsamlı bir kalibrasyon ayarı uygulandı. Bu şekilde Torsen’in yarattığı etkileri dikkate alarak otomobilin profili ile uyumlu doğrusal bir yönlendirme desteği elde etme amaçlandı. Yeni amortisör sistemi, yay sertliği ile geri çekilen viraj demiri ile yeniden yapılandırılan direksiyon sistemi, sürücüye yol hakkında daha çok ve daha hassas bilgi aktarıyor. Bu grup araca hem hassasiyet ve hem de çeviklik kazandırıyor. 208 GTi 30. Yıl serisi aynı zamanda ulaştığı performans düzeyine uygun bir fren sistemiyle donatıldı. Önde 323 mm çapında ve 28 mm kalınlığındaki diskler dört pistonlu sabit Brembo kaliperler ile eşleştirildi.

208 GTi 30. Yıl serinin sportif karakteri rakamlara da yansıyor; araç 0-100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlarken, 1000 m mesafeyi 26,5 saniyede kat ediliyor. Yeniden hızlanmalar da çok üst düzeyde; araç sondan bir önceki viteste 80 km/s’den 120 km/s hıza 6 saniyede ulaşıyor.