Haziran ayında rekor satış

 Haziran ayında rekor satış
Reklam

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verilerine göre Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 37,5 artışla yine rekor kırdı.

reklam
Skoda Superb

Yılın başından bu yana araç arzının artmasıyla tarihi zirveye yükselen otomobil ve hafif ticari araç pazarı Haziran ayında da yüzde 37,5 artışla 110 bin 861 adete ulaşarak yine rekor kırdı.

reklam

Yılın başından tarihin en yüksek aylık satışlarını kaydeden otomobil ve hafif ticari araç pazarı, Haziran ayında da rekor satış rakamına ulaştı. Geçmiş 12 ayın toplam satışları yaklaşık 981 bin adet ile 2016 yılında görülen satışların sadece 2 bin adet altında kaldı.

Otomobil ve hafif ticari araç kırılımına bakıldığında otomobil satışları Haziran’da yüzde 40,1 artışla 89 bin 833 adet, hafif ticari araç ise yüzde 27,3 artarak 21 bin 28 adet oldu.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından yayımlanan verilere göre yılın ilk altı ayında satışlar yüzde 55,3 artışla 555 bin 867 adet oldu. Mayıs sonundaki seçimler öncesinde kurun ve fiyatların seçimlerden sonra hızla yükseleceği kaygıları talebi öne çekerken, nispeten gevşek finansman koşulları da talebe destek oldu.