Hilux ile arazide SUV konforu

 Hilux ile arazide SUV konforu

Yeni Hilux
Toyota’nın efsanevi pikabı Hilux yenilendi. Güçlü off-road sürüş performansının yanı sıra bir binek otomobilden beklenen konforu sunan ve aynı zamanda şehrin yollarına da uyum sağlayan Yeni Toyota Hilux, pikap segmentine yeni bir heyecan getiriyor. 4×4 yetenekleri ile Land Cruiser seviyesine yakın olan Yeni Hilux, hünerlerini, Sapanca’daki off-road etkinliğinde gösterdi. Geride bıraktığı 47 yılın ardından 8. jenerasyonu tanıtılan araç, şimdi çok daha konforlu ve güvenli. Kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik anlamında her zaman olduğu gibi segmentinin zirvesinde yer alan Hilux, Kuzey Kutbundan Antarktika’ya, Volkanlardan Dakar Rallisi’ne kadar her türlü koşulda kendisini göstermesini bildi. Yeni Hilux, teknolojik özellikleri, sofistike tasarımı, yüksek off-road yetenekleri ile birlikte SUV tarzı yüksek sürüş konforuna da sahip.

reklam
Reklam

İlk kez 1968 yılında satışa sunulan Hilux, global pikap pazarında 16 milyondan daha fazla satış adetlerine ulaşarak her geçen gün başarısını katladı. Hilux, Avrupa pazarında yüzde 23,5’lük pay ile en çok satan pikap ünvanını da elinde bulunduruyor.

reklam

Yeni Toyota Hilux, teknolojik özelliklerinin yanı sıra tasarım konusunda da büyük bir gelişim kaydetti. Önceki jenerasyona göre 70 mm daha uzun (5,330 mm), 20 mm daha geniş (1,855 mm) ve 35 mm daha alçak (1,815 mm) olan Yeni Hilux, her neslinde olduğu gibi yine eşsiz bir tasarıma sahip. Her noktada pratikliği artırılan yeni Hilux daha fazla taşıma kapasitesiyle de dikkat çekiyor. Toyota’nın “Keen Look- Keskin Bakış” tasarım dilini yansıtan ızgara ve farlar, güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve “Under Priority- Öncelikli” tasarım felsefesiyle oluşturulan alt ızgara, Yeni Hilux’a şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Büyütülmüş logo, yeni krom ızgara tasarımı ve güçlü duruşu tamamlayan çamurlukların yanı sıra 12 beyaz LED’e sahip Gündüz Sürüş Farları, Yeni Hilux’ı çok daha dikkat çekici bir pick-up haline getiriyor. Bu arada hem önde hem de arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlandı. Yeni 18 inç alaşım jantlar, kabinin bel çizgisinde yer alan krom çıtalarla büyük bir uyum sağlayarak Yeni Hilux’un genel tasarımını güçlendiriyor.

Yeni Hilux
Yeni Hilux’ın akıcı dış tasarımı, yeni çelik arka tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor. Daha alçakta konumlandırılan tampon, arka kapak kapalıyken dahi üzerine basıp arka bölüme ulaşmayı kolay hale getiriyor. Geri görüş kamerası ise arka kapı kolunun olduğu bölüme entegre edildi ve daha temiz bir görünümün ile birlikte daha iyi bir görüş açısı elde edildi.

Yenilikçi bir kabin
Yeni Hilux tamamen yenilenen kabininde neredeyse bir SUV’un donanım seviyesini ve kalitesini sunuyor. Orta konsolda, 7 inç’lik tablet tarzı dokunmatik multimedya ekran yer alıyor. Premium seviyesinde kolayca kullanılabilen bu dokunmatik ekran, daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırılmış.

Yeni HiluxTamamen yenilenen Hilux’ın kabini de eski jenerasyona göre daha geniş ve daha konforlu koltuklara sahip. Yeni kabin tasarımı, bir otomobil rahatlığı getirirken, baş ve diz mesafesi artırılan Hilux’ın arka koltukları da daha konforlu olacak şekilde geliştirildi. Hafif malzemeden yapılan arka koltukları 60:40 oranında katlamak mümkün.
Sofistike görünümü ile şimdi çok daha konforlu olan Yeni Hilux’ın kabininde, yolcuların rahat seyahati için gürültü düzeye minimuma indirildi. Motor, yol ve rüzgar gürültüsünün azaltılmasıyla sınıfının lideri olacak değerlere ulaşıldı.


İki motor seçeneği
Yeni Toyota Hilux, iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Yeni 2.4 D-4D dizel motor 150 HP güç/400 Nm tork üretirken, 2.8 D-4D dizel motor ise 177 HP güç/450 Nm tork güç üretiyor. Yerini aldıkları daha büyük güç ünitelerine göre yakıt verimliliği yüzde 9 oranında artırılan motorlarla donatılan Yeni Hilux, dört çeker sürüş özelliğine sahip 2.4 D-4D motorunun 7.3 lt/100 km tüketim ortalamasıyla ne kadar verimli olduğunu da kanıtlıyor.

2.4 D-4D motora sahip Hilux, 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken, yeni 2.8 D-4D ise dört tekerlekten çekiş ve yeni 6 ileri Süper ECT (Elektronik kontrollü şanzıman) otomatik vites kutusuyla donatıldı. 6 ileri manuel ile 6 ileri Süper ECT otomatik şanzıman büyük ölçüde revize edilerek dayanıklılığı ve düşük hızlardaki sürüş performansı artırıldı. ECT otomatik şanzıman, sürücüye daha akıcı vites geçişleri ve sessiz bir sürüş sağlayacak şekilde geliştirildi.

Ayrıca tüm Hilux modellerinde, ECO ve POWER olmak üzere iki farklı sürüş modunda tercih yapılabiliyor. ECO modu hızlanma, ısıtma ve soğutma ayarlarını değiştirerek yakıt tasarrufu sağlarken, POWER modu sürücüye daha keskin gaz tepkileri sunuyor.

Daha sağlam gövde
Yeni Toyota Hilux, yüzde 20 oranında artırılmış burulma direncine sahip şasi yapısıyla daha iyi yol tutuş, sürüş konforu ve çarpışma güvenliği sağlıyor. Önceki jenerasyona göre 120 adet daha fazla kaynak noktasıyla (toplamda 388) gövde sağlamlığı da artırıldı. Bununla birlikte süspansiyon bağlantı parçalarının güçlendirilmesiyle beraber, çekme kapasitesi 3.2 tona çıkarılarak önemli bir iyileştirme yapıldı.

Sekizinci nesil Toyota Hilux geliştirilen süspansiyon sistemiyle birlikte SUV tarzı sürüş konforu ve yol tutuş dengesi getiriyor. Bununla birlikte, arka aks ve arka tekerlek dikey hareketinin artırılması sayesinde taşlı ve keskin eğimlere sahip zeminlerde çok daha iyi yol tutuşu sağlanıyor ve off-road özellikleri en üst seviyeye çıkarılıyor.

IMG_1963
Off-road yetenekleri Land Cruiser’dan
Bir dizi yeni fren kontrol sistemleri sayesinde Yeni Hilux’ın off-road yetenekleri Land Cruiser seviyelerine çıkıyor. Aktif Çekiş Kontrol Sistemi (A-TRC) fren sıvı basıncını ve motor kontrolünü kullanarak dört tekerleğe gerekli olan torku dağıtıyor. Bir veya daha fazla tekerlekte çekiş kaybı tespit edildiğinde, sistem otomatik olarak ilgili tekerleğe fren uyguluyor ve tork dağılımı yeniden yapılıyor. Bu da kayaların olduğu zeminlerde veya kaygan yüzeylerde Yeni Hilux’ın off-road kapasitesini büyük ölçüde artırıyor.

Yokuş İniş Asistanı (DAC), kaygan ve tümsekli eğimlerde sürücünün güvenli biçimde istediği yere gitmesini sağlıyor. Yokuş Kalkış Asistanı (HAC) ise, sürücünün fren pedalını bıraktığı anda iki saniye boyunca dört tekerleğe fren uygulayarak aracın geri kaymasını ve güvenlik sorunu yaratmasını engelliyor.

Yeni Hilux’da aktif ve pasif güvenlik özelikleri de en üst seviyeye ulaştı. 7 hava yastığı, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, Brake Asist, Acil Fren Uyarı Sinyali (EBS), Araç Denge Kontrol Sistemi(VSC) ve Römork Savrulma Kontrol sistemi (TSC) Yeni Hilux’ın tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Sürüş dinamikleri geliştirilen ve bir SUV konforu sunan Yeni Hilux, sahip olduğu off-road yetenekleri ve güvenlik özellikleriyle birlikte sınıfının tüm beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak ve segmentinde yeni bir döneme önderlik edecek.