Honda Civic 1.6 Sedan

 Honda Civic 1.6 Sedan

Honda Civic 1.6 Sedan

1972 yılında dönemin benzin canavarı kaslı Amerikan otomobillerine ekonomik alternatif olarak geliştirilen Civic, mini mini, ucuz bir hatchback idi. 34 yıllık süreçte her jenerasyonda boy atan otomobil, bugün sınıfında Amerika’nın en çok satan otomobillerinden biri durumunda. 1997’den bu yana Türkiye’de de üretilmekte olan Civic, tamamen yenilenen tasarımı ve güncellenen teknolojisiyle kompakt sedanlar arasındaki seçkin yerine döndü. Geçen yıl New York Otomobil Fuarı’nda sergilenen konsepti, sıradışı bir Civic’in yolda olduğunu göstermişti. Gelen otomobil, fazlasıyla sıradışı görünüyor. İddialı ve hatta yer yer abartılı tasarım unsurlarına sahip liftback gövde formlu otomobil, burun ve arka tasarımıyla Civic’in bugüne kadar alıştığımız yumuşak yüzünden hayli farklı görünü-yor. Prototipleri andıran sinirli yüz ifadesinde LED farlarla gelen keskin bakışların arasında agresif bir ızgara paneli bulunan otomobilde sanki Amerikan kullanıcılarına uygun bir ifade hakim. Arka kısımda da aydınlatma grubunda benzer abartıyı görü-yoruz. A sütunları kadar ön ve arka tamponların gelişmiş tasarımı da yol rüzgarının düzgün bir şekilde arkaya iletilmesini sağlarken ön ızgaranın tasarımı yol rüzgarının tıpkı F1 otomobillerindeki gibi kayıpsız bir şekilde motor soğutmasına yönlendirilmesini sağlıyor. Motor ve araç zemininin altındaki kaplamalar tamamen düz bir yüzey oluştururken önden gelen havanın herhangi bir engele takılmadan arkaya iletilmesini sağlıyor.

Honda Civic 1.6 Sedan

Genel toplamda modern bir gövde formu ancak, belli bir yaşın üzeri kabullenmekte zorlanabilir mi acaba diye düşünmeden de edemedik. Civic geleneksel tasarımlara başkaldırmış. Elbette herkesi memnun etmek gibi bir zorunluluk yok ama görünen o ki gövdenin özenilmiş şık tasarımı ve atletik unsurlar çok iyi birleştirilmiş.

 

Yeni Honda Civic Sedan önceki nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 18 mm daha alçak ve 103 mm uzun. Gövdeyi taşıyan platform tamamen yeni geliştirilmiş. Yeni platform önceki nesil ile kıyaslandığında 22 kg daha hafif, ancak %52 daha yüksek burumla direncine sahip. Kabin yine ferah ve teknoloji yüklü. Üstelik bu kez sınıfının en genişi iddiasını taşıyor. Özellikle gece sürüşlerinde kokpitteki dijitallik sürücüyü iyice sarmalıyor. Önceki Civiclerde de kullanılan dijital aksamlar çok daha geliştirilmiş. Önceki Civic ile benzer olan direksiyonun üzerindeki dokunmatik ses kumandası çok hassas, çok kullanışlı. Ama aynı pratikliği renkli büyük TFT ekranda bulmak zor. Geleneksel kumandalara alışan kuşak, daha direkt müdahale-lerde bulunabilmek isteyebilir. Tıpkı Jazz’daki gibi 7 inçlik dokunmatik TFT bilgi ekranın motor her çalıştırıldığında onay istemesi, bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor. İptali varsa da biz bulamadık! Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle yolculukların keyif kısmı da es geçilmemiş. Bu ekranda ayrıca geri görüş de renkli olarak görüntüye geliyor.

Honda Civic 1.6 Sedan

Kabinde en çok dikkatimizi çeken detaylardan biri de yakıt göstergesinin kenarındaki resetleme “kalemi”. Sıradışı tasarımlı uzun ince çubuk sayesinde km sayacını sıfırlamak için parmakları daracık yerlere sokmaya gerek kalmıyor. Japonları seviyoruz!

Dokuzuncu nesil ile kıyaslandığında 35 mm daha alçak olan oturma pozisyonu Honda’nın geleneksel sportif sürüş hissini artırırken sürücü ve ön yolcu nun güven duygusunu da arttırıyor. Kabin gene-linde kullanılan malzeme kalitesi kadar uygulamalardaki titiz işçilik de fark ediliyor.

Otomobilin 519 litre olan bagaj kapasitesi selefine göre yüzde 20,8’lik bir artış gösterirken 60:40 oranında katlanan arka koltukların oluşturduğu düz yükleme zemini fonksiyonelliği destekliyor.

Honda Civic 1.6 Sedan

Daha güçlü motor için biraz sabır

Honda Civic Sedan’ın motor havuzunda önemli bir değişiklik yok. Kendini kanıtlamış 1.6 litrelik benzinli motor, güç ve tork değerleri değiştirilmeden yine göreve davet edilmiş. Motor iyi tanıdığımız, verimli ve sorunsuz bir makine ama birçok marka motor ailesini yenilerken Honda’nın halen 6.500 d/d’da 125 HP güç ve 4.300 d/d’da 152 Nm tork üreten motorla devam etmesi eleştiri toplayabilir. Kullanımda sorun yok ama bu durum satış personelini zorlayabilir. Ya da aynı motorun kullanılmasını eleştirenler 182 HP güç ve 240 Nm tork değerine sahip 1,5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor için ilkbaharı bekleyecek. Bu bilgi, bu kadar iyi hazırlanmış yeni Civic’in ilk dönem satışlarını biraz etkileyebilir. Ama şunu da düşünmek gerekiyor ki, gelecek güçlü Civic’in fiyatı da ona göre olacaktır. Civic’te kullanılan CVT şanzıman da tanıdık bir ünite. Ama verimli kullanabilmek veya uyum sağlayabilmek için birlikte epeyce kilometre kat etmek gerekiyor. Tepkileri gecikmeli olan şanzıman, yakıt tasarrufunda da çok etkili hissettirmiyor. Motorun torku rakiplere göre hala çok yüksek değil ve alt devirler zayıf ama öyle anlaşılıyor ki, torkun devir bandında dağılımı iyileştirilmiş.

Honda Civic 1.6 Sedan  Honda Civic 1.6 Sedan

Selefine göre yüzde 16 daha hafif bir gövde, düşük ağırlık merkezi ve rijit gövdeyle birlikte yeni süspansiyon sistemi onuncu nesil Civic’e çok dengeli sürüş özellikleri kazandırıyor. Otomobil sanki olduğundan büyükmüş gibi hissettiriyor. Hani ülkemizde yaygın olsa, iç ve dış hacmiyle Accord’a ne gerek var gibi bir durum ortaya çıkabilirmiş… Ön aksta kullanılan McPherson tipi süspansiyon yüksek yanal sertlikle yol tutuşu arttırırken dikey kuvvetlere karşı daha esnek yapısıyla daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Arka aksta kullanılan çok kollu bağımsız süspansiyon ise yüksek yol stabilitesiyle beraber üstün yol konforu sağlayabiliyor.

Honda Civic 1.6 Sedan  Honda Civic 1.6 Sedan

Otomobilin güvenlik donanımı da oldukça zengin. Standart sunulan havayastıkları, ABS ve ESP’nin yanısıra, kör nokta uyarı sistemi Lane Watch, şerit takip uyarısı, adaptif hız sabitleme sistemi, acil fren destekli çarpışma uyarı gibi üniteleri birleştiren Honda Sensing sayesinde, otomobilinizi riskli durumlarda yanınızda ve adeta “canlı” olduğunu hissediyorsunuz.

Honda 1972’de ekonomik bir Mini Cooper rakibi olarak geliştirdiği ismini “halk”tan alan Civic’i 10. nesilde Premium teknoloji harikasına dönüştürmüş görünüyor. Çok keyifli, güvenli, ekonomik ve temkinli kullananları fazlasıyla tatmin edecek performansta bir otomobil Civic 1.6 Sedan. Gerek 1.5 Turbo benzinli gerekse 1.6 dizel isteyenlerin 2017 ilkbaharını beklemesi gerekiyor.

+ Modern ve geniş kabin

+ İyileştirilmiş izolasyon

+ Çok iyi işçilik

+ Direksiyon üzerindeki ses kumandası

+ Zengin donanım

– Direksiyondan vites kontrolü yok

– CVT şanzıman

– Sakin kalan performans

– Turbo eksikliği

 

Yakıt tipi: Benzin

Motor hacmi (cc): 1597

Motor gücü (HP/d/d): 125@6500

Maksimum tork (Nm/d/d): 152@4300

Vites kutusu: CVT otomatik

Maksimum hız (km/s): 196

0-100 km/s hızlanma (sn): 11.6

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 9.2/5.2/6.7

Ağırlık (kg): 1322

U/G/Y (mm): 4648/1799/1407

Aks mesafesi (mm): 2698

Bagaj hacmi (lt): 519