Honda Civic Type R

 Honda Civic Type R


1972’den bu yana 10 Civic jenerasyonu içinde beşinci Type R, yine 5 kapılı geldi. Dışardan bakıldığında abartılı süsleri olan bir aile hatchback’i, daha doğrusu fastback’i gibi göründüğüne aldanmamak gerek. Kalbinde, ruhunda gerçek bir canavar saklı. Sanki bir yarışçı, pist arıyor kapışmak üzere. Gerçi anlayan anlıyor, yeterince agresif unsurlara sahip ama 5 kapılı olmasına kananlar çıkabilir. Malum, önceki Type R’ın arka kapı kolları gizliydi. Yenisi ne yapıyorsa alenen yapıyor, gizleyecek bir durumu yok! Ama 5 kapılı fastback tasarım Type R için doğru tercih mi tartışmaya çok açık. Böyle özel bir otomobilde arka kapılar sahiden gerekli mi? Düşünülmesi gerek. Type R’ı 5 kapılı fastback/hatchback gövdede değil de 3 kapılı coupé gövdede görmek sanki çok daha doğru olacaktır. İngiltere’de Swindon tesislerinde üretilen Civic’in Type R versiyonu da aynı fabrikanın ürünü. Selefi gibi agresif görünümü bir hayli abartılmış durumda. Bu kıyafet ve gerisindekiler onu otomatikman genç otomobili yapıyor. Ama oyuncak olamayacak kadar da tehlikeli bir otomobil. Tam anlamıyla usta işi.


Burunda NSX’i çağrıştıran farlar, tamponlarda abartılı kaplamalar, tavanda difüzörler ve tabii bagaj kapağı üzerinde geleneksel devasa spoyler, durumun ciddi olduğunu vurguluyor. Kaputun üzerindeki hava girişi, tampon ve karbon fiber marşbiyelerdeki hava akımını yönlendirici tasarımlar hep belli bir amaç için. Ama bunların tümü bir kenara, tamponun altından fışkıran üç egzoz çıkışı bir kenara. Geçilene geçildiğine üzülmemeyi anlatan unsurlar bunlar… Yeni Civic’in performans zirvesi Type R, meraklıları için her zamankinden daha çok yarış otomobili kimliğinde. Önde ralli otomobilinden alınmış gibi duran abartılı yanal yükseltili koltuklar, emniyet kemerleri ve deri direksiyonun tümünün ortak bir özelliği var: hepsinde alev alev kırmızı renk hakim. +R modunda kullanıldığında kokpitte de hakim renk kırmızı oluyor. Performans sembolü olarak mavi rengi tercih eden markaların tasarımcıları şu ambiansı görmeliler. Type R gibi bir otomobilde klima şöyle çalışıyor, infotainment ekranı böyle yavaş ve kullanışsız gibi detaylara girmeye hiç niyetim yok. Ekran üzerindeki ses kumandası gayet kullanışsız. Hele klimaya direkt ulaşamamak bence tatsız bir özellik olmuş. İşte hepsi Civic’ten bildiğiniz gibi… Bunların yerine oturma pozisyonunu konuşmayı yeğlerim. Yanal destekler sürücü ve yanındaki co-pilotunu öyle sert destekliyor ki, insan teyzesine ziyarete giderken bile kendisini etap geçiyor gibi hissediyor!..


S2000’den beri markanın performans geleneği olan kısacık vites topuzu, ortası karbon kevlar kaplı kokpitteki kesinlikle en sportif unsur. Görünümü kadar kullanımı da çok başarılı. Vites kolunun arkasında üretim numarasını gösterir plaka ve +R moduna geçiş düğmesi yanyana duruyor! Arka koltuklar, arka kapılar, hatta bagaj neden var, hala anlayabilmiş değilim. Kırmızı emniyet kemerleri bile kurtarmıyor onları!


Civic Type R’da sınıf ortalamalarında 420 litrelik kocaman bir bagaj var. Ama önde olup bitenleri düşününce ne maksatla koyulmuş, gerçekten bilemiyorum. Otomobilin geri görüşü devasa spoyler nedeniyle bir hayli zayıf. Ama geri manevralarda kameralarla aranızı iyi tutun yeter, bundan başka arkanızda olan bitenler sizi ilgilendirmeyecek.
Otomobilin motoru, selefinden tanıdık. Zaten her dakika yeni motor geliştirilmez, eldeki makine geliştirilir. Honda da 2.0 litrelik motorda 10 HP’lik bir artışa gitmiş. Zaten deli gücüne sahip Civic Type R’ın motor gücündeki 10 HP’lik artış, herkesin kolayca anlayabileceği bir “zam” değil. Bu biraz güç gösterisi tadında usulen yapılmış bir artış olmuş. Yani otomobil artık limitlerinin aşınca 285 değil de 290 km/s hıza ulaşabiliyor gibi, gurme işi bir artış var. Normal sürüşlerde bunu fark etmek pek mümkün değil. Ama zaten var olanı bile yeterince göz kamaştırıcıydı. Şansı fazla da zorlamamak mı gerek, bilemedim. Otomobil ışınlanırcasına gidiyor, artık 250 km/s’nin üzerinde neyin peşindeysek… 0-100 km/s hızlanmada 0.1 saliselik bir gecikme olmuşsa da onu kapatmak dert olmuyor Type R için. Yoksa Nisan 2017’de selefinin Nürburgring Nordschleife pisti rekorunu 7 saniye birden geliştirmesi nasıl mümkün olabilirdi?


Alt devirlerde anlık turbo boşluğunu saymazsak -ki onu da herkes fark etmeyebilir- Type R tahrik edici ses eşliğinde yaydan fırlatılmış ok gibi ilerliyor. O sırada aklımda “bu otomobilin ön lastikleri ne kadar dayanabilir” oluyor! 245/30 ZR20 ebatlı lastikler, mühtiş tutunmada, şaşırtıcı konforda, inanılmaz frenajda üzerine düşeni yapıyor ama çok sık değişeceğine şüphem yok! Her viteste 7000 devire kadar soluksuz hızlanıyor otomobil. Bu öyle doyumsuz, öyle iştahlı bir hızlanma ki, adeta yolu yutacakmış gibi hissettiriyor. Hangi hızda ve hangi viteste olursanız olun, emri verdiğiniz anda Type R ileri atılıp hızlanmasını sürdürüyor. Tamam minik kolu kullanmak çok zevkli ama vites düşürmek için hiç zahmet buyurmayın, tarifsiz bir esneklik var. Bu abartılı bir ifade değil, emin olun 240 km/s ile ilerlerken gaz pedalına yüklenecek cesaretiniz varsa, Type R sizden daha yürekli ve istekli! Tempoyu bozmadan devam ediyor.
Otomobil tıpkı Megane R.S.’te olduğu gibi günlük, sakin, efendi kullanıma uygun sertlikte bir süspansiyona sahip. Önden çekiş stabilite için kaygılandırmasın, belki Golf R ya da Focus RS’teki dört tekerlekten çekişin garanticiliği yok ama burundaki oynamalar, anında akıllı sınırlı kaymalı kilitli diferansiyel durumu toparlıyor. Honda, Type R’a dört tekerlekten çekişi yük görmüş!
Beş kapılı olduğuna bakmayın, bu otomobilin müşterisi farklı. Zaten meraklısı dışında kimse Honda Civic’e 300.000 TL vermez. Vardır bir sebebi değil mi?


+ Baş döndürücü performans
+ Müthiş yol tutuş
+ Süspansiyon konforu
+ Motorun esnekliği
– +R modunda direksiyon sertliği
– Kullanışsız infotainment ekranı

Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1996
Motor gücü (HP/d/d): 320@6500
Maksimum tork (Nm/d/d): 400@2500-4500
Vites kutusu: 6 ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 272
0-100 km/s hızlanma (sn): 5.8
Tüketim (şehir içi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 9.8/6.5/7.7
Ağırlık (kg): 1451
U/G/Y (mm): 4557/1877/1427
Aks mesafesi (mm): 2699
Bagaj hacmi (lt): 420