Honda da artık ‘dizel’ diyor!

 Honda da artık ‘dizel’ diyor!

Yıllardır kompakt sınıf ve altı için dizel motor üretmek yerine ekonomik benzinli motorlarıyla iddiasını sürdüren Honda da sonunda ‘pes’ dedi. Yıllar boyu sürüş coşkusuna oynayan Japon üretici, artık  rakiplerinin karşısına düşük hacimli modern bir dizel motorla geçmeye hazırlanıyor. Geçmişte kimi lokal modellerinde Isuzu kökenli bir dizel motor kullasa da Avrupa pazarında sadece Accord ve CR-V gibi modellerde yer alan 2.2 litrelik dizel motorunu kullanan Honda, artık dizelde kompakt rekabete dahil oluyor. Tokyo Motorshow’un basın gününde konuşma yapan Honda Motor Company CEO’su Takanobu Ito, 1.6 litrelik dizel motorun 2012 yılında Avrupa’da satışa sunulacağını açıkladı.

Tokyo Motorshow’un açılışı sırasında Honda standında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan, Honda Motor Company CEO’su Takanobu Ito, ‘Earth Dreams Technology’ adı verilen yeni motorların Honda sevenlerin beklediği performansı, düşük emisyon değerleriyle sunacağını ve tüm Honda modellerinde kullanılacağının bilgisini verdi.

Çok iddialı: Yeni 1.6 dizel sınıfının lideri olacak
Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ adı verilen yeni motor serisinin ilk ürünü, Avrupa ve Türkiye pazarı için oldukça büyük bir öneme sahip olan 1.6 dizel motor olacak. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan motorun, teknik özellikleri ile sınıfının en ekonomik ve en performanslı dizel motoru olacağı öngörülüyor.

Kendi sınıfındaki motorlar arasında en hafif yapıya sahip olan yeni 1596 cc’lik dizel motor, 4000 d/d’de 120 HP güç üretirken 100g/km’lik CO2 emisyonu ile de performans ile çevrecilik arasında çok iyi bir denge sağlıyor. Ayrıca 2000 d/d’de 300 Nm tork değeri ile de tüm Honda modellerine mükemmel bir kullanışlılık sağlamış oluyor. Öncelikle Civic HB modeli ile piyasaya çıkacak olan yeni dizel motor, 2012’den itibaren Honda modellerinde yerini almaya başlayacak.