Honda HR-V Nisan 2016’da Türkiye’de

 Honda HR-V Nisan 2016’da Türkiye’de

Honda HR-V
1999 yılında crossover segmentinin ismi koyulmadan yola çıkan ama konseptin anlaşılması geciktiğinden devamını getirmeyen Honda, ikinci nesil HR-V ile geri dönüyor. Geçtiğimizi günlerde tanıtılan Honda HR-V (Hi-rider Revolutionary Vehicle), Nisan 2016’dan itibaren Türkiye’de satılmaya başlanacak. Japon üreticinin Earth Dreams Technology motor ailesinin üyesi, 1.6 litre dizel ve 1.5 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak yeni HR-V’de üç farklı donanım seviyesi sunulacak. Honda HR-V’de dizel motor, sadece altı ileri manuel şanzımanla kombine edilirken benzinli motor ise altı ileri manuel şanzımanın yanı sıra CVT sürekli değişken oranlı otomatik şanzımanla da satın alınabilecek. Japonya, Endonezya, Arjantin, Brezilya ve Meksika’da üretilen HR-V, üretimi 2006 yılında noktalanan ilk jenerasyondan farklı olarak sadece önden çekişli üretilecek.

Honda HR-V
Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen HR-V lansmanında otomobil ve kompakt SUV kimliğini birleştiren otomobilin her iki motor versiyonunu da manuel ve otomatik şanzımanlarla kullanma fırsatı bulduk. Honda tarafından sub-compact crossover (kompakt altı) olarak tanımlanan HR-V, 1605 mm yüksekliğiyle tipik bir SUV gibi görünüyor. Buna karşın net bir kimliğe sahip ön tasarımı, coupeleri aratmayan dinamik bir profil tasarımı takip ediyor. Honda HR-V’nin tasarımını değerlendiren Kobayashi: “Dinamik çizgiler, kalite hissini artıran yüzeyler ve benzersiz tasarım detaylarının oluşturduğu bütün itibariyle yeni Honda HR-V’nin dış tasarımından son derece memnunuz. Tüm ekip prototipi gördüğümüzde ilk yola çıkarken belirlemiş olduğumuz hedefi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı gurur duyduk. Honda HR-V’nin estetiği, şıklığı ve gücü en iyi şekilde yansıttığını düşünüyorum” dedi.

Honda HR-V
Boyu 4295 mm olan HR-V’nin aks mesafesi ise 2610 mm. Kişilikli bir burun tasarımına sahip HR-V’nin basık arka kısmında da iri aydınlantma grubu dikkat çekiyor. Coupe formatında arka kapıların açma kolları, C sütununa gizlenmiş. Bazı otomobilseverlere artık demode olmuş bir tasarım unsuru gibi gelse de gizlenmiş arka kapı kol tasarımı, Alfa Romeo ile Honda arasında uzun yıllardır önemli bir tartışma konusu durumunda. Otomobilin kapıları beklenmedik derecede ağır. Zırhlı otomobillerin kapılarını anımsatan kapıların kullanımı zorluk çıkartmıyor ama “kağıt gibi hafiflik” hissine veda ettiği kesin. Dış görünümüne göre beklenmedik derecede geniş iç mekan sunan aracın hacminin, lansmanda Nissan Qashqai ile birlikte değerlendirilmesi dikkatimizi çekti. Sedan sınıfı ortalamalarına göre sürücüye 100 mm kadar daha yüksek olan göz hizası sunabilen oturma pozisyonu, HR-V’de yola hakim görüş ve güven duygusunu yükseltiyor. Yüksek zemin ve oturma pozisyonu sayesinde biniş-inişler de kolaylaşıyor. Kabinde belirgin olarak yüksek kaliteli malzemeler kullanılmış. Civic ailesinden tanıdık direksiyon simidi dışında her şey yeni. Gerçi kokpitin üst bölümünde koyu renkli sert plastik kullanılmış ama geri kalan bölümlerde yüksek kalite hemen fark ediliyor. Suni deri kaplı kokpit ön yüzü, vites konsolu ve kapı içleri, sınıf içinde standartları belirlemeye aday. Tıpkı Jazz’da ya da CR-V’de olduğu gibi “sihirli koltuklara” sahip HR-V’de yakıt deposunun ön koltukların altına yerleştirilmiş olması, arka koltukların altında boşluk sunuyor. Gerekli durumlarda arka koltuk minderleri yukarı katlanarak boş alan yaratılabiliyor. Sihirli Koltuklar sayesinde 60:40 oranında iki parça halinde katlanan arka koltuklar farklı kullanım imkanları ve bununla birlikte son derece fonksiyonel bir iç mekan sunuyor. Honda mühendisleri yeni Honda HR-V’nin iç mekânını tasarlarken bir yandan sağlam ve güven veren bir yapı hedeflerken, diğer yandan ise ferah ve coupe hissi veren bir görünüm hedeflemişler. Dokunma hissi uyandıran kaliteli malzemelerle bezenen kokpit fırçalanmış alüminyum yüzeylerle süslenirken, piyano siyah bölümlerle kalite algısı artırılmış.

Honda HR-V
Honda’nın Eco-Assist özelliği ile desteklenen üç parça gösterge panelindeki aydınlatma halkalarının rengi sürücünün ekonomik sürüş karakterine bağlı olarak beyazdan yeşile dönüyor. Böylece sürücü ekonomik sürüşe yönlendirilmiş oluyor. Tasarımcılar kabin için konforu optimize etmek üzere havalandırma ızgaralarını geniş bir alana etki edecek şekilde konumlandırmış.
HR-V’nin üzerinde en fazla konuşulacak özelliklerinden biri, kokpit üzerinde yolcu tarafında yanyana dizilmiş üç adet havalandırma ızgarası olacak. Bu ızgaranın cam tarafı yoğun hava üfleme gücüne sahipken, ortaya doğru üfleme gücü azalıyor. Böylece yolcular rahatsız edilmeden etkin havalandırma yapılabiliyor. Bu sıradışı tasarımı sevenler kadar sevmeyenlerde olacaktır. Standart oturma düzeni dışında Sihirli Koltuklar ile üç farklı kullanım düzeni oluşturmak mümkün. Bunlardan ilkinde arka koltuk sırtlıkları öne doğru katlanırken oturma minderleri aşağıya doğru alçalıyor. Böylece 1.845 mm uzunluğunda tamamen düz bir yükleme zemini elde edilebiliyor. Bir diğer kullanım düzeninde arka koltuk oturma minderleri sırtlığa doğru yukarıya kalkarak sabitleniyor. Böylece ön koltukların arkasında yüksek nesneleri taşımak üzere 1.240 mm yüksekliğinde boş bir alan elde edilmiş oluyor. Üçüncü ve son düzende arka koltuk sırtlıkları dışında ön yolcu koltuğunun sırtlığı da katlanıyor. Bu ise 2.445 mm uzunluğunda bir yükleme zemini kullanıma sunuyor. Geniş iç mekanıyla dikkat çeken yeni Honda HR-V’nin yolcuları sınıf lideri baş, bacak ve omuz mesafesinin keyfini sürerken, 453 litrelik bagaj arka koltukların katlanmasıyla 1.026 litreye kadar çıkıyor. 1.180 mm’lik geniş yükleme ağzı ve 680 mm yüksekliğindeki alçak yükleme eşiği gibi detaylar bagajın kullanım kolaylığını arttırıyor.

Honda HR-V Honda HR-V
Verimli, sessiz ve performanslı motorlar
Artık sadece önden çekişli üretilen yeni Honda HR-V, her biri yüksek verimliliğe sahip biri dizel ve diğeri benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahip. Her ikisi de dört silindirli olan motorlar Honda’s Earth Dreams Technology Serisinin birer parçası olarak etkileyici performansı yüksek yakıt verimliliğiyle bir arada sunuyor. Tamamen yeni geliştirilmiş olan 1.5 litre i-VTEC benzinli motor 6600 d/d’de 130 HP güç üretirken 4600 d/d’de 155 Nm tork kullanıma sunuyor. Tüm bu verilerle 1498 cc’lik benzinli motor yeni Honda HR-V’yi 0’dan 100 km/s hıza 10.2 saniyede (manuel) ve 10.8 saniyede (CVT) hızlandırırken, 5.2 lt/100 km’lik ortalama tüketime ve 120 gr/km’lik CO2 emisyon değerine imza atıyor. Honda’nın Avrupa pazarına özel motoru 1.6 litre i-DTEC düşük emisyon ve yakıt tüketimi değerini beraberinde getiren birçok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Common rail enjeksiyon, yüksek verimliliğe sahip küçük bir turbo besleme, düşük basınçlı EGR, yüksek emiş gücüne sahip emme manifoldu, optimize edilmiş silindir kafaları, hafif alaşım krank mili ve alüminyum blok gibi özellikler verimliliği artırırken motorun ağırlığını da düşürüyor. 1597 cc’lik turbo dizel motor 4000 d/d’de 120 HP güç ve 2000 d/d’de 300 Nm tork değeriyle yeni Honda HR-V’yi 0’dan 100 km/s hıza sadece 10.0 saniyede hızlandırırken, sınıfının en dinamik aracı haline getiriyor. Söz konusu dinamik yapıya karşın yeni Honda HR-V 1.6 i-DTEC 4.0 lt/100 km ortalama tüketim değeri ve 104 gr/km’lik CO2 değeriyle son derece tutumlu ve çevreci bir yapı ortaya koyuyor. Honda’nın efsane haline gelen VTEC (Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi) ve VTC (Değişken Zamanlama Kontrolü) teknolojileriyle birlikte çalışan direkt enjeksiyon, güçlendirilmiş emme manifoldu ve optimize edilen piston yüzeyleri gibi önlemler; yüksek güç üretimi ile düşük yakıt tüketimi gibi birbirine zıt kavramların aynı potada eritilmesini sağlıyor.

Zengin donanımlar
Yeni Honda HR-V üç farklı ekipman seviyesiyle satışa sunulacak. Donanım seviyesi ve yerel pazar şartlarına bağlı olarak her biri siyah kaliteli kumaş, yarı deri ve deri olmak üzere üç farklı koltuk döşemesi seçeneği söz konusu. Üst donanım seviyesinde devreye giren açılabilir panoramik açılır tavan sayesinde kabin içindeki ferahlık hissi ve aydınlık artıyor. Elektro hidrolik el freni, dokunmatik iklimlendirme paneli ve dokunmatik ekranlı multimedya sistemi gibi özelliklere sahip olan akıllı dokunmatik iç mekan konsepti kullanım kolaylığını arttırıyor. İlk kez yeni Honda CR-V’de tanıtılan yeni bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, HR-V’de de kullanılıyor. Honda Connect, orta ve üst ekipman seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Uygulama tabanlı bir yapıya sahip Honda Connect akıllı telefonlarda veya tabletlerde olduğu gibi dokunmatik bir ekrana sahip.

Honda HR-V
Honda’nın tercihi Android
Dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi Android ile çalışan Honda Connect, kullanıcıya web erişimi, gerçek zamanlı trafik bilgisi, haberler, hava durumu, sosyal medya ve internet müzik istasyonlarına erişim imkânı sunuyor. Önceden yüklenen hazır uygulamalarla kullanıma sunulan Honda Connect’in kullanım alanı, Honda uygulama merkezinden indirilecek yeni uygulamalarla daha da genişletilebiliyor. Orta konsola entegre 7 inç büyüklüğünde ekran üzerinden kumanda edilen sistem, son derece pratik ve eğlenceli bir kullanım sunuyor. Honda, yeni Honda HR-V’nin üst ekipman seviyesinde standart ve diğer versiyonlarında opsiyonel olarak ödüllü Garmin uydu navigasyonu sunuyor. Honda Connect ile tam entegre çalışan navigasyon yüklü haritayla kullanıma sunulurken, sistem mobil veri kullanımı gerektirmeden çalışıyor. Adım adım sesli yönlendirme yapan navigasyon, aynı zamanda kavşak ve yol ayrımlarında gerçek fotoğraflar göstererek kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. Giriş seviyesi modellerde 5 inçlik renkli LCD ekranlı 4 hoparlörlü 160 Watt gücünde AM/FM/CD çalarlı bir sistem sunulurken, Honda HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyelerinde altı hoparlörlü 180 Watt gücünde daha gelişmiş bir ses sistemi devreye giriyor.

Avrupalı güvenlik
Avrupa pazarında satışa sunulan tüm yeni Honda modelleri gibi, yeni Honda HR-V de sürüş, yolcu ve yaya güvenliğini artıran bir dizi aktif ve pasif güvenlik ekipmanlarıyla donatılmış durumda. Honda HR-V, artık birçok yeni modelde karşılaştığımız şehir içi aktif fren sistemi ile üretiliyor. Radar teknolojisi ile çalışan sistem 32 km/s ve altındaki hızlarda sürücünün karşılaştığı engele müdahale etmemesi durumunda frene kadar giden önlemler alıyor. Sürüş istikametindeki trafik akışını denetleyen şehir içi aktif fren sistemi, sürücüyü olası bir kaza konusunda sesli ve görsel olarak uyarıyor. Böylece sürücü önlem almak için vakit kazanmış oluyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem fren yaparak devreye giriyor. Yeni Honda HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyesinde; önden çarpma uyarı sistemi, trafik levhalarını tanımlama sistemi, akıllı hız sınırlayıcı, şerit takip sistemi ve uzun far destek sistemi olmak üzere radar, ön ve arka kameralarla entegre olarak çalışan Honda’nın gelişmiş sürüş destek sistemleriyle standart olarak sunuluyor.