Honda, Şekerpınar fabrikasını kapatıyor mu?

 Honda, Şekerpınar fabrikasını kapatıyor mu?


Financial Times’ın İngiliz Milletvekili Justin Tomlison’ın açıklamalarına dayandırdığı haberine göre Honda, Türkiye’deki fabrikasını kapatıyor! Milletvekili, Honda’nın Türkiye’deki fabrikasını kapatacağını iddia ettiği açıklamasında şu ifadelerini kullandı: İngiltere’nin yanı sıra Türkiye’deki fabrika da Avrupa’daki üretimi kaldırma planları çerçevesinde kapatılacak. İngiliz Milletvekili Justin Tomlison. Tomlison dün yaptığı açıklamada, “Bu durumu yarın sabah açıklayacaklardı ama daha erkene çektik. Swindon’da yer alan fabrikanın kapatılmasının sebebi Brexit değil. Honda üretimini Japonya’ya
kaydırarak, oradaki üretimin pekiştirilmesini amaçlıyor” dedi. Bu kararın sebebi olarak AB-Japonya arasındaki gümrük anlaşması sonucunda Japonya’dan AB’ye olacak olan ithalatın ucuzlaması temel sebep olarak gözüküyor!

3500 kişinin çalıştığı bu fabrikada 5 kapılı Civic ve markanın kompakt SUV modeli olan CR-V üretiliyor. İngiltere’deki fabrikanın kapatılacağı tarih ise 2022 olarak belirtiliyor. JATO Dynamics’in verilerine göre Civic modelinin Avrupa’daki satış adedi geçen yıl yüzde 6 arttı ve 42308 oldu. CR-V’nin satışları ise yüzde 18 azalarak 27 bin 337 oldu.

Markanın İngiltere’deki fabrikası 160 bin araç üretiyor ve İngiltere otomobil pazarının toplamı 1.52 milyon. Ayrıca Honda geçtiğimiz ay Swindon’daki fabrikayı Nisan ayında 6 günlüğüne kapatma kararı almıştı, bunun sebebinin ise Brexit olduğunu belirtmişlerdi.

Tomlison’un Türkiye’deki Honda fabrikasının kapatılmasıyla ilgili de açıklaması şu oldu, “Honda’nın bu kararının sebebi küreselleşme trendleriyle alakalı ve kesinlikle Brexit buna sebep olmuyor. Ayrıca Türkiye fabrikası da tüm üretimin Japonya’ya kaymasından dolayı kapatılacak.”

Markanın Türkiye’deki fabrikası 21 Eylül 1996´da Gebze Şekerpınar’da temeli atılarak başlandı bu tarihten 14 ay sonra da açıldı! 1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden itibaren Honda Türkiye A.Ş. olarak %100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürdü, sürdürmekte.

Türkiye’de bulanan Honda fabrikası, markanın Swindon’dan sonra Avrupa´daki ikinci otomobil üretim tesisi. Bu tesiste Civic Sedan modeli üretiliyor ve toplamda 770 kişi çalışıyor.