Honda’dan Civic’te önemli makyaj atağı

 Honda’dan Civic’te önemli makyaj atağı

Honda Türkiye, piyasaya sürüldüğü 2016 yılından bu yana ekonomik kriz koşullarına rağmen başarılı bir satış grafiği sergileyen bestseller modeli Civic’i makyaj masasında daha da geliştirdi. “İçinde daha fazlası var” mottosuyla tanıtılan 10. Civic Sedan’ın yenilenen versiyonu 141.500 TL’den başlayan fiyatlarla 14 Eylül 2019 tarihinde satışa çıkacak. Aynı yeniliklerin uygulanacağı hatchback kardeşi için birkaç ay daha sabretmek gerekiyor.

Peki Civic Sedan’da neler değişti, neler eklendi? Otomobile dışarıdan bakıldığında gövde mimarisinde radikal bir değişim yok. Ama yenilenen ön tampon ve jantlar, Civic Sedan’ı daha sportif bir görünüme kavuştururken, aktif güvenlik ve sürüş destek sistemleriyle olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi gövde iskeletinde emerek kabin içini maksimum düzeyde korumaya alıyor. Aydınlatmada artık Elegance donanım seviyesinden itibaren halojen farlara veda edilirken LED farlar Civic Sedanların önünde yerini alıyor. 

Aslında yapılan yeniliklerden en azından bir kısmının bundan üç sene önce, yani daha ilk üretimde düşünülmesi gerekirdi. Çünkü tasarımcıların zamanımızdan ileride yaşadığını düşünüyoruz. Bununla kast ettiğim, tabii ki kokpitte yer alan dokunmatik ekrandaki en sık kullanılan fonksiyonların fiziksel düğmelerle pratikleştirilmesi. Hareket halindeyken dokunmatik butonların hiç kullanışlı olmadığının daha tasarım aşamasında fark edilmesi gerekirdi. Aynı fonksiyon direksiyonun üzerinde olsa da! Bazı geleneksel kumandalar teknolojiye yedirilmemeli fikrindeyim. Test yazılarımızda dile getirdiğimiz sorun Civic versiyonları gibi Jazz’da da kendisini gösteriyordu. Eminim ki kullanıcı için gündelik sürüşlerde teknolojik adımlardan daha önemli bir değişim. 

Bazı yeniliklerse 10. Civic’in çıkışına yetişememiş, zamanın akışında yeni geliştirilmiş teknolojiler. Teknolojik bir adım olduğundan marka için belki de en önemli yenilik elbette ki içerisinde çarpışma önleyici fren sistemi bulunduran Honda Sensing adlı sürüş destek teknolojisinin eklenmesi olmalı. Honda’nın ‘Herkes için güvenlik – Safety for Everyone’ yaklaşımının yansıması olarak Civic’te kapsamlı aktif ve pasif güvenlik donanımları kullanıma sunuluyor. Yenilenen Honda Civic Sedan’da aktif Honda Sensing™ Executive + versiyonunda standart olarak yer alıyor. Honda Sensing™ teknolojisi; Fren desteğine sahip Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (Collision Mitigation Braking System), Şerit Takip Uyarı Sistemi, Şeritte Tutma Asistanı (Road Departure Mitigation), Şerit Koruma Destek Sistemi, düşük hızda takip özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleyici sistemi dışında ayrıca Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, 130 ve 180 derece dışında kuş bakışı olmak üzere Çok Açılı Geri Görüş Kamerası ve Lastik Basınç İkaz Sistemi olmak üzere kapsamlı güvenlik donanımlarını beraberinde getiriyor. Bunlar artık hem rakiplere hem müşteriye karşı olmazsa olmaz ekipmanlar. Civic ailesinin artık çok daha güvenli sürüşler vadettiği rahatlıkla söylenebilir. 

En göz önündeki bu yeniliklerin yanı sıra Civic Sedan’da yapılan bir diğer yenilik, Civic RS’den tanıdığımız 1.5 lt turbo motorun daha fazla donanım seviyesine yayılması oldu. Civic Sedan’ın motor gamında 1.6 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorun yanında sadece Executive+ donanım seviyesinde sunulan 182 HP’lik 1.5L hacimli turbo beslemeli benzinli motor, artık Elegance seviyesinde de alınabilecek. Seri üretim LPG’li 1.6 litrelik motor da sunulmaya devam ediyor.

Son yenilik olarak Honda’nın Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA) yol koşulları ve sürüş stili göz önüne alınarak Avrupa pazarı için optimizasyonunu söylemelim. Hassasiyeti geliştirilen ve direkt tepki veren yapısıyla orta ve yüksek hızlardaki yumuşak ve sert direksiyon hareketlerinde daha güvenli bir sürüş hissi veren sistem, Civic’in sürüş lezzetini artıracak.