Honda’nın ‘doğa’l mağduriyeti

 Honda’nın ‘doğa’l mağduriyeti


Honda doğal afetlerden çekmeye devam ediyor! Tayland’da birkaç haftadır yaşanan şiddetli yağışlar, çok geniş çaplı sel felaketine neden olurken birçok endüstriyel kuruluşu da derinden etkiledi. Bu gelişme üzerine Honda Türkiye bilgilendirici bir açıklama ile üretimin durdurulduğunu duyurdu. Açıklamada “Tayland’da birkaç haftadır yaşanan şiddetli yağışlar hem bölgede büyük tahribata neden olmuş hem de bölgedeki Honda operasyonlarını olumsuz etkilemiştir. Ayuttahaya bölgesinde otomobil üretimi yapan (Honda Automobile Co) ve Bangkok bölgesinde güç ürünleri ve motosiklet üretimi yapan (Thai Honda Manufacturing) üretimlerini durdurmak zorunda kalmışlardır.

Sel felaketinden dolayı Honda’ya pek çok alt parça sağlayan firma üretimlerini maalesef sürdürememektedir. Bu sebeple Honda Kasım 2011 itibariyle otomobil üretimini yeniden düzenleyecektir.
Honda; bu süreçte oluşacak tüm istenmeyen olumsuzluklardan dolayı tüm müşteri, bayi ve ortak çalıştığı firmalardan özür dilemektedir ve etkinin minimize edilebilmesi için global ağ içerisinde acil düzenlemelere gideceğini bildirmektedir.
Honda Türkiye ise Tayland kaynaklı bazı alt parçaların üretilememesinden dolayı 14 Kasım 2011 tarihinden itibaren üretime ara verecektir. Oluşan hasarın net bilgilerine ulaşılamadığından üretime başlama konusunda belirli bir tarih verilememektedir. Honda Türkiye, normal üretim seviyesine bir an evvel dönmeyi hedeflemekte, oluşacak etkiyi de minimize edebilmek için elinden gelen maksimum çabayı göstermektedir.”. Önce Japonya’daki deprem ve ardından tsunami derken şimdi de Tayland’daki sel, Honda’yı doğal afetlerden en çok mağdur olan marka konumuna doğru itiyor!