Hyundai Avrupa’da yürüyor

 Hyundai Avrupa’da yürüyor

Hyundai’nin Avrupa’da ilk defa 1977 yılında Pony ile başlayan macerasında 5 milyonluk satış adedine ulaşıldı. 24 yıllık serüvende, sürekli artan satış grafiği ile Avrupa Pazarı için önemli bir seviye olan 5 milyon adetlik satışı yakalayan Hyundai, bu satışın yaklaşık 1 milyon adedini son 3 yıllık süreçte gerçekleştirdi. Özellikle son 27 aylık satışlarda Hyundai Avrupa’daki başarısını hızla artırdı.
Avrupa Pazarı’na girişinden tam 19 yıl sonra, 1996 yılında 1 milyonluk satış adedine ulaşan Hyundai, 2001 yılında ise 2 milyonuncu aracını Avrupa tüketicisi ile buluşturdu. Avrupa genelinde marka bilinilirliğinin artışı ve satış noktalarının yaygınlaşması ile 2005 yılında 3 milyon barajını geçen Hyundai, 2008 yılında da 4 milyon adetlik satışa ulaşmıştı.

2007 yılında Avrupa Pazarı için özel olarak geliştirilen, tamamen Avrupalı i30 modelinin satışa çıkması ile Avrupa ülkelerindeki satışları hız kazanan Hyundai markası aynı başarıyı daha sonra devamı gelen diğer i-Serisi modelleri ile sürdürdü. İlerleyen yıllarda satışa sunulan ve i30 gibi Avrupa tüketicisinin beklentilerine karşılık vermek üzere tasarlanan i10, i20, ix20 ve ix35 modelleri de aynı başarıyı farklı segmentlerde devam ettirerek satışların bu noktaya ulaşmasını sağladı. Tüm bu modeller ile Hyundai, Avrupa Pazarı’nda kendi rekorunu kırarak ve tüm markalar arasında en yüksek artışı elde ederek 2010 yılında yüzde 2,6 pazar payı yakaladı.

Hyundai Motor Europe Kıdemlı Başkan Yardımcısı Allan Rushforth 5 milyonluk satış başarısı ile ilgili yaptığı açıklamada; “5 milyonluk satış adedine ulaşmak bizim için çok önemli. Bu başarı ile rekabetin en üst düzeyde yaşandığı Avrupa Pazarı’nın önemli oyuncuları arasına girdik. Ancak bu, markamız için sadece bir başlangıç. 2011 yılında Avrupa Pazarı’nda payımızı yüzde 3’e çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli hedefimiz ise; ikinci 5 milyonluk satışı çok daha kısa sürede yakalamak” şeklinde konuştu.
Avrupa Pazarı için yatırım yapmaya devam eden Hyundai, 2011 yılı içinde Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasının fiziki kapasitesini 300 bine çıkartmayı planlıyor. Aynı zamanda sınıfının lideri ix20 ile ix35 gibi modellerin geliştirildiği ve yeni i40’a hayat veren Almanya’daki Ar-Ge merkezinde de Avrupa Pazarı’na yönelik düşük emisyonlu dizel motorların gelişimi için çalışmalar yürütülüyor.

Hyundai’nin Avrupa’daki önemli kilometre taşları:
1977: Hyundai, Avrupa’ya ilk ihracatını gerçekleştirildi (Pony)
1996: 1 milyon satış adedine ulaşıldı
2000: Hyundai Motor Europe GmbH kuruldu
2004: Almanya-Rüsselsheim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kuruldu
2006: Almanya-Offenbach, Hyundai Motor Europe Genel Merkezi açıldı
2008: Çek Cumhuriyeti Fabrikası açıldı
2011: Hyundai’nin yeni sloganı “New Thinking. New Possibilities” duyuruldu.