Hyundai i10 1.2 Elite

 Hyundai i10 1.2 Elite

Hyundai i10 1.2i Elite

Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında şimdiye dek 300 binden fazla ürettiği ikinci nesil i10, geçen ay soluklanmak için oturduğu aynanın karşısından makyajını tazelemiş olarak kalkmıştı. Hemen teste aldığımız otomobilde sürüşe değilse de sürüş keyfi ne dair değişimleri gözledik. 40’tan fazla ülkeye ihraç edilen i10, neredeyse tek başına at koşturduğu A segmentindeki rakipsizliğini artık ürüne yeni dahil edilen teknoloji ve konfor ekipmanlarıyla sürdürecek. A segmenti kimler için gerekli? Uzun yol aracı olmadığına göre tabii ki metropol hayatını soluyanlar için. Kalabalık şehirlerde mümkün olduğunca az yer kaplayıp adeta pire gibi dolaşmak için i10 çok ideal bir otomobil. Modern görünümü ve şık gövde formuyla dikkat çeken otomobilde ön tampon ve ızgara yenilenirken gündüz farlarının formu değiştirilmiş. Bu değişikliklerle daha dinamik bir ifadeye kavuşan otomobilin arkasında da bazı kücük değişiklikler var. Arka aydınlatma grubunun renkleri yenilenmiş. Tıpkı öndeki gibi arka tamponda da yuvarlak hale getirilen sis farları, siyah bir çerçeve içerisinde. Gövdeye dair en önemli değişiklik, sadece Elite versiyonunda sunulan elektrikli açılır tavan opsiyonu. O da seveni için vazgeçilmez bir donanımdır, malum.

Hyundai i10 1.2i Elite

İç mekanında herhangi bir değişiklik yapılmayan otomobilde, donanıma fark yaratan teknolojik ekipmanlar eklenmiş. i10’un hiçbir rakibinde bulunmayan Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi, statik dönüş farları, 7-inç dokunmatik ekranlı navigasyon ve multimedya ile altı havayastığı gibi özellikler, mütevazı otomobilin kullanım keyfi ni artırıyor. Döşemelerle senkron yaratan çift renkli kokpit, malzeme kalitesi ve detaylardaki işçilikle kalite hissini yükseltiyor. Multimedya ekranının menüleri pratik, tepkileri hızlı. USB ve çakmak soketlerinin bulunduğu bölüme eklenen kapak, kücük eşyaları gizlemek için ideal. Gösterge tablosu ve dijital ekranda çiğ mavi tonundan kurtulmak, kalite algısını daha da yükseltmiş. Arka koltuklarda oturma alanları yeterli, diz mesafeleriyse i10’un boyutlarına göre yeterince iyi. Arka koltuk yolcularına darlık hissettirmiyor. Otomobilin bagaj kapasitesi MINI Cooper’lar kadar. Ama arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında beklenmedik kadar geniş alan elde edilebiliyor.

Hyundai i10 1.2i Elite

Test sürüşümüze eskiden olduğu gibi 1.0 litre ve 1.2 litrelik motorlarla üretilen Yeni i10’un 87 HP’lik 1.2 litre hacimli versiyonu gelmişti. Dört kademeli otomatik şanzımanlı otomobil, üc silindirli kardeşine göre yüksek gücünün de etkisiyle pire gibi görüntü çizdi. Gövdenin ataklığına karşın süspansiyonun güclü darbe absorbasyonu, sarsıntısız vites değişimleri ve rahat kabiniyle otomobil keyif veriyor. Otomobilin otomatik şanzımanı istendiğinde manuel olarak da kullanılabiliyor. Bu ara hızlanmalarda değilse de motor freniyle yavaşlamalarda daha faydalı görünüyor. Motorun yakıt tüketimi, şehir trafi ğinde kimi zaman 8.8 litreye kadar çıkabilse de yol açıldığında 7 litre civarına iniyor. Henüz çok yeni olan otomobilimizin kmler ilerledikçe piston ve silindirlerin birbirine alışmasıyla fabrika verilerini yakalayabilir. Elite donanım seviyesinde deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzuna sahip otomobil, ekipmanlarıyla daha üst sınıfa aitmiş gibi hissettiriyor. Tabii sürüşte herkes kendi sınıfına dönüyor. Yüksek tavanyapısıyla kücük bir dikdörtgen prizma gibi hissettiren i10, virajlarda çok zorlanmayı sevmiyor. Zaten şehir minisiyle performans aramanın pek manası da yok, mantıklı hızlarda yeterince güvenli. Makyajla beraber yapılan bir başka değişiklik de otomobilde gürültü izolasyonunun iyileştirilmiş olması. Yoldan gelen seslerin azaldığı hissediliyor. Yapılan makyajla beraber artık i10’da da Elantra ve Tucson’daki gibi 7 yıl 80.000 km’ye kadar alınabilen opsiyonlu garanti sunulmaya başlandı. Hyundai modellerin kalite ve donanımlarını giderek yükseltiyor, tüketici nezdinde markanın algısı da değişiyor. Çok pratik, modern ekipmanlara sahip, ekonomik çok keyifli bir şehir minisi, tadını çıkarın.

Hyundai i10 1.2i Elite Hyundai i10 1.2i Elite

Hyundai i10 1.2i Elite

+ Pire gibi akıcı

+ Düşük yakıt tüketimi

+ İyileştirilmiş izolasyon

+ Kabin ferahlığı

+ Zengin donanım

– Şehirde yüksek tüketim

Yakıt tipi: Benzin

Motor hacmi (cc): 1248

Motor gücü (HP/d/d): 87@6000

Maksimum tork (Nm/d/d):

120@4000

Vites kutusu: 4-ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 166

0-100 km/s hızlanma (sn): 13.8

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma)

(lt/100 km): 7.4/5.0/5.9

Ağırlık (kg): 1036

U/G/Y (mm): 3665/1660/1500

Aks mesafesi (mm): 2385

Bagaj hacmi (lt): 252/1046