Hyundai i30 CW 1.6 CRDi Elite

 Hyundai i30 CW 1.6 CRDi Elite

Fotoğraflar: Batuhan Kıran
Hyundai i30 CW www.e-motoring.com
Hyundai, artık her tanıttığı yeni modelde marka değerini yükselten bir marka haline geldi. Teknolojisi batılı otomobil üreticilerini meraklandırıyor, dünya çapında satışlar yükseliyor, ortaya çıkan finansal sonuçlar Güney Koreli markayı büyüttükçe büyütüyor. Açıkça ifade etmek gerekirse Hyundai, Japon üreticilerin önüne geçmiş durumda. Japon rakipleri bi kenara ayıralım, markanın kıyaslaması artık VW Golf, Opel Astra ve Ford Focus ile yapılıyor!
Hyundai’nin kompakt sınıfta hatchback modeli i30 ile rakiplere verdiği meydan okuma, alan genişletiyor ve i30 CW ile station wagonlara da yayılıyor. Gerçi ülkemizde eski yıllarda olduğu kadar geniş bir pazar değil ama kullanıcısına imaj katan bir sembol artık station wagonlar. Hafif ticari araçlar ortaya çıkmadan önce özellikle Murat 131 Kartal ve Renault 12 ile her ihtiyacı karşılayan lifestyle imajsız station wagonlar, ülkemize 2000 yılından itibaren yüklerini atıp temsil ettikleri yeni yaşam biçimleriyle geri döndüler. Hala imajı da fiyatı da düşük stationlar yok değil ama Hyundai i30 CW hiç bildiğiniz gibi değil! Otomobilin gövde de B sütunundan itibaren, kabinde de arka koltuklarından itibaren başlayan değişikliklerden söz etmeliyiz. Öncesi hatchback versiyondan farklı değil. Gerçi i30 Hatchback’in uzun versiyonu olmadığı vurgulanıyor ama i30 CW’de özgün geliştirilen tek bölüm bagaj ve tabii ki arka tasarım. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan değişkenlik özellikleri, çok sayıda cep ve göz ile zenginleştirilen otomobil, sunduğu yaşam alanıyla da ilgi çekici. Hyundai i30 CW, 4485 mm’lik uzunluğu ile hatchback modeline göre 185 mm daha uzun ve 1500 mm ile 30 mm daha yüksek. Bu artan boyutlar sayesinde hatchback’e göre 150 litre daha geniş bir bagaj hacmi sunuyor. i30 CW’nin 528 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar tamamen yatırıldığında 1642 litre gibi oldukça büyük bir yükleme alanı sunuyor. Kabin içindeki diğer fonksiyonel özelliklere bakarsak ön kapı içi ceplerinde artık 1.5 litrelik pet şişeler ve termoslar kullanılabilirken arka kapı içlerinde de 0.75 litrelik şişelere uygun cepler bulunuyor. Otomobilin ilk i35’e göre yüzde 47 oranında genişletilen torpido gözü ise 5.8 litre yerine 8.5 litre hacme sahip. Ama kokpitin tasarımıyla da bağlantılı olsa gerek, bu genişleme ön yolcu için ayak boşluğunu biraz kısıtlamış.
Gerek kabinde gerekse kokpitte tasarım ve ergonomiyle ilgili sıkıntı yok ama kaliteye oynayan bir markanın mavi aydınlatmadan daha Avrupalı tonlara geçmesi yararlı olabilir. Çünkü Hyundai otomobillerinin geldiği noktada bu artık basit bir detay durumunda.

Hyundai i30 CW www.e-motoring.com
Verimli ve ekonomik dizel motor
Otomobilin hareketini sağlayan değişken geometrili CRDI motor, Hyundai’nin diğer markası Kia’nın modellerine de enerji sağlıyor. 1582 cc’lik silindir hacmine sahip dizel motor, 4000 d/d’da 128 HP güçü üretirken, 1900-2750 d/d aralığında maksimum 260 Nm tork çıkışını sürekli kullanıma sunuyor. Bu yüksek tork çıkışı, i30 CW için hem güçlü akıcılık hem de kolay hareketlenebildiği için düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Altı ileri vitesli otomatik şanzımana sahip otomobil, akıcı sürüş özelliklerini biraz da motor ve şanzıman oranlarının uyumuna borçlu. Yol ve yük durumu değişse de otomatik kullanımda değişim algısında yanılmalar yaşanmayan araç manuel kullanımda da keyif veriyor. Motorun canlı performansının 150 km/s düzeyinden itibaren kademe kademe azalmaya başladığı gözleniyor. Zaten kullandığımız araç, sürat için değil, keyif ve ekonomi için tasarlanmış! Otomobili maksimum tork devirleri içinde kullanarak mümkün olan en yüksek vitesle ilerlemek hem performans hem de yakıt tüketimi açısından tatminkar sonuçlar doğuruyor.

reklam

Hyundai i30 CW www.e-motoring.com
İstanbul şehir trafiğinde motorun karma kullanımda ortalama yakıt tüketimini 7.5 litre olarak saptadık. Buna karşılık şehir trafiğinde sıyrılıp akıcı sürüş güzergahlarına dahil olduğumuzda 6.6 litrelik ortalamayı yakalamak güç olmadı. Genel ekonomik sürüş mantalitesi içinde yapılacak uzun yol seyahatlerinde 100 km’de 5.0 litrenin altında değerleri elde etmek zor olmayacaktır.
Rölantide çalışırken ya da kalkış hızlarında geleneksel dizel sesi duyulan otomobil, hareketlendikten sonra makul düzeyde sessiz duruma geliyor. Son dönemde kulakların iyiden iyiye alıştığı dizel sesi ve artırılan kabin izolasyon unsurları sayesinde herhangi bir rahatsızlık duymadan ekonomik yolculuklar yapılabiliyor.
Hyundai i30 ailesinin tüm üyeleri yol tutuş konusunu aşmış görünüyor. Yüksek torka bağlı olarak çekişin istekliliği, keyif verici hızlanmalar ve akıcı sürüşler sağlayabiliyor. Seri kullanımda genelde stabil görüntü çizse de virajlardaki gaz yüklemelerinde otomobilin yüksek torkun etkisiyle önden virajın dışına doğru akmaya istekli olduğu gözleniyor.
Otomobilin süspansiyon karakteri, konfor ve denge unsurlarını iyi dengelemiş görünüyor. Keskin ve hızlı dönülen virajlardaki zorlamalarda bile çizgisini koruyabilen otomobil güven veriyor. Orta sertlikte seçilmiş amortisörler, konfordan da ödün verilmesini istemiyor. Station wagonların özellikle uzun virajlarda daha avantajlı bulunan tutunma karakterleri i30 CW de de fark ediliyor. Tabii bagaj yüklüyken pek zorlamamakta yarar var. Otomobilin sahip olduğu ESP dengeyi korumakta yardımcı olacaktır ama usta sürücüler için bile riskin büyüdüğü tartışılmaz.

Hyundai i30 CW www.e-motoring.com
Zengin donanım seçenekleri

Sadece dizel motor ve iki farklı şanzımanla satılan i30 CW, Style ve Elite donanım paketlerine sahip. Sınıfında konfor, güvenlik ve lüksün standartlarını yeniden belirleyen aracın başlangıç seviyesi olan Style paketinde ABS, EBD (elektronik Fren Dağıtımı), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi), ESP (Elektronik Stabilite Programı), VSM (Araç Stabilite Yönetimi), HAC (Yokuş Kalkış Desteği), LED gündüz farları, aktif ön koltuk başlıkları, ön, yan ve perde havayastıkları standart olarak sunuluyor. Elite donanım seviyesinde ise tüm bu güvenlik ekipmanlarına ek olarak diz hava yastığı ve elektrikli park freni bulunuyor.

Hyundai i30 CW www.e-motoring.com Hyundai i30 CW www.e-motoring.com
Style donanım paketinde sunulan diğer özellikler arasında hareketli ön kol dayama, çeşitli sürüş modlarına göre direksiyon tepkilerinde değişiklik sağlayarak keyifli bir sürüş sunan Flex Steer, Supervision gösterge paneli, Cruise kontrol, TFT LCD bilgi ekranı, deri direksiyon ve vites topuzu, direksiyondan kontrollü ve iPod uyumlu müzik sistemi, hava kalitesi kontrol sistemi, bluetooth ve ses tanıma sistemi, otomatik kararan iç dikiz aynası, viraj içini aydınlatan statik dönüş farları, far sensörü, yağmur sensörü, ön cam buz çözücü, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm sunuluyor. Elite donanım seviyesinde ise tüm bunlara ek olarak Panoramik cam tavan, geri görüş kamerası, dikiz aynası üzerinde geri görüş ekranı, koyu krom ön ızgara, aluminyum pedallar, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi, elektrikli sürücü koltuğu ve deri kumaş kombinasyonlu koltuk döşemeleri bulunuyor. i30 Cross Wagon’da ayrıca bagaj altı eşya bölmesi ve güvenlik ağı, bagaj bölümü ray sistemi ve port bagaj gibi yepyeni özellikler bulunuyor.
Hyundai i30 CW www.e-motoring.com

reklam
Advertisement

(+) Bagaj kapasitesi/değişkenliği, performans, yakıt tüketimi, yeni Hyundai stili
(-) Mavi renkli iç aydınlatmalar, dar ön yolcu ayak boşluğu