IAA Frankfurt Otomobil Fuarı

 IAA Frankfurt Otomobil Fuarı

Otomotiv dünyasının en önemli gövde gösterilerinden biri olan Frankfurt Otomobil Fuarı, kapılarını 64’üncü kez açtı. İlk iki gününü basın ve VIP günü olarak geçiren olan dev organizasyon, bugün ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. 1951’den bu yana Frankfurt’ta düzenlenen IAA Frankfurt Motorshow, 1991 yılından beridir tekli yıllarda otomobil, çiftli yıllarda ticari araçlar için gerçekleştiriliyor. Bu prensiple iki yılda bir Paris Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak Avrupa’nın en önemli, dünyanın da sayılı otomotiv showlarından olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nın bu yılki sloganı “Gelecek standart olacak/Future comes as standart)” şeklinde belirlendi.

Frankfurt’taki 210 bin metrekarelik fuar alanındaki standlar, 100 civarında yeni modeli otomobilseverlerle buluşturmaya hazırlanırken ilk aşamada genel görüntü, donukluğuyla yaşanan ekonomik krizin etkilerini yansıtıyor olduğu. Fuarı 1 milyon civarında ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.
Gelecek aslında gelmiş bile!
Alman markaların ev sahipliğini iyi değerlendirdiği görülen organizasyonda Mercedes-Benz 125. yaşı nedeniyle tam bir gövde gösterisi yaparken BMW ve Opel, devrimsel elektrikli modelleriyle ‘geleceğin aslında geldiğini’ gösterir gibiler. Audi de elektrikli şehir otomobil konsepti A2 Concept ve Spyder Urban Concept ile dikkatleri üzerine topluyor. Yeni modeller arasında Audi A5, A6 Avant, S7, S8 ve hibrid A8, yeni BMW 1 Serisi, yeni M5 ve elektrikli konsept modeller i3 ve i8, Citroen DS5, Ferrari 458 Spider, Hyundai i30,  Kia GT Coupe, Mazda CX5, MINI Cooper Coupe, Opel Astra GTC ve RAK e, Chevrolet Malibu, Honda Civic, Fiat Panda, Ford Focus ST, Maserati Kubang, 570 HP’lik Lamborghini Super Trofeo, Aston Martin Zagato gibi göz kamaştırıcı otomobiller ziyaretçileri bekliyor.
Mercedes-Benz’in “beyaz incisi” F125!
Evsahiplerinden Mercedes-Benz‘i diğer markalardan biraz ayrı tutmak gerekiyor. Çünkü 125. kuruluş yılı için özel geliştirilen muhteşem araştırma otomobili F125‘in (bkz. Video) yanısıra yeni B Serisi, ML Serisi ve SLS Roadster yıldızlı standda boy gösteriyor. Tüm bunların yanında Mercedes-Benz’in yeni tasarım çizgisini kompakt boyutlara indiren Concept A da dikkatleri üzerinde topluyor. smart ise fuara öncelikle forspeed konsepti ile renk katıyor!  Peugeot ise 508’in SW versiyonunun üzerine geliştirilen 508 RXH‘i, Frankfurt’ta ilk kez sergileniyor. Ayrıca HX1 konsepti de Peugeot standının gözdelerinden. En çok ilgi çeken modellerden biri de Skoda‘nın artık farklı segmentlerde de ağırlık istediğini belli eden Mission L konsepti.  Subaru’nun yeni crossover modeli XV, Frankfurt Fuarı’nda üretime hazır haliyle yer alıyor. Toyota ise yeni Yaris’i ve Avensis’i tanıtırken FT-86 II konseptini ve 2012 yılında pazara sunulması planlanan çevreci teknolojilerin temsilcisi konumundaki Prius Plug-in Hybrid,  3.nesil Prius’taki yeniliklerle en ileri hibrid teknolojisine sahip tam bir model gamını ilk defa sunuyor. Volkswagen‘in Up konsept versiyonları, SEAT konsepti IBL ve tabii Volvo Concept You tasarımı da dikkat topluyor.
Retro modeller ön planda
Fuarda bir dikkat çeken de geri dönüş modellerinin bolluğu. Ford‘un efsanevi Capri modelinin geri dönüş versiyonu olarak yorumlanan EVOS Concept‘i, Citroen Tubik van konsepti, Audi’nin ikinci A2 macerası, Renault Twingo, Volkswagen Beetle ile Buggy, henüz konsept aşamasında olsalar da büyük heyecan yaratan Land Rover Defender DC100 ve Lancia Stratos hayranlık uyandırırken Volkswagen T1 Bus’ın yeni yorumu Bulli’nin de tanıtılması bekleniyor. Bütün bunların detaylarını IAA Frankfurt Motorshow’dan çok özel fotoğraflarla fuar klasörümüzde bulabileceksiniz. Sürpriz model lansmanları da eklendikçe dosyamız içinde yerlerini alacaklar.
[nggallery id=16]

3 Yorumlar

  • Frankfurt Fuarı ile ilgili yazıyı okumak istedim ama okuyamadım. Paragrafları ayırsanız iyi olur. Bir de resimlerin üzerine koyduğunu watermark biraz abartı olmuş. Resimlerden hiç bir şey anlamadım.

    • Cem Bey, eleştirilerinizde haklısınız, teşekkürler. Paragraflar düzeltildi, watermarklar da bu gece düzeltiliyor. i-motoring

  • Teknoloji otomobilleri ne hale getirdi, inanılır gibi değil. Bakmaya doyamadım. Güzel ayrıntılarla fuarı çok iyi incelemişsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.