Advertisement

Infiniti Cenevre’ye hazır

 Infiniti Cenevre’ye hazır

Q50 www.e-motoring.com
Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa lansmanı gerçekleştirilecek olan Infiniti Q50, yılın son çeyreğinde satışa sunulacak. Avrupa pazarı için özel olarak tasarlanan ve Infiniti dünyasında bir ilk olan yeni 2.2 litre 4 silindirli turbo dizel motor, yüksek torkuna karşın düşük CO2 salınımı ve yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Q50’de dünyada bir ilk olan sürücünün direksiyon ağırlığı ve vites düzeneğini seçebildiği Direkt Adaptif Direksiyon sistemi, aracı üzerinde gittiği yolla adeta “mıknatıslayan” stres azaltıcı Aktif Şerit Kontrolü ve NASA’nın gerçekleştirdiği sıfır yerçekimi araştırmalarından esinlenerek geliştirilen özel sırt desteği ile geliştirilen yeni konforlu koltuklar bulunuyor.

Infiniti Red Bull Racing RB9 - Lifestyle
Fuarda ayrıca motorsporları işbirliğinin gelişmesi sayesinde bu yıl ilk kez Infiniti Red Bull adını alan şampiyon F1 takımının 2013 yılında yarışacağı RB9 isimli araç da Infiniti standında otomobil severlerin karşısına çıkacak. Stantta ayrıca Infiniti’nin 2015 yılında satışa sunmayı planladığı, ev tabanlı Kablosuz Şarj Sistemine sahip ilk yüzde yüz elektrikli otomobili olan LE Concept de sergilenecek.

Q50 INFINITI www.e-motoring.com
INFINITI, global isimlendirme stratejisi ve Avrupa’da genişleme planları doğrultusunda markanın ilk ürünü olan Q50’yi 83’ncü Cenevre Fuarı’nda gün yüzüne çıkartıyor. Markanın genişleyen model gamına ait “Q” ön ismini taşıyan ilk ürünü olan 2.2 litrelik turbo dizel motorlu Premium sedan Q50 ilk kez Cenevre Motor Show’da Avrupalı otomobil severlerle buluşacak.

reklam

Infiniti’nin ileri teknoloji ürününün son örneği olan Q50, yılın ikinci yarısında Avrupa pazarında tüketiciyle buluşacak. Infiniti Q50’nin 2013 yılının son çeyreğinde 4 silindirli 2.2 litrelik direk enjeksiyonlu turbo dizel motorlu versiyonuyla Türkiye’de satışa çıkması planlanıyor. Infiniti’nin sportif sedan modellerinde göze çarpan efsanevi tasarım, performans ve teknolojik özelikleri baz alınarak geliştirilen “Q50”, 170 HP motor gücüne, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel, 328 HP motor gücüne sahip 3.7 litrelik V6, ve akıllı çift kavrama özelliğine sahip 3.5 litrelik Hibrid 360 HP motor seçenekleriyle sunuluyor. Küresel pazar lansmanları kapsamında farklı motor seçenekleri ile model yelpazesini genişletecek olan Infiniti markayı yepyeni bir çizgiye taşıyor.

reklam

LE_Concept www.e-motoring.com
Dünyada bir ilk: Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi
Sürüş keyfini artıran Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi (Direct Adaptive Steering) ve Aktif Şerit Kontrolü gibi dünyada ilk olma niteliği taşıyan özelliklere sahip yeni modelde, çeşitli sürücü ayarlarına ve sürüş özelliklerine kolayca erişim imkanı sağlayan özel bir dijital uygulama olan i-Key özelliği ve yeni nesil akıllı bağlantı sistemi Infiniti InTouch™ çift dokunmatik ekran bulunuyor.

NASA’dan esinlenilen yorgunluk yaratmayan koltuklar
Japonya’da bulunan Keio Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ile birlikte çalışan Infiniti mühendisleri, vücuda en az miktarda yük uygulamak amacıyla insan vücudunun yerçekimsiz ortamda aldığı nötr duruşu gösteren NASA araştırmasından esinlenerek tasarladıkları koltuklarla konforlu oturma pozisyonunun uzun süre sürdürülmesini sağlamayı başardılar. Q50’nin ön koltukları, bu nötr duruşa mümkün olabildiğince yakın bir duruşu oluşturacak şekilde tasarlandı. Q50’nin koltukları, kalçadan göğse kadar omurga için sürekli destek sağlayarak; kas ve omurga yüklerini azaltıyor ve kan akışını iyileştiriyor; bu sayede de uzun mesafeli yolculuklarda yorgunluğu azaltıyor.