İşte en hızlı Grand Cherokee

 İşte en hızlı Grand Cherokee


Jeep Grand Cherokee’nin en güçlü versiyonu yollara çıkmaya hazırlanıyor. Chrysler Grubu’nun iç performans departmanı SRT (Street and Racing Technology) tarafından geliştirilen Jeep Grand Cherokee SRT8, bugüne kadar üretilmiş en güçlü ve en hızlı Jeep modeli olmasıyla da dikkatleri üzerine çekecek. Chrysler Grubu’nun iç performans departmanı SRT (Street and Racing Technology) tarafından geliştirilen Jeep Grand Cherokee SRT8, 468 HP’lik V8 motorunun yanı sıra performans odaklı tasarımı, yarış ruhunu yansıtan yüksek performanslı kabin içi ve sürüş özellikleriyle ön plana çıkıyor.

624 Nm tork üreten HEMI imzalı V8 motoru ve 5 ileri otomatik şanzımanın yardımıyla 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.9 saniyede tamamlayan Jeep Grand Cherokee SRT8, 257 km/s’lik maksimum hıza erişiyor. Yeni Jeep Grand Cherokee SRT8’nin 20 inçlik alaşım jantları, alçaltılmış profili, fonksiyonel tasarım özellikleri ve sportif kokpitinin yarattığı agresif görünüm ise yeni nesil Active Adaptive süspansiyon, Selec-Track çekiş gücü kontrol sistemi ve dört çekişli ABS özelliğine sahip yeni SRT yüksek performanslı Brembo frenlerle destekleniyor.


Agresif ve Yarışçı Ruhlu Tasarım
Standart versiyona göre gövdesi 3 cm alçaltılan Jeep Grand Cherokee SRT8’in arka panelinde yer alan spoyler, 20 inç alaşımlı jantlar, sportif çift egzoz sisteminden oluşan kimi çarpıcı dış özellikler, aracın sportif ve güçlü görünümünü farklılaştırıyor. LED’li aydınlatma grupları, geleneksel 7 parçalı siyah ızgara ve krom çıtalar ise aracın agresif duruşunu güçlendiriyor.

HEMI: 468 HP ve 624 Nm Tork!
Jeep Grand Cherokee SRT8’in tamamıyla yeni 6.4-litre silindir hacimli HEMI V8 motoru, yakıt ekonomisini dengelemeyi ve toplam emisyonu azaltmayı sağlayan Fuel Saver teknolojisine sahip. 468 HP güç üreten V8 motorun “Yakıt Tasarruf” özelliği; daha az güç gerektiğinde dört silindiri devreden çıkartabiliyor. Daha fazla güç gerektiğindeyse V8 modunda güç gösterisi yaşanıyor.

İlk Grand Cherokee SRT8 modelinde görev yapan 6.1 litrelik HEMI V8 motora kıyasla 43 HP daha fazla güç ve 55 Nm daha fazla tork üreten 6.4 litrelik yeni V8 motor, aktif giriş manifoldu ve yüksek çekişli eksantrik milleri sayesinde daha geniş ve gelişmiş bir devir aralığı üzerinde en üst düzeyde güç sağlamanın yanı sıra en düşük tork gücünün kullanılmasını da mümkün kılıyor. 624 Nm tork üreten HEMI imzalı V8 motoru ve 5 ileri otomatik şanzımanla 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.9 saniyede tamamlayan Grand Cherokee SRT8, 257 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor.


Jeep’in Performanslı Yeni Avcısı!
Grand Cherokee SRT8’in 20 inçlik alaşım jantları, alçaltılmış profili, fonksiyonel tasarım özellikleri ve sportif kokpitinin yarattığı agresif görünüm ise yeni nesil Active Adaptive süspansiyon, Selec-Track çekiş gücü kontrol sistemi ve dört çekişli ABS özelliğine sahip yeni SRT yüksek performanslı Brembo frenlerle destekleniyor.

Jeep Grand Cherokee SRT8, beş dinamik modla yeni Jeep Selec-TrackTM sistemi tarafından yönetilen yeni SRT ayarlı Active Adaptive süspansiyon sistemine sahip olmasıyla da farkını belli ediyor. Bu sistem; sürücünün alışkanlıkları ve sürüş koşullarına göre aracın dinamiklerini otomatik olarak ayarlamak üzere birkaç farklı sistemle (istikrar kontrolü, aktif süspansiyon, şanzıman vites stratejisi, transfer kutusu tork oranlayıcısı, Elektronik Sınırlı Kayma Diferansiyel performansı, gaz kontrolü ve silindir deaktivasyonu) kombine çalışıyor. Sürücüler özel sürüş koşulları için beş dinamik moddan birisini manuel olarak seçebilir:
■ Otomatik: en uyumlu sürüşü sağlar ve aktif süspansiyon ayarı kullanarak her yol koşuluna otomatik olarak uyum sağlıyor;
■ Spor: yollarda daha sportif, eğlenceli bir sürüşü mümkün kılmak için artırılmış gövde kontrolü sunuyor;
■ Çekme: rampalarda güvenli iniş sağlar ve artırılmış çekme kapasitesini artırmak üzere sarsılmayı engelliyor;
■ Pist: en üst düzeyde yol tutuşuna ulaşmak için yüksek performanslı, sert, «pist ayarlı» süspansiyon seçeneğini, gövde hareketini kilitlemeye yönelik kullanıyor;
■ Kar: en koruyucu dinamik modu sağlarken aracın fırtınalı kış koşullarında bile yoldan çıkmasını engelliyor.