Yeni 208 Advertisement

İşte Lamborghini Avendator LP 700-4 Roadster

 İşte Lamborghini Avendator LP 700-4 Roadster


2011 yazında tanıtımı gerçekleştirilen ve şimdiden satış adedi 1.300’ü geçen başarılı Coupe’nin hemen ardından, Automobili Lamborghini şimdi de Aventador’un üstü açık versiyonunu satışa sunuyor. Araç en ileri sürüş deneyimini, en gelişmiş spor otomobili özellikleriyle mükemmel şekilde bir araya getiriyor. Yeni Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster, çıkarılabilir tavanından motor kapağına kadar uzanan benzersiz üst kısmının yeni tasarlanmış geometrik hatlarıyla ayırt ediliyor.


İki parçadan oluşan tavanın tamamı RTM ve Dövme Kompozit Teknolojisi gibi çeşitli teknolojiler kullanılarak karbon fiberden imal edililiyor. Bu teknolojiler bir yandan estetik performansı ve bükülme direncini maksimuma çıkarırken, diğer yandan her iki parçanın da ağırlığının 6 kg’ın altında kalmasını, yani son derece hafif olmasını sağlıyor. Bu iki parça çıkarılabiliyor ve kolaylıkla taşınabiliyor. Ayrıca hafif ve takılması kolay olduğundan, ön bagaj bölmesine yerleştirilebiliyor. Arka sütun, çıkarılabilir tavanı tam anlamıyla desteklemek, otomatik yolcu koruma sisteminin işini kolaylaştırmak ve motor bölmesine daha fazla hava girişi sağlamak amacıyla yeniden tasarlandı.

Roadster’ın motor kaputunun Coupé’ninkinden farklı olduğu ilk bakışta fark ediliyor. Çünkü aracın merkez “omurgası” ve iki çift altıgen penceresi, sanki hiper teknolojik zırh levhalarıymış gibi kenarlarla birleşiyor. Bu tasarım, motoru soğutmayı, yağmur suyunu en iyi şekilde tahliye etmeyi ve tabii ki, V12 motorun güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Aventador Roadster’ın sürücüsü ve yolcuları sürüş deneyimini ne kadar yoğun yaşayacaklarına kendileri karar verebiliyorlar. Güçlendirilmiş arka cam yalnızca araç içindeki hava akımını düzenlemekle kalmıyor, aynı zamanda 12 silindirli motordan gelen sesi de kontrol ediyor. Öte yandan rüzgar deflektörü, yüksek hızlarda bile, araç içerisinde neredeyse mutlak bir sessizlik sağlıyor. Reflektör, ön cam çerçevesinde yer alıyor ve kullanılmadığında, istenirse bagaj bölmesinde saklanabiliyor.

Yeni Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster’ın gövdesi iki renk tonundan oluşuyor. Ön cam direği, tavanın iki parçası ve “kanatlara” kadar olan arka cam bölgesi parlak siyah renkte boyanmış. Roadster’ın satışa sunulduğu renklere, son derece açık bir metalik mavi renk olan Azzuro Thetis de eklendi. Azzuro Thetis’in rengi ışığın açısıyla değişiyor. 1968 Miura Roadster’ın olağanüstü güzellikteki renk tonunu hatırlatan bu renk, aracın hatlarını öne çıkarıyor ve araca güçlü ve dinamik bir görünüm kazandırıyor.


Aracın iç kısmı da yeni bir görünümle sunuluyor. Sabbia Nefertem adındaki deri Azzuro Thetis dış renk ile mükemmel bir uyum yaratıyor. Son olarak, yeni Aventador LP 700-4 Roadster, cesur ve agresif görünümlü, 20/21 inç yeni Dion jantlarla sunuluyor. Bu dövme alüminyum hafif alaşım jantlar, standart bir jant setiyle kıyaslandığında, aracın ağırlığını 10 kg azaltıyor.


Yeni Aventador LP700-4 Roadster daha önce görülmemiş bir performans sunuyor. Araç 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 3.0 saniyede tamamlıyor ve 350 km/s maksimum hıza erişebiliyor.
Bu rakamlar 700 HP gücündeki 6.5 litrelik V12 motor, yedi ileri vitesli ISR şanzıman ve itici milli süspansiyon ile bir araya geldiğinde Aventador Roadster’ı rakipsiz ve benzersiz bir süper spor otomobil yapıyor.
Roadster’ın V12 motorunda, motor kısmi kapasiteyle çalışırken devreye giren bir silindir deaktivasyon sistemi de yer alıyor. Stop & Start sisteminde yer alan ve supercaps olarak bilinen yüksek performanslı kapasitörler gerektiğinde motoru devreye sokabiliyor. Bu, süper spor otomobil segmentinde tam anlamıyla bir ilk olarak öne çıkıyor.