Yeni 208

İşte yeni 208

 İşte yeni 208


B segmentinin en sevilen modellerinden Peugeot 208 yenileniyor. Yeni Peugeot 208, değişen otomobil kullanma alışkanlıkları ve enerji geçiş sürecinin yansıması olarak benzinli ve dizele ek elektrikli de olmak üzere üç farklı güç ve aktarma organı seçeneğiyle pazara sunulacak. Markanın pazardaki sınıf atlama stratejisini yansıtan Yeni nesil Peugeot 208, keskin tasarımıyla son derece dinamik ve modern bir görünüm sergiliyor. Orijinal ve özgün tasarımın yanı sıra Yeni Peugeot 208, 3-Boyutlu yükseltilmiş gösterge ekranı da dahil yeni nesil Peugeot i-Cockpit© ve normalde daha üst sınıf araçlarda kullanılan birçok sürüş destek sistemiyle küçük sınıf otomobil pazarına tamamen yeni bir yaklaşım getiriyor. Fransız üreticinin ilk kez Cenevre Otomobil Fuarında tanıtacağı yeni Peugeot 208, 2019 yılının sonbaharında satışa sunulacak. Pazarlamayla ilgili bir yenilik olarak, hem içten yanmalı motor hem de elektrikli versiyon, özel web sitesi üzerinden ön sipariş geçilebiliyor. Bu sayfa üzerinden peşin ödeme yapılarak Yeni Peugeot 208 sipariş edilebilecek, böylelikle öncelikli tüketiciler bu aracın ilk deneyim ayrıcalığına sahip olacak. Ayrıca tüketiciler, araç konfigüre etmek ve yeni Peugeot 208 satın alma sürecini tamamlamak için tercih edilen satış noktasını seçebiliyorlar.

Yeni Peugeot 208, Groupe PSA’nın en güncel araç platformu olan ve B ve C segmentlerinde kullanılan EMP2’yi (Verimli Modüler Platform) tamamlayan CMP (Ortak Modular Platform) üzerinde yükseliyor. Adından da anlaşılacağı üzere yeni CMP platform, boyut ve motor seçenekleri noktasında uyarlanabilir bir yapı sunuyor. Platform müşterilere benzin veya dizel olmak üzere içten yanmalı motor veya elektrikli motor gibi farklı güç ve aktarma organı çözümleri sunuyor.
Yeni platform geliştirilirken verimlilik esas alındı. Bir önceki F1 platformu ile kıyaslandığında 30 kg daha hafif olan platform otomobilin ağırlığını düşürmeye yardımcı oluyor. Kademeli zemin panelleri, elektrik kontrollü havalandırma girişleri gibi çözümler aerodinamik verimliliği arttırırken A verimlilik sınıfı lastikler ve azaltılmış süspansiyon sürtünmesiyle dönme direnci azaltılıyor. İçten yanmalı motorun güç üretimi optimize edilirken motor hacimleri küçültülüyor, mekanik sürtünme azaltılıyor, şanzıman oranları uzatılıyor ve start&stop donanımının kullanımı yaygınlaştırılıyor. Bütün bu gelişmeler sayesinde yeni Peugeot 208’in CO2 emisyon salınımı azaltılıyor.
CMP platformu; daha yüksek araç içi akustik ve termal konfor, daha düşük titreşim seviyeleri, normalde üst sınıflarda kullanıma sunulan ve B segmentinde benzersiz sürüş destek sistemleriyle gelişmiş konfor ve güvenlik seviyesi sunuyor.


Yeni Peugeot e-208: e-motion
Yeni Peugeot e-208, lansmanıyla birlikle satışa sunulacak yüzde 100 elektrikli versiyonuyla tamamen yeni bir sürüş deneyimi vaat ediyor. 136 HP (100 kW) ve gaz pedalına ilk dokunulduğu andan itibaren 260 Nm tork üreten elektrikli motor, sessiz ve titreşimsiz bir sürüş sunuyor. Orta konsoldaki ekran üzerinden sürüş bilgileri gerçek zamanlı olarak takip edilebilen yeni Peugeot e-208’de; Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Eco sürüş modu menzili optimize ederken, Normal mod günlük kullanımdaki konforu optimize ediyor ve Sport sürüş modu ise maksimum güç ve tork kullanıma sunarak 0’dan 100 km/s hıza 8,1 saniyede ulaştırıyor. Enerji geri kazanımı sağlayan iki farklı fren modu kullanılabiliyor. Gaz pedalından ayağın çekilmesiyle kontrollü bir yavaşlama tesis edilirken, motor frenine benzer dengeli bir fren hissi ortaya çıkıyor.

Yeni Peugeot e-208, pazardaki en iyi termal konforu sunuyor. “Yüksek Voltajlı” (HV) batarya ile beslenen 5 kW gücündeki ısıtıcı, ısı pompası ve yolcu kabinindeki otomatik sıcaklık kontrolünden oluşan ısı sistemi içten yanmalı motora eşdeğer bir konfor standardı sağlıyor. Araç içinde dokunmatik ekran veya uzaktan MyPeugeot® akıllı telefon uygulaması üzerinden kumanda edilen sistemin yüksek verimlilik seviyesi sayesinde araç menzili korunuyor.

Toplamda 220 litre hacme sahip bataryalar araç zeminine entegre edildiğinden, elektrikli versiyonun yaşam alanı ve bagaj hacmi içten yanmalı motora sahip versiyon ile aynı.
Yeni Peugeot e-208, 50 kWh kapasiteli bataryasıyla WLTP sertifika protokolüne göre 340 km ve NEDC normuna göre 450 km menzil kullanıma sunuyor. Yolcu bölmesinin soğutma sistemine bağlı olan sıvı soğutmalı ısı kontrolü; hızlı şarj, optimize edilmiş menzil ve daha fazla kullanım ömrü sağlarken, batarya şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 8 yıl veya 160.000 km garantisi sunuluyor.

Geleneksel priz kullanarak tam şarj için 16 saat, Wall Box şarj kablosu ile birlikte Legrand® Green Up™ soketinde (7,4 kW), üç faz (11 kW) ile 5 saat 15 dakika veya tek faz ile 8 saat ve özel halka açık şarj terminali (100 kW) yüzde 80 şarj 30 dakika olmak üzere her biri esnek üç farklı şarj modu sunuluyor.
Yeni Peugeot e-208, internet bağlantılı navigasyon ekranı veya MyPeugeot® akıllı telefon uygulaması üzerinden de şarj edilebiliyor. Sistem aynı zamanda şarjı herhangi bir zamanda başlatma veya durdurma ve şarj durumunu kontrol etme olanağı da sağlıyor.
Euro 6.d emisyon standardını karşılayan yeni Peugeot e-208, araç kullanımının kısıtlandığı şehir merkezlerinde bile sürüş özgürlüğü sunan yeni bir mobilite biçimine erişim sağlıyor.

Yüksek verimlilik seviyesine sahip benzinli ve dizel motorlar
Yeni Peugeot 208, her biri modern teknolojinin gelişmelerinden yararlanan Euro 6.d uyumlu; PureTech 75 S&S BVM5, PureTech 100 S&S BVM6 veya EAT8, PureTech 130 S&S EAT8 olmak üzere 1,2 litre hacimli 3 silindirli benzinli ve BlueHDi 100 S&S BVM6 olmak üzere 1,5 litre hacimli 4 silindirli Euro 6.d-temp uyumlu dizel motorla sunuluyor. B segmentinde bir ilke imza atarak PureTech 100 ve 130 versiyonları EAT8 tam otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor.


Heyecan uyandıran iç ve dış tasarım
Yeni Peugeot 208, şık ve gösterişli tasarımıyla marka aidiyetine vurgu yaparken markanın sınıf atlama stratejini destekliyor. Daha uzun, daha geniş ve daha alçak gövde orantılarıyla sportif ve dinamik bir görünüm sunan yeni Peugeot 208, keskin çizgilere ve güçlü kıvrımlara sahip tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Ortasında ikonik ‘aslan’ logosunu taşıyan ve tek parça olarak tasarlanan ön tampon motor kaputunun tasarımıyla bütünleşirken köşeleri kaplayan karakteristik tam LED ön farlar özgün bir görünümü beraberinde getiriyor. Peugeot 3008/5008/508 modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 208’in de arka kısmını 3 pençe tasarımlı stop lambaları, bunları birbirine bağlayan ve bagaj kapağı boyunca uzanan siyah bir bant domine ediyor. Parlak siyah arka difüzör sportiflik vurgusunu artırırken motor seçeneğine bağlı olarak krom egzoz çıkışı devreye giriyor.
Peugeot Fractal konsept otomobilinden esinlenilen yeni Peugeot 208’in iç mekanı, güncel Peugeot DNA’sının ayrılmaz bir parçası olan ve 5 milyondan fazla sürücü tarafından tercih edilen en güncel Peugeot i-Cockpit® nesli donatıyor. Peugeot i-Cockpit® mimarisinin bir parçası olan orta konsoldaki ekranın boyutu donanım seviyesine bağlı olarak 5, 7 veya 10 inç arasında değişiyor. Kaliteli malzemelerle bezenen iç mekanı, dokunma hissi uyandıran malzemeler süslerken sürücünün elinin altında olacak şekilde konumlandırılan kumandalar kabin içi ergonomiye ve konforlu koltuklar ile yolculukların daha rahat geçmesine katkı sağlıyor. Kapı cepleri ve torpido gözü dışında kolçağın altı veya vites kolunun arkası gibi kabinin çeşitli noktalarına serpiştirilen saklama alanları küçük eşyaların neden olabileceği kalabalığın önüne geçiyor. Orta konsolun alt kısmında, vites kolunun arkasında bulunan saklama alanı akıllı telefon için kablosuz şarj noktası olarak kullanılabiliyor.


Yeni nesil teknolojiler
Yeni Peugeot 208; Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ve EAT8 tam otomatik şanzıman ile araçlar arası ayarlanabilir mesafe takibi yapıyor ; Stop & Go fonksiyonu ; Şerit Takip Asistanı ; EAT8 AGB seçeneğinde “Flankguard” ile birlikte gaz, fren ve direksiyonu yöneten Tam Park Asistanı ; 5 ile 140 km/s arasında hem gündüz hem gece yayaları ve bisikletlileri algılayan en güncel Acil Durum Fren Sistemi ; Aktif Şerit Takip Sistemi ; Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ; Otomatik Uzun Far Yardımcısı ; Hız Sınırı Tabelası Algılama ve Önerme Sistemi ; Gelişmiş Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi ve elektrikli el freni gibi donanımları bünyesinde barındıran Drive Assist ile en güncel ve segmentin en gelişmiş sürüş destek sistemiyle yarı otonom sürüşün yolunu açıyor.
Akıllı telefonların hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunun bilincinde olan Peugeot’nun Mirror Screen fonksiyonu MirrorLink™, Apple CarPlay™ ve Android Auto™ bağlantı protokollerini destekliyor. Orta konsolun alt kısmındaki saklama alanında bulunan kablosuz şarj ve dört adede kadar USB girişi gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunarken, internet bağlantılı TomTom® Traffic 3-Boyutlu navigasyon trafik koşullarını tanımlıyor ve riskli bölgeleri gerçek zamanlı olarak sürücüye bildiriyor.