İşte yeni Astra

 İşte yeni Astra

Opel Astra www.e-motoring.com
Alman otomobil üreticisi Opel, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerle buluşturacağı yeni Astra’nın fotoğraflarını basın ile paylaştı. Platformundan gövde boyutlarına tamamen yenilenen Astra’nın gövdesindeki değişiklikler milimetrik boyutlarda; uzunluğu selefine göre 50mm kısa tutularak 4370 mm’de kalırken 1460 mm’lik yükseklik de 26mm azaltılmış. Rüzgar direnç katsayısı 0.30 cW olan otomobilin aks mesafesi ise 20 mm azaltılmış. Tamamen yeni mimarisiyle toplam ağırlığı motor/şanzıman versiyonuna göre 120-200 kg hafifleyen yeni Astra’nın sadece gövde ağırlığıysa %20 (280 kg) hafifletilmiş. Bundan kompakt çerçeveler, yüksek dirençli ama düşük ağırlıklı çelik kullanımı ve akslarda ağırlık azaltan diğer komponentler etkili olmuş. Arka koltuk yolcuları için diz mesafesi 35 mm arttırılmış.

Opel Astra www.e-motoring.com
Opel, beşinci nesil Astra’da, 95 HP’lik 1.6 litrelik CDTi turbo dizel motorun yanısıra, giriş seviyesi olarak üç silindirli 1.0 litrelik direkt enjeksiyonlu 105 HP’lik Ecotec motor sunacak. Tamamen yeni geliştirilen 1.4 litrelik 145 HP’lik motor, 250 Nm’lik maksimum torkuyla dikkat çekiyor.

Opel Astra www.e-motoring.com
Yeni Astra’da sınıfında bir ilk olarak, 80 km/s hızla ilerlerken yoldaki objeleri xenon ya da halojen farlara göre 30-40 metre kadar önce fark ettiren IntelliLux LED farlar yer alacak. Kokpitte Opel’in IntelliLink arayüzünün Android Auto ve CarPlay ile uyumlu en yeni versiyonu yer alıyor. 8 inçlik ekrana sahip arayüz, 4G ile uyumlu. Şerit Koruma Yardımcısı’nın yanısıra Şeritten Ayrılma Uyarısı, Kör Nokta Uyarısı ve Geri Görüş Kamerası gibi destek sistemleri bulunan Astra’da donanım seviyesine göre ön yolcularına ısıtma, serinletme ve masaj fonksiyonlu koltuklar alınabilecek. Arka koltuk yolcuları için de ısıtma opsiyonu sunuluyor.

Opel Astra www.e-motoring.com
Otomobilin Avrupa’da sonbahardaki Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan sonra satışa sunulacak.