Yeni 208

İşte yeni Focus

 İşte yeni Focus


Ford, yeni Focus’u İngiltere’de tanıttı. Güncel modele göre daha hafif olan otomobil, yeni güvenlik teknolojileri ve yeni motor ailesiyle hatchback, sedan, SW ve crossover gövde versiyonlarıyla tüketicinin karşısında çıkacak. Sonbaharda lansmanı yapılacak olan Focus, Ford tarafından “en olgun ve teknolojik versiyon” olarak niteleniyor. İnsan merkezli kabin tasarım felsefesine sahip otomobil, aerodinamik olarak da üst düzeyde. Otomobilin lasnmanında konuşan Ford Avrupa tasarım direktörü Amko Leenarts, “Tamamen yeni Focusumuz müşterilerimizin ona aşık olmasını istediğimiz bir ürün” dedi ve ekledi: “İçinde ve dışında yeni tasarım felsefemiz, insan ve makine arasındaki ilişkiyi inşa eden ve sürdüren etkileşimin unutulmaz anlarını yaratmakla ilgili.” Segmentindeki otomobiller arasında en güvenli ve keyifli sürüş deneyimi sağlayan, 1998’de ilk modelinin satışa sunulmasından itibaren Avrupa’da yaklaşık 7 milyon, dünya çapında ise 16 milyondan fazla satılan Ford Focus, Avrupa’da orta sınıf aile otomobilleri arasında en güven veren, sezgisel ve keyifli sürüş ve yolculuk deneyimini yaşatmak için sıfırdan tasarlandı.


Yeni Focus, Ford’un yeni C2 platformunun dünyada esas alındığı ilk araç oldu. Bu platform, olası çarpışma anında gövde dayanıklılık performansını iyileştirmeye, dış boyutları olumsuz etkilemeden daha geniş iç hacim sunmaya ve daha iyi yakıt verimliliğini destekleyecek geliştirilmiş aerodinamik dış tasarımı yansıtmaya imkân tanıdı. Bugüne dek görülen en üstün işçilik, kalite ve üretim teknolojilerini sunmak için Ford’un Almanya’daki Saarlouis fabrikasına yapılan 600 milyon Euro tutarındaki yatırımın ardından Yeni Focus’un kusursuz olması sağlandı. Yeni Ford Focus, otomotiv endüstrisinde bir ilk olan üretim metotları kullanılarak Ford’un Almanya’daki Saarlouis tesisinde yüksek malzeme ve işçilik kalitesiyle bugüne dek sunulan en iyi Focus modeli olarak segmentinin sınırlarını aşıyor.

Aks mesafesi 53 mm artırılan yeni Focus’un burun yapısı artık bir model kimliğini ifade ediyor ama gövdenin geri kalanında tamamen yeni bir tasarım hakim. Yeni Focus ailesi 13 farklı renk seçeneğiyle Vignale, ST-Line, Active ve Titanium donanım seviyelerinde tercih edilebilecek. Vignale’de daha üst seviyede materyaller kullanırıken ST Line’da daha sportif donanımlar dikkat çekiyor. Bunlardan biri hiç şüphesiz tavan spoyleri olacak.


Kabindeyse kokpit tasarımı öncekinden daha düz görünüyor, bu da kabinin daha ferah hissetmesini sağlıyor. Üst gösterge panelinde ve kapılarda yumuşak dokunuşlu malzemeler bulunurken, kapı kaplamalarında sert plastik tercih edilmiş. Adaptif Hız Kontrolü (ACC), Dur &Kalk, Trafik Levhası Tanıma ve Şerit Hizalama özellikleriyle yoğun trafikle başa çıkmayı kolaylaştırıyor. Yeni kamera sistemi ile geliştirilmiş Dinamik Ön Far Sistemi, virajlarda ve dönemeçlerde geniş açılı viraj aydınlatması sunuyor.
Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basarak devreye alınıyor ve park etmek için gerekli manevralara uygun vites seçimi, gaz ve fren pedallarının kontrol edilmesini sağlıyor. Ford’un Avrupa’daki modellerinde ilk defa Yeni Focus ile sunulacak olan Head-up göstergesi (HUD), sürücülerin tüm odağını yola vermesine yardımcı oluyor. Acil Durum Manevra Destek Sistemi, çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için sürücülerin, duran veya yavaşlayan diğer araçların çevresinden dolaşmasına destek veren bir teknoloji olarak segmentte ilk kez sunuluyor.


Konfor ve lüks yeni Focus kullanıcı deneyiminde anahtar rol oynuyor. Ön koltukta oturanlar 1.421 milimetrelik omuz genişliğinin keyfini çıkarabilecekler. Elektrikli el freni ve Döner Vites Değiştirme Kadranı, sürücü ve ön yolcu için daha fazla alan yaratıyor. Çoğu kontrol fonksiyonunun tuşlarının dokunmatik ekrana yerleştirilmesiyle sağlanan daha dar bir orta konsol, daha fazla konfor için yumuşak diz pedleri içeriyor. Bacak mesafesi önceki Focus modeline göre 50 milimetreden daha fazla, omuz mesafesi ise 60 milimetre artırılan yeni Ford Focus, arka koltuk alanında da geniş konfor sunuyor. Yeni C2 platformu için özel olarak geliştirilen havalandırma ve klima sistemi, aracın içini daha hızlı ısıtıyor ve soğutuyor. Sistemin daha sessiz çalışması için hava akışını kolaylaştıran bir tasarıma sahip olan Focus, hız yaparken bir pencere açıldığında ortaya çıkabilen vuruş efektini azaltmak için özel olarak tasarlanmış bir dikiz aynası da sunuyor.


Yeni Ford Focus’ta motor ve şanzıman seçenekleri, 6 yıl üst üste sınıfının en iyi motoru ödülüne sahip 1.0l EcoBoost ve yeni 1.5l Ecoboost motoru içeriyor. Endüstride 3 silindirli motorlarda ilk olarak Ford tarafından geliştirilen silindir devre dışı bırakma teknolojisi de yine bu 2 motor seçeneği ile performanstan ödün vermeden yakıt tasarrufuna katkıda bulunacak. Benzinli motorlara ek olarak Yeni 1.5 litre EcoBlue ve 2.0 litre EcoBlue dizel motorlar 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğine sahip olup mükemmel yakıt verimliliğini sağlarken vites geçişlerini sürüş tarzına adapte ediyor; şık ve ergonomik tasarıma sahip Döner Vites Değiştirme Kadranı ile kontrol ediliyor.

Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, “Yeni Ford Focus, kendi segmentinde teknolojinin ve sürüş keyfinin zirvesinde yer alıyor. Sıfırdan tamamıyla yeni bir otomobil üretme şansı pek sık ortaya çıkmıyor. Yeni Focus’ta segmentinin en iyi otomobilini geliştirebilmek için bu şansı sonuna kadar kullandık” dedi.

Multimedya İnternet ve konfor özellikleri
Geniş iç hacim, ergonomi ve multimedya internet bağlantı özellikleri yeni Focus’un iç mekânında otomobilin kullanıcıların yaşamlarına kesintisiz entegre olmasına yardım eden yenilikçi ve gelişmiş konfor detayları ve teknolojiler yer alıyor.


Yeni Focus, Avrupa’daki Ford müşterileri için FordPass Connect entegre modem teknolojisini sunarak otomobili 10 cihaza kadar bağlantı seçeneği sağlayan bir mobil WiFi hotspot haline getiriyor. FordPass Connect, sürücülerin daha hızlı planlama yapmasına, Canlı Trafik güncellemeleriyle daha az stresli yolculuklara ve yolcuların hareket halindeyken gelişmeleri almasına yardımcı oluyor. FordPass mobil uygulaması “Araç Bulucu” ile araç sahiplerinin otomobillerini kalabalık alışveriş merkezi otoparklarında bulmalarına yardımcı oluyor. Ford Pass Connect ile “Araç Durumu”, yakıt seviyesi, alarm durumu, yağ ömrü ve daha fazlası kontrol edilebiliyor. “Kapı Kilidini Açma Kapama”, araca uzaktan erişim sağlıyor. Uzaktan Başlatma, sekiz vitesli otomatik şanzımanlı Focus modellerinde bazı ülkelerde ilk olarak sunulacak. Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve orta konsoldaki kablo kalabalığına veda etmek için gösterge panelinin altında konumlanan yeni bir kablosuz şarj bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor.


Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Mobil cihazlardan alışık olduğumuz tutma ve kaydırma hareketleri kullanılarak çalıştırılabilen ve Apple CarPlay ve Android Auto™ ile uyumlu olan 8 inç renkli dokunmatik ekran ile desteklenen SYNC 3, sürücülerin müzik, navigasyon ve klima fonksiyonları ile bağlı akıllı telefonlarını basit sesli komutlar kullanarak kontrol etmesini sağlıyor. Yeni B&O PLAY ses sistemi, kullanıcıların, FordPass Connect veya akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, 140 milimetrelik bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor.


Konfor ve lüks yeni Focus kullanıcı deneyiminde anahtar rol oynuyor. Ön koltukta oturanlar 1.421 milimetrelik omuz genişliğinin keyfini çıkarabilecekler. Elektrikli el freni ve Döner Vites Değiştirme Kadranı, sürücü ve ön yolcu için daha fazla alan yaratıyor. Çoğu kontrol fonksiyonunun tuşlarının dokunmatik ekrana yerleştirilmesiyle sağlanan daha dar bir orta konsol, daha fazla konfor için yumuşak diz pedleri içeriyor. Bacak mesafesi önceki Focus modeline göre 50 milimetreden daha fazla, omuz mesafesi ise 60 milimetre artırılan yeni Ford Focus, arka koltuk alanında da geniş konfor sunuyor.


Yeni Focus’un yeni şasi tasarımı ve gelişmiş süspansiyon sistemi 10 milimetre alçaltılmış Focus ST-Line’dan, 30 milimetreden fazla yükseltilmiş Focus Active’e kadar her modelin Focus karakterini sunmak amacıyla şekillendirilebiliyor. Konfor ve lüks yeni Focus kullanıcı deneyiminde anahtar rol oynuyor. Ön koltukta oturanlar 1.421 milimetrelik omuz genişliğinin keyfini çıkarabilecekler. Elektrikli el freni ve Döner Vites Değiştirme Kadranı, sürücü ve ön yolcu için daha fazla alan yaratıyor. Çoğu kontrol fonksiyonunun tuşlarının dokunmatik ekrana yerleştirilmesiyle sağlanan daha dar bir orta konsol, daha fazla konfor için yumuşak diz pedleri içeriyor. Bacak mesafesi önceki Focus modeline göre 50 milimetreden daha fazla, omuz mesafesi ise 60 milimetre artırılan yeni Ford Focus, arka koltuk alanında da geniş konfor sunuyor.