İşte yeni Mustang!

 İşte yeni Mustang!

Ford Mustang www.e-motoring.com
Ford Motor Company, 1960’ların ikinci yarısında Amerika’yı ve ardından dünyayı saracak Pony Car döneminin yaratıcısı efsanevi Mustang’in 6. jenerasyonunu tanıttı. Otomobilin artık bir Amerikan ikonu olmaktan çıkıp Avrupa başta olmak üzere dünya pazarlarında popüler olması için birçok hamle yapılmış. 5.0 V8, 3.7 V6 ve tamamen yeni geliştirilen 2.3 EcoBoost olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle sunulacak olan Ford’un performans ikonu, bu kez yüksek yol tutuş özellikleri, gelişmiş direksiyon sistemi ve yüksek konforuyla baş döndürecek. Geride kalan 50 yılda 9 milyon adetten fazla satılan, hakkında binlerce film, TV dizisi/programı, oyun yapılan, şarkılar bestelenen efsanevi otomobilin son jenerasyonu için koyulmuş yeni bir hedef var: Avrupa ve Asya’da da başarılı olmak!

reklam
Tucson reklamı

Ford Mustang www.e-motoring.com
Yıllar sonra tekrar fastback gövde formuna dönen Mustang’de uzun burunda köpekbalığı formu ve altıgen radyatör ızgarası gözlenirken kısa tutulmuş arka kısımda da sağda ve solda üçer adet dikey aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki “güç kubbeleri”ne ek olarak iki adet de hava girişi ver alıyor. Sürücülerin göreceği en sessiz Mustang kabininde yüksek kaliteli malzeme kullanımı dikkat çekecek. Uçak kokpiti gibi yüksek yerleşimli olan panelde ergonomi ön planda tutulurken derin yerleşimli göstergeler ve şalterler şık tasarımıyla dikkat çekiyor. İri bir bilgi ekranının yer aldığı kabinde ön yolcu için de daha ferah yolculuk alanı sunulmuş.

reklam
Lassa reklamı

Ford Mustang www.e-motoring.com
Mustang’in top modeli 5.0 V8, supaplarında ve silindir kafalarında yapılaş iyileştirme çalışmalarıyla artık 420 HP güç ve 530 Nm tork sağlıyor. Motorun yenilenen emme manifoldu, yakıt ekonomisi ve daha düşük emisyon değerleri elde edebilmek için için düşük hızlarda daha iyi hava almasını sağlayacak şekilde tasarlanmış. 3.7 litrelik V6 motor ise yapılan iyileştirme çalışmalarının ardından 300 HP güç ve 366 Nm maksimum tork çıkışı sağlıyor. Mustang’i halkla buluşturmayı hedefleyen turbo beslemeli, direkt benzin enjeksiyonlu ve değişken supap zamanlamalı yepyeni EcoBoost motor ise performansı yakıt ekonomisiyle bir arada sağlamayı hedefliyor. 305 HP maksimum güç sunabilen bu motorun maksimum tork değeri ise 406 Nm.

Ford Mustang www.e-motoring.com
Manuel vites kutusunun yanı sıra yenilenmiş otomatik şanzıman sayesinde otomobilde vitesler direksiyon üzerinden de değiştirilebilecek. Ford, Mustang’in ön ve arka süspansiyonlarını tamamen değiştirerek üst seviyede yol tutuş performansı elde etmiş. Uzun düz yolları olan Amerika’da beğenilen ama dünya koşullarında kimseyi memnun etmeyen süspansiyon sistemi tamamen yeniden yaratılan Mustang’in ön akslarında çift MacPherson salıncaklar, arka akslarda ise yatak bağımsız süspansiyon elemanlarına yer verilmiş. Yaylar, amortisörler ve tüm süspansiyon geometrisi, yüksek performansı karşılayacak şekilde geliştirilmiş. Buna ek olarak Mustang’e özel elektronik denge kontrol sistemi de Mustang’i yolda tutmak için destek verecek. Otomobilin fren sistemi de Mustang’in 50 yılında gelmiş geçmiş en iyi düzeyine ulaştırılmış.

Günümüzün bütün mode infotainment sistemleriyle donatılan Mustang’de direksiyon, gaz, şanzıman tepkilerini kokpit üzerinden bir düğmeyle kolayca değiştirmek için Selectable Drive Modes (seçilebilir sürüş modları) da sunuluyor. Ford’un SYNC ve MyKey sistemlerinin yanı sıra Shaker Pro müzik sistemi de yer alıyor.