ix20x5!

 ix20x5!

Hyundai’nin MPV modeli ix20, Euro NCAP’in gerçekleştirdiği son çarpışma testinden en yüksek puanı alarak 5 yıldızın sahibi oldu. Bu sonuçla Hyundai ix20, segmentinin en güvenli araçlarından biri olarak belgelenirken çocuk ve yaya güvenliği kategorilerinde de tüm rakipleri arasında en yüksek değeri elde etti. Hyundai ix20, yetişkin korumasında yüzde 89 ile en yüksek skoru alarak bu rakama ulaşabilen birkaç MPV’den biri oldu. Önden ve arkadan çarpmalarda ix20’nin kabininin stabil kalması ve yolculara iyi bir koruma sağlaması, puanını yükselten en önemli etkenler olarak belirtildi.

Hyundai ix20, en büyük başarıyı çocuk ve yaya güvenliğinde elde etti. Hem 18 aylık hem de 3 yaşındaki dummy testlerinde en iyi sonuçları elde eden ix20, çocuk güvenliğinde yüzde 85 oranındaki korumayla oldukça güvenli olduğunu kanıtladı. Hyundai ix20, ayrıca yaya güvenliğinde de önemli bir sonuç yakaladı. Ön tamponda yayaların bacaklarını korumada maksimum puanı alan ix20, çocuk ve yetişkin yayaların başlarını kaput üstündeki çarpışma bölgelerinde iyi derecede korudu ve böylece yaya güvenliğinde yüzde 64’lük derece elde etti. Sonuç olarak ix20, hem çocuk hem de yaya güvenliğinde kendisinden daha büyük ve üst segmentteki MPV’lerden bile daha güvenli olduğunu ispatladı.

Hyundai ix20, Euro NCAP’in çarpışma testlerinden arka arkaya 5 yıldız alan 4’üncü Hyundai modeli olma özelliğini taşıyor. Yüksek kaliteye, teknolojiye ve güvenliğe öncelikli olarak yatırım yapan Hyundai, böylece ix20’den önce teste giren i30, i20 ve ix35 ile birlikte son çıkan tüm Avrupalı modelleriyle 5 yıldız almış oldu.
Kasım ayında Avrupa ile aynı anda Türkiye yollarına çıkan Hyundai ix20, ülkemizde de büyük bir ilgi görüyor. İlk 4 ayda 200 adetten fazla satılan Hyundai ix20’de hepsi Euro 5 normlarına uygun olan ve güçleri 77 ile 125 PS arasında değişen 1.4 ile 1.6 litre benzinli ve 1.4 litre dizel motor seçenekleri yer alıyor.