Jaguar XE 2.0d RSport

 Jaguar XE 2.0d RSport

Jaguar XE 2.0d RSport
Aynı şemsiye altına girdikten sonra Land Rover’ın Solihull fabrikasında üretilen ilk Jaguar modeli olan XE, ilk olarak 2015 ilkbaharında tanıtıldı. O arada ülkemizde yaşanan distribütör değişikliğiyle Jaguar’ın temsilciliği Ortaklar’dan Borusan Otomotiv’e geçti de bu güzel otomobille tanışabildik. Öncesinde Ford ile ortaklık günlerinde Mondeo şasisi üzerinde yükselen X-Type ve XF ile alt sınıfları yoklarken işin bilincinde olan tüketicileri biraz hayal kırıklığına uğratan İngiliz üretici, Hint sermayesi gelince kendi özel teknolojisiyle orijinine döndü. Güzellik görece değişir diyebilirsiniz ama bu otomobil tarifsiz güzel, karizmatik, asil ve yırtıcı bir kedi. Jaguar tasarımı monokok alüminyum modüler şaşi iQ ve isleketinin dışında aristokrat bir stil ve içinde asalet saklı.

Jaguar XE 2.0d RSport
Ian Callum tasarımı dört kapılı sedanı bildiğimiz birçok coupe’den daha sportif yapmış. Kısılmış gözlerle keskin ve saldırgan bakışlar, kısa kuyruk ve alçak yapı.. Yalnız ızgara üzerinde logonun yerleştirildiği pleksiglas plaka bu asaleti sanki biraz zedeliyor. Adaptive Cruise Control sistemini taş, toz ve böcek çarpmalarına koruyan plaka, pek estetik görünmüyor. Gövdenin altı, kapılar, bagaj kapağı ile arka kısımda daha iyi bir ağırlık dağılımı ve tabii güvenlik için yüksek dirençli çelik kullanılan XE’de B sütunları da takviyeli çelikten.

Jaguar XE 2.0d RSport
Lüks iç mekanda Land Rover ile paylaşımlar ileri düzeye taşınmış. Her boş bulunan yere Jaguar yazılmış ama 8 inçlik ekrandaki menüler ya da vites konsolundan yükselen 8 ileri şanzımanın kumandası (ve tabii ZF şanzıman da!) Land Rover Discovery Sport ve Evoque’tan tanıdık… Ergonomik olarak kokpitte -düğme bolluğuna rağmen!- sıkıntı yaşanmıyor. Yalnız bu kadar elit ve estetik tasarlanmış iç mekanda kapı panellerindeki iki basamaklı kumanda fikrine nasıl karar verilmiş, tam bir tez konusu! Olağanüstü iyi sürücü oturma pozisyonunda gereksiz yere akıl karıştıran bir yerleşim. Buna karşılık deri kaplı kokpit ve diğer aksamlarda finishing üst düzeyde.
Kabin bir stil alanı, öyle geniş, ferah alanlar öncelikli değil. Özellikle arka kısım emsallerine göre gayet dar. Yüksek şaft tüneli zaten kapasiteyi iki kişiye indirgiyor ama bu otomobilin öyle bir karizması var ki, dert edilecek şeyler değil bunlar!..

Jaguar XE 2.0d RSport
Jaguar’ın bagaj kapağının altında yeterli hacimle beraber bir kötü yerleşim daha var. AdBlue ikmal kapağı, fazlasıyla göz önünde, daha iyi gizlenebilirmiş. Bagaj premium rakipler BMW ve Mercedes’e göre 30 litre kadar küçük ama kullanışlılığına getirilecek eleştiri yok.
Jaguar XE’de yer alan 2.0 litrelik turbo dizel motor, Ingenium serisinden. 180 HP’lik maksimum gücü, rakamsal olarak hiç etkileyici gelmeyebilir ama neredeyse kalkışla beraber 1750 d/d’den itibaren sürücünün ayağının altındaki 430 Nm’lik tork, 1700 kg’lık otomobili Jaguar çevikliğine kavuşturuyor. Ve bu ivmelenme anında yayılan ses ise, bir dizelden beklenmeyecek kadar vahşi. Tabii sakin kullanımlarda da bir o kadar sessiz, asilce akıyor gidiyor. Bunlar yaşanırken tüketim çok düşük gerçekleşiyor, daha önemlisi, rakip modellere göre emisyon salımı da çok düşük.

Jaguar XE 2.0d RSport Jaguar XE 2.0d RSport
O kadar iyi yol tutuyor ki, insan virajlardan rollercoaster ile akıp giderken aklına dört tekerlekten çekiş dışında bir seçenek gelmiyor. Hani WRC’ye katılacak kıvamda neredeyse! Ama sürücünün deneyimini acıtan gerçek: XE arkadan itişli! Böyle bir tutunma olamaz. Jaguar’ın yol tutuşu da böyle oluyormuş. Hassas direksiyon, müthiş keskinlikte yönlendirmeler yapıyor. Öndeki üçgen alt salıncakların yanı sıra arkada geleneksel çok kollu aksın yanısıra tamamlayıcı integral bağlantılar, gövdeyi yola yapıştırıyor. Otomobilin dört tekerlekten çekişli versiyonu yılbaşından sonra üretilecek.

Jaguar XE 2.0d RSport Jaguar XE 2.0d RSport

+ Etkileyici tasarım
+ Şahane ses
+ Yüksek tutunma karakteri
+ Akıcı performans
+ Karizma
+ Düşük tüketim
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– Yüksek fiyat
– Cam açma düğmelerinin konumu
– AdsBlue ikmal kapağının yeri

Jaguar XE 2.0d RSport
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1999
Motor gücü (HP): 180@4000
Maksimum tork (Nm): 430@1750-2500 d/d
Vites kutusu: 8 ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 228
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.8
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.0/3.7/4.2
Ağırlık (kg): 1688
U/G/Y (mm): 4672/1850/1416
Aks mesafesi (mm): 2835
Bagaj hacmi (lt): 455