Jaguar XE tanıtıldı

 Jaguar XE tanıtıldı

Yeni Jaguar XE
İngiliz otomobil ikonu Jaguar, XF ve XJ modellerinin altında yer alan XE ile sedan otomobil serisini tamamlıyor. Jaguar XE, Londra’da Earl’s Court’ta çok sayıda yıldızın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle dünyaya tanıtıldı. Otomobilin kamuoyuyla buluşması ise gelecek ay Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Arkadan itişli Jaguar XE; gelişmiş hafif yapısı, tasarımı, lüks kabini ve sürüş özellikleriyle spor sedan konseptini yeniden tanımlıyor. 2015 yılında satışa sunulacak XE serisinde en güçlü motor versiyonu olan XE S modelinin süperşarjlı 3.0 litrelik V6 motoru, 340 HP güç ve 450 Nm torka çıkışı sağlayabiliyor. Sekiz ileri vitesli otomatik şanzımanla yönetilen motor, 0’dan 100/s km’ye 4,9 saniyede ulaşıyor ve maksimum hızı da 249km/s.

Kevin Stride, Otomobil Serisi Direktörü, “Jaguar’ın alüminyum otomobillerin lider premium üreticisi olarak konumu sınıfında çığır açan hafif ve sağlam bir gövde yapısı geliştirmemize olanak sağladı. Bu sayede XE’nin gelişmiş yürüyen aksam teknolojileri daha önce yalnızca daha üst segmentlerde bulunan benzersiz bir çeviklik dengesi ve kalite seviyesi sunuyor.” dediği Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın yeni modüler araç mimarisinden geliştirilen ilk model ve orta ölçekli segmentte sürüş dinamikleri konusunda standartları belirliyor. Uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, coupe benzeri bir profile olanak sağlıyor. S modelinin geniş ön hava girişleri, krom yan havalandırmaları, arka spoyleri ve opsiyonel 20 inç dökme alaşım jantları Jaguar’ın süperşarjlı 3.0 litrelik V6 benzinli motorunun performansına dikkatleri çekiyor.

Yeni Jaguar XE - 3-1
Otomobilin iç tasarımı olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Jaguar işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımını sınıfında benzersiz kılıyor.
XE S modeline akıcı geçişlere sahip altı ileri düz ve sekiz ileri otomatik şanzımana sahip son derece verimli 2.0 litre dört silindirli benzinli ve dizel motorlu modeller de eklenecek. Jaguar’ın yeni Ingenium motor ailesinin bir parçası olan dizel motorlar örnek yakıt tüketimi değerlerine ve 99g/km’den başlayan CO2 emisyon değerlerine sahip.

XE aynı zamanda bugüne kadar üretilmiş en hafif, dayanıklı ve aerodinamik Jaguar sedan modeli. Aynı zamanda olağanüstü direksiyon tepkileri ve hissi sağlayan ve aynı zamanda hidrolik sistemlere göre daha düşük enerji tüketimine sahip elektrik destekli direksiyonla donatılmış ilk Jaguar modeli. XE modeli Jaguar modelleri arasında en düşük toplam sahip olma maliyeti sunan ve çevre açısından en sürdürülebilir model.

Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın Solihull fabrikasında amaca yönelik tasarlanmış yeni bir tesiste üretilecek.

Yeni Jaguar XE - 2