Japon çelik üreticisinden skandal hata

 Japon çelik üreticisinden skandal hata

Toyota, Nissan ve Mazda dahil Japon otomobil üreticileri, Kobe Steel tarafından tedarik edilen yanlış etiketli ürünlerin, otomobillerinin güvenliğini etkileyip etkilemediğini araştırıyor. Japonya’nın en büyük üçüncü çelik üreticisi Kobe Steel, şirket personelinin uçak, araba ve hatta bir uzay roketinde kullanılan bazı alüminyum ve bakır ürünlerinin dayanıklılığı ile ilgili verileri karıştırmış olabileceğini açıkladı. Kobe Steel, Eylül 2016’dan Ağustos 2017’ye kadar sevk edilen ürünler üzerinde yapılan incelemelerde verilerin yanlış olduğunu keşfetti ve söz konusu ürünlerle ilgili güvenlik sorununun bildirildiğini de ekledi. Etkilenen ürünler, alüminyum ve bakır parçalarının ve alüminyum dökümlerin ve dövme parçalarının sevkıyatlarının yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Kobe Steel, Eylül 2016’dan Ağustos 2017’ye kadar sevk edilen alüminyum ve bakır ürünlerinin yaklaşık yüzde 4’ü yanlışlıkla müşterilerin talep ettiği özellikleri karşılamak üzere etiketlendi. Ancak ürünlerde problem olduğu fark edildi. Toyota uyum ilkelerinin ihlalini “ciddi bir mesele” olarak nitelendirdi ve araçlarından hangisinin etkilenebileceğini belirlemek için çalıştığını söyledi. Toyota, yanlışlığa tabi olmuş söz konusu malzemelerinin davlumbaz, arka kapı ve çevre bölgelerde kullanıldığını belirtti. Şirketin açıklamasına göre malzemeler Japonya’daki fabrikalara verildi. Ve Toyota, başka yerlerde bulunan fabrikalarındaki üretimin etkilenmediğini söyledi.
Nissan bu dönemde yapılmış üretimleri denetliyor, çünkü söz konusu malzemelar kaputta parçalarda kullanılmış ve bu durum yayaların güvenliğini etkileyebilir. Bir diğer Japon üretici Honda ise, söz konusu malzemeleri araçlarının kapıları ve davlumbazları için kullandığını açıkladı. Diğer Japon otomobil üreticileri Mazda, Mitsubishi Motors, Suzuki ve Subaru, araçlarının hangilerinin Kobe Steel ürünlerini kullandığını ve güvenlik konusunda bir etkisi olup olmadığını kontrol ettiklerini açıkladı. Bu arada General Motors ve Ford Motor Company de birer Kobe Steel müşterisi.