Japonya’dan sıcağı sıcağına…

 Japonya’dan sıcağı sıcağına…

11 Mart günü Japonya’da yaşanan “Big One” trajedisi yüzlerce kişinin ölümü ve milyarlarca dolarlık hasarın yanında otomotiv sektöründe de önemli yaralar açtı. Japonya’nın büyük üreticileri 8.9’luk depremden ciddi olarak etkilendi. Görünenden çok daha büyük hasarın yaşandığı ileri sürülen adada Toyota, Honda, Subaru ve Nissan, ülke çapındaki birçok tesislerinde üretimlerini durdurduklarını açıklarken Hitachinaka’da gemiye yüklenmeye hazır binlerce otomobil okyanusa saçıldı. Ülkedeki otoyol ve karayollarında da ağır hasar sözkonusu. Henüz ilk raporlara göre marka marka kaydedilen zararlar şöyle…

Honda: Motor yedek parçaları ve şanzıman üretiminin yapıldığı fabrikada büyük hasar saptanırken bir işçinin fabrikada bir duvarın yıkılması nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Honda’nın A&G merkezinin bulunduğu Tochigi’de de yıkım sözkonusu. Honda toplam yaralı sayısını da 30 olarak açıkladı. Saitama fabrikasında üretim durdurulurken Suzuka fabrikasında üretimin sürdüğü açıklandı.

Subaru: Tochigi’de yaşanan ağır yasardan Subaru da etkilendi. Şirketin burada otomobil ve uçak üretim tesisleri yer alıyor.

Nissan: Firmanın Japonya’daki dört üretim fabrikasında da çalışmalar durduruldu. Tochigi ve Fukushima fabrikalarında küçük çaplı yangınlar çıktı.

Toyota: Yaris üretimin yapıldığı fabrika, Belta sedan, Auris ve Blade’in üretildiği fabrika ile hibrid bataryalarının üretildiği fabrika ve yedek parça fabrikası, zarar gördüğü açıklanan tesislerden bazıları.

Petrol rafinerilerilerinin şalterleri indirildi
Japonya’da rafineri işletmecisi JX Nippon Oil & Energy şirketi, Sendai, Kashima ve Negishi’deki üç rafineride faaliyetleri durdurduğunu açıkladı. Cosmo Oil şirketine ait Chiba rafinerisinde de büyük yangın çıktığı bildirildi. Electric Power Development şirketi de Yokohama bölgesinde Isogo termal elektrik santralindeki çalışmaları durdurdu. Deprem, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının yönünü aşağı çevirdi. ABD ham petrolünün varil fiyatı Nisan ayı teslimi Asya’daki işlemlerde düne göre 1.30 dolar azalışla 101.40 dolardan satılıyor. ABD ham petrolünün varil fiyatı Nisan ayı teslimi dün 1?68 dolar değer kaybederek günü 102.70 dolardan kapattı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi de 1.20 dolar düşüşle 114.23 dolardan işlem görüyor.
Tokyo’daki Mizuho Research Institute’den Yasuo Yamamoto, depremin ve tsunaminin etkilediği ülkenin kuzeydoğusundaki otomobil ve yarı iletken fabrikaların zarar görmesinin olumsuz ekonomik etkileri olacağını ifade etti.