Reklam

Kaç kişi hatırlar ki?

 Kaç kişi hatırlar ki?

reklam

Otomobil üretimine 1946 yılında başlayan Ferrari, 1951 yılında İngiltere Grand Prix’inin yanı sıra; Le Mans’da 14 zafer kazanır. 1960 ve 1965 yılları arasında 6 yıl üst üste Le Mans’ı kazanması da Ferrari’yi dönemin en büyük markası durumuna getirir. Ne var ki geleneksel İtalyan markası, gelişen dünya ekonomisi ile profesyonelce işleyen şirketlerin hızına erişemez. Maddi olarak büyük sorunlar yaşayan Ferrari’nin krizden çıkışı da profesyonelce değil, biraz İtalyan işi olur. Profesyonel bir şirketin bir bankadan kredi almayı denemesi gerekirken; Enzo Ferrari şirketi ayakta tutabilmek için İtalyan Mafyası’ndan borç alır.

 

Mafyaya olan borcunu geri ödeyemeyen Enzo Ferrari’nin oğlu Alfredo, mafya tarafından zehirlenerek öldürülür. Bu konuda iki değişik bakış açısı daha vardır; mahkeme tutanakları “kas gelişememezliği” hastalığından öldüğünü yazar. O dönemde İtalyan medyası bunu Dino Ferrari’nin uyuşturucu kullanmasıyla da ilgili olduğunu sunmuştu; ancak Alfredo Ferrari, 24 yaşında ölmesine rağmen otomobiller üzerine müthiş bir bilgisi vardı. Formula 2 otomobilleri için V6 motorunu daha 23 yaşındayken düşünüp, Vittorio Jano’ya da ertesi yıl ölmeden önce teknik düşüncelerini iletmişti. Bu da, Alfredo’nun en son günlerinde bile oldukça zinde olduğunu gösteriyor.
1956 yılında Enzo Ferrari hukuksal anlamda bu olayın üzerine fazla gidemez, lakin bu dönemde gerek İtalya ve gerek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki illegal yaşam ve mahkemeler; Sicilya’daki aileler tarafından yönetilmekteydi.

Alfredo’nun trajik ölümünün ardından babası Enzo Ferrari, Dino serisini yarattı. Ferrari Dino yani 246GT modelinin hastalıklı bir insanı andırması bu yüzdendir. Ancak bu otomobile Ferrari logosu koyulmadı. Bu özel araca “Dino” yazan özel bir logo tasarlandı ve yerleştirildi. Amacı oğlunun ismini yarışlarda zafere ulaştırmaktı. Dino, Alfredo’nun takma ismiydi.
Enzo Ferrari’nin ürettirdiği Dino modelini yarışlara sokabilmesi için önünde bir engel vardır: homologasyon! Otomobilde kullanılacak motorun en az 500 adet seri üretimi olan bir modelde kullanılması zorunluluğu onu bir başka İtalyan işine yöneltir. Kişisel bir tutku uğruna 500 adet otomobil üretmektense Enzo Ferrari, bu noktada Fiat ile anlaşmaya giderek Ferrari motorlu Fiat Dino modelinin üretilmesini sağlar. 2.0 ve 2.4 litrelik V6 motorlarıyla satışa sunulan Fiat Dino, Coupe ve Spider karoserleriyle çok ünlü oldu. 1973’te üretimden kalktı. Dino’nun Spider modeli Pininfarina, Coupe modeli ise Bertone imzası taşır. Bu nedenle bilinsin istedik ki, bu otomobile yolda rastladığınızda değeri büyüktür, Ferrari hatırına saygınıza esirgemeyin…  (M. Selim Akınoğlu katkılarıyla)