Kameralı yeni C3 satışa sunuldu

 Kameralı yeni C3 satışa sunuldu

Citroen C3

Citroën, 2002’den bu yana Avrupa’da 3.5 milyondan, Türkiye’deyse 22 binden fazla satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yeniledi. Rekabetin yoğun olduğu B segmentinde kullanıcı odaklı teknolojisi ve sıradanlıktan uzak tasarımı ile ayrışan Yeni Citroën C3’de öne çıkan en önemli özellik bir otomobil için adeta karakutu özelliği taşıyan ConnectedCAM™ teknolojisi. Kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabilen bu özel kamera teknolojisi sayesinde güvenlik anlamında önemli bir aşama kaydedilirken isteyenler sosyal paylaşımlarını araç içinden de yapabiliyorlar. Üçüncü nesil Citroën C3, Fransız markanın bir dönem etkisine girip son dönem modelleriyle sıyrılmaya başladığı sıradanlıktan tasarım fenomeni özüne dönüş yolunda değişim rüzgarlarının esmesine liderlik iddiasında. Yeni Citroën C3, Türkiye’de düşük yakıt tüketimi, verimliliği ve çevreci özellikleriyle bilinen 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçenekleriyle rekabetçi fiyatla yollara çıkıyor. Yeni C3, en son nesil, performanslı ve ekonomik PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorlar ile birlikte sunuluyor. 1.2 litrelik PureTech 3 silindirli motor 82 HP’lik güce sahipken 1.6 litrelik dizel BlueHDi motor 75 HP ve 100 HP’lik Stop & Start teknolojisine sahip iki versiyon ile satışa sunuluyor. En iyi sürüş performansı ve konforu için yeni C3, gelecek yılın ilk çeyreği sonunda EAT6 otomatik şanzıman ile de piyasada yer alacak.  Yıl sonuna kadar 600 adet, 2017’deyse 4500 adet satış yapmayı hedefleyen marka satışlarını %30 artırmayı planlıyor. Citroën’in hedefleri arasında yeni ürün gamıyla pazarlandığı her ülkede “tavsiye edilen 3 markadan biri olmak” ve lider konfor markası olmak var.  

Citroen C3

Dokuz gövde ve üç tavan rengi opsiyonuyla alınabilecek C3, sektörde çığır açacak ilkler ve öncü teknolojilerle yollara çıkıyor. İkinci nesil C3’ten daha uzun ve 4 cm daha alçak olan yeni Citroën C3, Cactus’ten tanıdığımız Airbump teknolojili karoser yapısı, siyah renkli çamurluklar ve segmentinin en geniş tekerlek yuvalarıyla Crossover benzeri iddialı bir dış görünüme sahip. Sürücü ve yolcu konforunu maksimumda vermeyi hedefleyen C3, tek bir araçta, birçok zevke ve ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor. Çift renkli gövde seçeneği ve üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 36 farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve “Airbump” adındaki gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri sunuluyor. Kabinine adım atar atmaz hissedilen, titizlikle işlenmiş döşemeleri, ev konforundaki koltukları ve yüksek konumlu yatay kokpiti sayesinde C3, iç mekan ferahlığı anlamında segmentinde fark yaratıyor.

Citroen C3-connected-cam-detay-7

Yeni Citroën C3’te sektörde bir ilk olan en önemli özellik; yolculuk süresince dikiz aynasına yerleşimli HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkan tanıyan ve aynı zamanda kaza anlarını ya da yol koşullarını kayıt altına alabilen, bir nevi karakutu görevi de gören Citroën ConnectedCAM™ teknolojisinin kullanılması. Citroën C3’ün gelişmiş sürücü destek sistemleri arasında şerit değiştirme uyarısı da bulunuyor. Yeni C3 sadece görsel anlamda değil, yüksek verimlilik ve düşük yakıt tüketimi sunan PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorları ve yakın zamanda ürün gamına dahil olacak yeni nesil EAT6 otomatik şanzımanın da desteğiyle performansını ileriye taşıyor.

C3’ün logosu bir önceki modele göre biraz farklılık taşıyor. Citroën logosu C4 Cactus’te olduğu gibi krom çerçeveli parlak siyah olarak kullanılıyor. Modern eğilimler ile uyum içerisinde olan C3’te aerodinamiğe büyük bir önem verildi. Yapılan açıklamaya göre yeni C3 segmentinin en iyi hissettiren, en insancıl otomobili olmayı hedefliyor. Citroën İleri Konfor (Citroën Advanced Comfort®) programı rehberliğinde hayata geçirilen yapı, Citroën markasının araç konforundaki liderliğini pekiştiriyor. Bu yenilikçi program; darbe sönümleme, gövde stabilitesi, akustik, koltuklar, iç mekan, ışık seviyesi, ergonomi ve modüler düzen gibi çok sayıda ve her türden parametreyle araç içinde yolculuk etmeyi ayrıcalıklı hale getiriyor.

Citroen C3

Konfor hissi, özel bir malzemeden üretilen ve vücut şeklini alan koltuklar, yolcu bölümünde optimum ışık seviyesi sağlayan panoramik cam tavan, ustaca tasarlanmış saklama alanları, segmentindeki en büyük torpido gözü gibi cömert unsurlarla başlıyor. Mobilya ve seyahat dünyasından esinlenilerek oluşturulan renk ve malzemelerin kullanımı, C3 kullanıcılarının araçlarının içerisinde kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlıyor. C3’ün tüm fonksiyonlarına, kontrol merkezi olarak görev yapan, Mirror Screen teknolojisinin kullanıldığı 7 inçlik dokunmatik ekrandan erişilebiliyor. Yeni C3’te arka park sensörü, şerit değiştirme uyarısı, yokuş kalkış asistanı, şeritten ayrılma uyarı sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı gibi güvenlik teknolojileri kullanılıyor.

5 kapılı karosere sahip yeni C3, pratik olmasının yanı sıra 3.99 metrelik toplam uzunluğu ile de kompakt sınırlar içerisinde yer alıyor. 16 inçlik jantların kullanımına izin veren geniş ve siyah renkteki tekerlek yuvaları, araca küçük bir Crossover görünümü veriyor. 10,7 metrelik dönüş yarıçapı ile de oldukça kıvrak olan yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor, bu da pazardaki en yüksek değerlerden birisi.

Citroën’in karakteristik hale gelen üç katmanlı ön far tasarımı C3’te de yer alıyor. LED’leri barındıran gündüz farları ve ana far grubu olabildiğince yüksek konumlandırılarak kaputun yüksekliği de arttırılıyor. Çıtaların altında yer alan çift krom barlar, LED farlara kadar uzanarak genişlik algısını güçlendiriyor. Yuvarlak farlar güçlü teknolojik içeriği ifade ediyor. Araç ile aynı renkteki tamponlar yaya koruma standartlarını yükseltirken renkli çerçevelere sahip olan sis farları da aracın ön kısmına özgünlük katıyor.

citroen-c3-detay-1 citroen-c3-detay-3

Termoplastik poliüretan, çizilmez yüzeyli dolgu malzemelerinden oluşan Airbump® paneller sadece Citroën’in sahip olduğu bir özellik ve tıpkı tamponlar gibi araca kişilik ve tarz katıyor, aynı zamanda da koruma sağlıyor. Airbump®’da kullanılan alifatik termoplastik poliüretan malzemeler, günlük kullanım boyunca maruz kalınan güneş ışığı, yağmur suyu, kullanıma bağlı eskime, çizilme vb. etkenlere karşı çok başarılı bir koruma sunuyor. Özellikle şehir içinde çizilmeye ve hasara karşı oldukça hassas bölgeler olan kapılar, altı hava dolu birer tampona sahip oluyorlar. Airbump® panelleri, versiyona bağlı olarak beyaz veya kırmızı çerçevelere sahip.

C3’ün logosu bir önceki modele göre biraz farklılık taşıyor. Citroën logosu C4 Cactus’te olduğu gibi krom çerçeveli parlak siyah olarak kullanılıyor. Modern eğilimler ile uyum içerisinde olan C3’te aerodinamiğe büyük bir önem verildi. Tavan, bir önceki modele kıyasla 4 cm daha alçak tasarlanarak araç aerodinamiği geliştirildi ve iç mekanın daha sessiz olması sağlandı. Yeni C3 bir önceki jenerasyonuna göre 21 mm daha genişleyerek segmentinin en geniş aracı oldu.

Citroen C3

Yeni C3’ün iç mekanı, tıpkı kullanıcılarına evlerinin salonundaymış gibi hissettirecek şekilde tasarlandı. İç mekan, samimi, çağdaş, sezgisel ve konforlu olmasının yanı sıra güvenli ve huzurlu hissettiriyor. Citroën tasarımcıları aracın iç hacmini ve malzemelerini tasarlarken, otomotiv endüstrisinin yanı sıra mimarlık, mobilya, dekorasyon gibi sektörlerden de esinlendiler. C4 Cactus’te olduğu gibi, valiz sapı tasarımlı kapı tutamakları, özellikle şehir hayatına ara verip ufak kaçamaklar yapmak isteyenleri simgeliyor.

Yeni C3’te benimsenen temel iç mekan tasarım prensipleri, sade, birbirini takip eden ve yatay çizgilerle genişlik algısını artıran şekilde karşımıza çıkıyor. Araç içinde boydan boya uzanan yüksek konumlu kokpit ve az sayıdaki butonlar sayesinde ferah, pratik ve yolculara huzur veren bir iç mekan yaratıldı. Direksiyonun arkasındaki sade tasarımlı hız ve devir göstergeleri arasında benzin ve hararet göstergeleri ile dijital bilgi ekranı yer alıyor. Merkezde asılı olarak karşımıza çıkan 7” dokunmatik ekran ile teknolojik içerik de oldukça ön planda. Gösterge panelinin her iki yanında, havalandırma çıkışlarının ortasında ve kokpitin merkezinde yer alan krom detaylarla şıklık algısı artıyor.

Kokpit dekorasyonu kullanıcının karakterine göre kişiselleştirilebiliyor. Tasarım kalitesinin güçlü bir ifadesi olan bu özellik için müşterilere bir dizi renk ve malzeme seçeneği sunuluyor. Farklı malzemelerde kaplamalar ile tercih edilebilen kokpitte, dikişli veya dikişsiz detaylar, krom veya benzeri renklerle de kombine edilebiliyor. Böylelikle koltuk malzemesiyle uyumlu olarak iç mekanın havası da değiştirilebiliyor.

B segmentinde eşsiz, kapsamlı kişiselleştirme olanağı

Kişiselleştirme, insanların kendi seçimlerini ifade etmelerinde en büyük rolü oynayan önemli bir sosyal trend. Yeni C3 de bu anlamda kapsamlı ve uyumlu kişiselleştirme imkanları sunuyor. C3’te sadece renk seçiminden daha fazlasını sunan, hem iç mekan hem de aracın dışı için uyumlu ve tutarlı kişiselleştirme olanakları mevcut.

Sürücünün kişiliğiyle uyumlu bir araç yaratmak için sunulan ifade özgürlüğü, iki tonlu araç rengi ile başlıyor. 9 dış renk (Turuncu, Beyaz, Çağla Yeşili, Kobalt Mavi, Siyah, Yakut Kırmızı, Alüminyum Gri, Uzay Gri ve Kum Beji) ve 3 tavan rengi (Aden Kırmızı, Beyaz ve Siyah) seçeneği sunuluyor. Bunlarla birlikte toplamda 36 kombinasyon yapmak mümkün. Renk seçimi sadece gövdenin kendisinde değil, detay parçalarda da söz konusu. Öndeki sis farları, yanlarda yer alan Airbump® tamponlar, yan aynalar ve arka pencere çerçevesi de tavan rengiyle uyumlu olarak sunuluyor. İç mekanda da kişiselleştirme olanakları döşeme malzemeleri ve gösterge paneliyle kombin yaratarak yapılabiliyor.

Yeni C3’de kendi segmentindeki en geniş iç mekan hacmi sunuluyor. Gösterge paneli ve koltuk tasarımlarındaki genişliğin görsel algısı 1379 mm’lik (önceki modelden 2 cm daha fazla) omuz genişliği ile onaylanıyor. Arka koltuk yolcularına sunulan diz mesafesi de sınıfının en iyilerinden. 130 mm ile bir önceki versiyondan 22 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor. Ön koltukların çizgisi ve koltuk sırtlıklarının şekli, en iyi görüş seviyesini sağlayarak arkada oturan yolcuları aracın ön koltukları ile yakınlaştırarak, panoramik cam tavan ile birlikte daha samimi bir araç içi ortam oluşturuluyor.  

Citroen C3

Akıcı sürüş deneyimi için gelişmiş ergonomik özellikler

Gerçek ev konforu için, araçta zahmetsiz kullanıcı deneyimiyle akıcı, sezgisel erişimli araç fonksiyonları da yer alıyor. Citroën İleri Konfor® (Citroen Advanced Comfort) programıyla, yeni Citroën C3, sayısız depolama özellikleri, sürücü bilgileri ve hayatı kolaylaştıran yenilikçi teknolojiler ile en iyi ergonomi seviyesini kullanıcılara sunmak için tasarlandı. Aracın ön tarafında azami boş alanı sağlamak için tasarlanmış küçük bir eşya alanı da mevcut. Sınıfının en geniş torpido gözüne sahip araçta çok sayıda depolama alanı söz konusu. 300 litreye yaklaşan bagaj hacmi de yine kendi segmentindeki en genişler arasında yer alıyor.

Akıcı sürüş deneyimi aracın kontrol merkezi olarak görev yapan 7” boyutundaki dokunmatik tabletle sağlanıyor. Böylelikle tüm araç fonksiyonlarına erişilebiliyor ve ön panele de kesintisiz bir görünüş kazandırılıyor. Optimum tepki süresi için tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanılıyor. Tabletin alt bölümünde yer alan çıkıntı el desteği olarak görev yapıyor ve en konforlu kullanımı sunuyor.

Sektörse bir ilk: Citroën ConnectedCam™

Pratik, kullanışlı ve kullanıcı dostu olan Citroën ConnectedCam™ teknolojisi, otomotiv dünyasında ilk kez yeni C3’te kullanıldı. GPS ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan entegre kamera (120 derecelik geniş açı, FHD, 2 mega piksel), dikiz aynasının arkasına monte edilerek tüm yolculuğu sürücünün gördüğü açıdan kayıt altına alıyor. Bu kayıt hem eğlence hem de sürüş güvenliği için kullanılabiliyor. Bu teknolojinin sigorta poliçelerinde de kaza durumlarında görsel kanıt sağlayabileceğinden dolayı etkisini görebiliriz. 

  • Güvenli bir şekilde dikiz aynasının altında yer alan düğmeye basılarak, sosyal ağlarda paylaşmak veya hatıra olarak saklamak amacıyla fotoğraf çekilebiliyor (manzara, gün batımı, yol görüntüsü vb.) veya düğmeye basılı tutarak 20 saniyeye kadar video kaydı alınabiliyor. Video kaydı, düğmeye basılmasından itibaren 10 saniye öncesini ve 10 saniye sonrasını kaydediyor. Citroën ConnectedCam™ ücretsiz uygulaması vasıtasıyla anında telefonunuza iletilen kayıtlı içerikler, sürücü tarafından araç durduğunda, yolcular tarafından ise anında paylaşılabiliyor.
  • Herhangi bir kaza riski halinde ise, sistem sensörleri sayesinde tehlikeyi kendisi algılayarak otomatik olarak kayıt almak için devreye giriyor. Kayıt, (30 saniye öncesi ve 60 saniye sonrası) olacak şekilde 1.5 dakika boyunca devam ediyor. Bu videolar kaza sonrası kanıt olarak kullanılabiliyor.
  • Citroën ConnectedCam™ uygulaması ile aracın konumu bulunabiliyor ve sonradan kolayca tekrardan bulabilmek adına kaydedilebiliyor. Bunun için akıllı telefonlara Citroën ConnectedCAM uygulamasını indirmek gerekiyor.

 

İlk izlenimler

Sinop’ta sıra dışı bir organizasyonla tanıtılan yeni C3, gerek sempatik tasatımı gerekse sahip olduğu yenilikçi teknolojilerle önüümzdeki dönemin en ilgi çekici modellerinden biri olacağını gösterdi. Otomobil uzun sürerdir sadece otomobil olmayacağını göstermiş durumda. Günümüzde hızla değişen iletişim teknolojileri, avantajlarını otomobillerde de yaşatıyor. İlk tanıtıldığında “uçuk” bulunan fikirleri ve tasarımlarıyla yaklaşık 100 yıldır otomotiv tarihine ağırlığını koyan Fransız üretici, şimdi de ConnectedCam™ gibi yenilikçi bir teknolojiyle hem eğlence hem güvenlikte öncülük ediyor. Bu akıllı teknolojiyi önce Citroen modellerinde, ardından da diğer birçok markada göreceğimiz muhakkak.

Yeni C3 her ne kadar feminen görünüyorsa da rahat sürüş özellikleri, pratikliği ve düşük tüketimiyle erkeklerin de gözdesi olabilir. Özellikle gençler arasında yeni bir Citroën fenomeni olabilir. Kabin içinde dijital teknolojilerin alabildiğine kullanıldığı minik şehirli, sürüş dinamikleriyle de Citroën geleneklerine sadık görüntü çiziyor. Motor seçenekleri Citroën model gamından tanıdık, sorunsuz ve cimri makinalar, onların değerlendirmesi markanın geçmişinde yatıyor. Asıl ilgilenilmesi gereken sunulan yeni teknolojiler ve marka imajı. BMW’nin 2001’de MINI ile açtığı premium minik kulvarı, birçok markayı peşine taktı. Citroën de yeni C3 ve onun kişisellleştirme olanaklarıyla daha uygun fiyatlarda özgün bir kulvar yakalamayı hedefliyor. C3’ün teknolojik özellikleri, zengin donanımları ve özellikle gövdede 36 farklı kombinasyon yaratmaya olanak sağlayan renk paletiyle bu konuda sonuca ulaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Crossoverlara -görsel olarak- nazire yapan otomobilin segmentinin en geniş hacmi sunan kabininde konvansiyonel donanımlaran en beğendiğim özellik, 1950’lerin otomobillerini haklı çıkartan kapı çekme kolu oldu. Cactus’teki gibi Louis Vuitton çanta sapını andıran tutamak, kolay kullanımın ilk göstergesi! Koltukların sağladığı konfor, yüksek tavanın getirdiği ferahlık ve tabii dokunmatik ekrandaki kolay kullanım otomobilde geçirilen zamandan keyif alınmasını sağlıyor. Çok iyi yol koşullarında denediğimiz otomobilin kabin yalıtımı da iyi bir görüntü çizdi. Bozuk İstanbul yollarında denediğimizde bu ilk izlenimleri koruyacak olan, muhtemelen Citroën’in süspansiyon teknolojisi olacaktır diye düşünüyoruz.