Kamyonculara Sürüş Akademisi

 Kamyonculara Sürüş Akademisi

Ford Otosan, Ford Sürüş Akademisi’nde kamyon filo müşterilerine verdiği eğitimler ile bilinçli sürücüler yetiştirerek yakıt ekonomisi ve sürüş güvenliği sağlamayı, araçları uzun ömürlü kılmayı ve çevreye zarar veren CO2 salımını azaltmayı hedefliyor. Müşteri beklentilerine göre araç geliştirdiği gibi hizmet de geliştiren Ford Otosan, Ford Sürüş Akademisi ile kamyon filosu sahibi işletmelere destek olacak.

Kamyon filosu sahibi firmaların sürücülerinin katılabileceği Ford Sürüş Akademisi’nde; ekonomik ve emniyetli sürüş eğitimleri verilecek, müşteriye özel eğitim programları tasarlanacak ve sürüş simülatörü ile pratik uygulama yaptırılacak. Talebe bağlı olarak filo sahibi şirketlerin kendi sahasında veya bu konuda iş ortağımız olan HED Akademi tesislerinde yapılacak olan eğitimler iki gün sürecek.
Bilinçli sürücü, şirketini tasarruf ettirecek ve çevreyi koruyacak
Sürücülerin güvenli ve ekonomik sürüş kabiliyetlerinin artırılmasını hedefleyen Ford Sürüş Akademisi eğitimleri, yakıt ekonomisi sağlayarak bütçeye ve çevreye katkıda bulunacak, sürüş güvenliğini artıracak, sürücülerin araçlarını daha uzun ömürlü kullanmasını sağlayacak. Akademi eğitimlerinin sağlayacağı ekonomik ve verimli sürüş CO2 salımı ve çevreye verilen zararı da azaltacak. Eğitimlerin ardından sürücülere Bronz, Gümüş ve Altın Sürücü sertifikaları verilecek. Altın Sürücü belgesi sahiplerinin katılabileceği “En İyi Sürücü Yarışması”nın birincisi ise Platin Sürücü belgesiyle ödüllendirilecek.
Nuri Otay: 65 ülkeye Cargo ihraç edilecek
Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, müşteri memnuniyeti ilkesiyle, sadece araç değil hizmet de geliştirerek öncü rollerini sürdürmekten mutluluk duyduklarını belirtirken “Eğitimli bir sürücü, eğitimsiz ve verimsiz bir sürücüye oranla, yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağlayabilir. Verimli sürüş yaparak parçaların uzun ömürlü kullanımını sağlar ve bakım maliyetlerinin düşmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, Ford Sürüş Akademisi’nin filo sahibi şirketler için önemli bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Biz Türkiye’nin ilk kamyon üreticisiyiz. Genişleyen Ford Cargo ürün gamımız ile iç pazardaki ivmesini artırırken, Global Cargo Büyüme Stratejisi doğrultusunda Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarları başta olmak üzere 3 kıtada toplam 65 ülkeye ihracat gerçekleştireceğiz. Global Cargo büyüme stratejisini üç aşamada hayata geçireceğiz. Birinci aşamada, Güney Amerika’da üretilen Cargo’larda ortak kabin kullanımına başladık. İkinci aşamamız ise ortak bir ürün çıkarmak olacak. Bu ürünümüzün geliştirme çalışmaları devam ediyor. Üçüncü aşamamız ise şu an üzerinde çalıştığımız ve motoru da kapsayan global ürün gamı stratejisi olacak.” dedi.

Ford Otosan yeni büyüyen pazarlara odaklanıyor
“Ford Otosan, Ağır Ticari Araç Global Ürün Geliştirme ve Tasarım Merkezi olacak” diyen Otay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl piyasaya sunduğumuz Yeni Çekici ve İnşaat Serisi araçlar ile birlikte kamyonda çok iyi bir ivme yakaladık. Yeni büyüme stratejimiz çerçevesinde, 50 yılı aşkındır sürdürdüğümüz kamyon işimizde yeni bir sayfa daha açtık. Doymuş pazarlara değil, yeni ve büyüyen pazarlara odaklanıyoruz. 5 bin adet ihracat hedefimiz ile geleceğin gelişmiş ülkelerine, Türk mühendislerinin eseri olan Cargo’muz ile gidiyoruz.”

Ahmet Kınay: Pazardaki en güçlü ve en yeni seriye sahibiz
Ford Otosan Cargo İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay da, Cargo’ların üretildiği İnönü fabrikasının, 10 bin Cargo ve Ecotorq kamyon motoru üretme kapasitesine sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “2003-2010 denetim sonuçlarına göre ‘Ford’un en iyi Motor ve Aktarma Organları Fabrikası’ seçilen İnönü tesisimiz ile, sıfırdan; tampondan tampona global tasarım ve geliştirme yapabilen tek firmayız. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinden itibaren ürün gamımızı kuvvetlendirdik ve 2010 yılında, yurtiçi ve yurtdışında toplam 5 bin adedin üzerinde kamyon satışı gerçekleştirdik. Bu yıl da yüksek tempoyla devam ediyoruz ve 2011’in ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre toplam pazar yüzde 137 artarken satışlarımızı yüzde 275 artırmış durumdayız. Haziran sonu itibarı ile de pazar payımızı çekici ve inşaat segmentlerinde 2 katına çıkardık. Yılsonu hedefimizi, 2010 satışlarının iki katına ulaşarak %25 pazar payı elde etmek olarak belirledik. Haziran ayında inşaat serisine yeni platformda üretilen, zorlu inşaat şartlarına uygun olarak geliştirilen, cerli aksa sahip 6×2 ve 8×2 sınıfında yeni araçları dahil ettik. Yılın son çeyreğinde çekici ve yol kamyonu serilerimizde, kabin içinde bazı donanım ve aksesuar değişiklikleri yapmayı planlıyoruz İnşaat serimizin aralıkta tamamlanması ile kamyon pazarındaki en güçlü ve en yeni seriye sahip olacağız.”