Koreli Chevrolet’den Avrupa’ya veda

 Koreli Chevrolet’den Avrupa’ya veda

Chevrolet Sonic
Chevrolet, pazarlama çalışmalarını Avrupa pazarından çıkarıp gelişmekte olan pazarlara taşıma kararı aldı. Dünyanın en büyük 4. otomobil markası olarak bilinen firma Avrupa pazarından çıkarak Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki faaliyetlerine ağırlık vermeyi planlıyor. Bu topluluk içinde Kazakistan ve Ukrayna gibi eski Sovyet ülkeleri de bulunuyor. Şirket bu yeni stratejisi paralelinde Avrupa’da Opel ve Vauxhall markalarını güçlendirmeyi hedefliyor. Bu markaların rakipleriyle rekabet gücü düşünüldüğünde karar son derece doğru görünüyor. Zira Chevrolet amblemi taşıyan Daewoo modellerinin Avrupalı markalarla rekabet etmesi hiç de kolay görünmüyordu.

General Motors’un Başkan Yardımcısı Steve Girsky yaptığı açıklamada Avrupa pazarından geri çekilmenin maliyetinin 700 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değiştireceğini ifade ediyor. Avrupa pazarına ilk olarak 2005 yılında giren Chevrolet burada sadece 8 yıl kalmış oluyor. Chevrolet 2015 yılı sonuna kadar Avrupa’dan tamamen çıkmış olacak. Chevrolet Avrupa araba pazarında Peugeot Citroen, Volkswagen ve Renault’un arkasından 4. sırada yer alıyor.

Üretimi Güney Kore’de Daewoo fabrikalarında yapılan Chevrolet amblemli otomobiller, 2011 ve 2012 yılları arasında Avrupa’da 12 yeni model tanıtmıştı. Markanın Avrupa genelinde 1900 bayisi bulunuyor. Bu çekilme karatına karşılık Chevrolet’in Corvette gibi geröek Amerikan modelleri Avrupa’da satılmaya devam edecek. Chevrolet’nin bir İngiliz takımı olan Machester United ile imzaladığı sponsorluk anlaşması da devam edecek.