Küçük Renault’dan büyük başarı

 Küçük Renault’dan büyük başarı

Renault Clio www.i-motoring.com
Euro NCAP, Yeni Renault Clio’yu ‘supermini’ sınıfında “2012’nin En İyi Otomobili” seçti. Bu ödül aktif ve pasif güvenlik alanlarında Renault’nun uzmanlığının bir başka kanıtı oldu. Renault, 2007 yılında Laguna 3 ile Euro NCAP derecelendirmesinde beş yıldız alan ilk Avrupalı Otomobil üreticisi oldu. İlk jenerasyon lansmanından itibaren 11 milyondan fazla satılan Renault Clio kariyeri boyunca model, geçmişte sadece üst segmente ait olduğu düşünülen özellikleri ve güvenlik ekipmanlarını daha geniş kitlelere sunmaya devam ediyor.

Yeni Clio’nun tasarımında, aktif ve pasif güvenlik açısından üstün seviyelere ulaşılmasına özen gösterilmiş. Geçen yıl dört kriteri temel alan güvenlik değerlendirmesine yeni ve daha katı maddeler getiren bağımsız kuruluş Euro NCAP için geçtiğimiz yıl bir dönüm noktasıydı. Yeni Renault Clio, yetişkin koruma alanında yüzde 88, çocuk koruma alanında yüzde 89, yaya koruma alanında yüzde 66 ve sürücü destek konusunda ise yüzde 99’luk bir skorla örnek başarılara imza attı. Önceki versiyonu ile karşılaştırıldığında gerçek anlamda bir ilerleme sunmasının yanı sıra Yeni Clio’yu, genel olarak elde ettiği yüzde 85’lik derece, segmentinde en iyi modeller arasına yerleştiriyor. Bu segmentte Yeni Clio ayrıca çocuk ve yaya koruma ve güvenlik ekipmanı alanlarında da üst düzey dereceler elde etti. Yeni Renault Clio Euro NCAP’te “2012’nin En İyi Superminisi” olarak seçildi.

EuroNcap Yeni Clio Renault Clio www.i-motoring.com
İlk donanım seviyesinden itibaren segmentinin en donanımlı güvenlik donanımlarına sahip Yeni Clio’da ESP, Hız Ayar ve Sınırlayıcı, Emniyet Kemeri İkaz Sistemi, Sürücü, yolcu ve baş / göğüs havayastıkları bulunuyor. Yokuşta kalkış yardımı (Hill Holder),ASR, ABS ve AFU diğer güvenlik donanımları arasında yer alıyor.

50 yıldan daha uzun bir süredir Renault, otomobillerinin güvenlik performansını geliştiren teknolojileri üretmeyi amaçlıyor. Yaklaşımı ve uzmanlığı, gerçek dünya güvenliği ve gerçek kazaların incelenmesini temel alıyor. 2001 yılında, Renault Laguna Euro NCAP’nın maksimum beş yıldız çarpışma testi derecesini alan tarihteki ilk otomobil oldu. Bu tarihi andan sonra, Avrupalı kuruluş süreçlerini kademe kademe daha da katılaştırmasına karşın, birkaç Renault modeli daha aynı başarıyı tekrarladı (2005’de Clio 3 dahil). Bunun sonucu olarak, güvenlik konusunda Renault, her sınıfta üst düzey performans gösteren modelleri sayesinde, Avrupa otomotiv sektöründeki tartışılmaz bir birikim ve tecrübeye sahip.