Kuga’nın üretim adedi artırıldı

 Kuga’nın üretim adedi artırıldı
Reklam

Yeni Ford Kuga  www.e-motoring.com
Ford Avrupa, SUV sınıfındaki temsilcisi Kuga’ya olan yüksek talebi karşılamak üzere, İspanya’nın Valencia kentindeki fabrikasının üretim adedini yüzde 10 oranında artıracağını açıkladı. Yeni Kuga’ya Avrupa’da gösterilen yoğun ilgi Türkiye’de de görülüyor. Kuga, tanıtımının ardından geçen 1,5 ayda 270 adet satışla Ford showroom’larında en çok aranılan araç haline geldi. Özellikle 1.6L 182 HP gücündeki otomatik şanzımanlı EcoBoost benzinli versiyonu ve sınıfında ilk kez sunulan akıllı teknolojileri ile sınıfının aranan aracı olan Yeni Kuga’da yaşanan yoğun talep artışı sebebiyle Ford, ülkemizdeki siparişler için 3 ay sonrasına sıra vermeye başladı. Bu yoğun talep karşısında Valencia-İspanya’daki üretimi artıran Ford, yıllık Kuga üretiminde Avrupa’da ilk kez 100.000 adede ulaşacağını açıkladı. Türkiye’de de yılsonuna kadar 2600 adet Yeni Kuga satılması bekleniyor.

2013 başlarında Avrupa’da satılmaya başlayan Yeni Kuga pazara hızlı bir giriş yaptı. Satışlar Şubat ayında yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artış gösterdi. ABD’de Escape olarak satılan aracın yıllık bazda satış artışı Mart ayında yüzde 28 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. 2012 yılı ile kıyaslandığında ise 2013 yılının ilk çeyrek sonuçlarında yüzde 25’lik bir artış meydana geldi.

Yeni Kuga’daki yüksek talep ve üretim artışı, gelecekte Avrupa pazarı için planlanan Edge gibi SUV modellerine de ilginin büyüyeceğinin işaretini verirken, markanın Kuzey Amerika ve diğer pazarlardaki liderliğine itici güç olması da bekleniyor. Yakıt ekonomisi, hacmi, sürüş dinamikleri ve tek bir ayak hareketi ile dokunulmadan açılan bagaj kapağı gibi akıllı teknolojiler konusunda müşterilerden olumlu tepkiler alan Yeni Kuga aynı zamanda Euro NCAP’in maksimum güvenlik değeri olan beş yıldıza da sahip.

Önümüzdeki altı yıl içerisinde Avrupa’da bir milyondan fazla SUV satacağını ve bunun 2016 yılına kadar satılacak tüm Ford modelleri içinde yüzde 10’luk pay anlamına geldiğini de belirten Ford, yeni aracı kompakt EcoSport’u 2014 yılı içerisinde tanıtacak. Ardından Kuga’ya göre daha büyük yapıya sahip premium modeli Edge’i pazara çıkaracak.
Yeni Kuga ilk kez, geliştirilmiş yakıt verimliliğine sahip 1.6 Litrelik EcoBoost teknolojisini barındıran motor seçenekleriyle kullanıcısına yakıt ekonomisi de sunuyor. Yeni Kuga’da benzinli motorun yakıt tüketimi yüzde 25 oranında azaltılırken dizel motor yakıt tüketimi de yüzde 10 oranında düşürüldü. Ayrıca düşük hacimli motor seçeneğinin sağlamış olduğu fiyat avantajına da sahip olan Yeni Kuga, tüm bunları müşterilere ulaşılabilir, uygun fiyatlarla sunuyor; bu sayede Türkiye’de ve dünyada büyük talep görüyor.