Sadece yarışmak için doğmuştu

 Sadece yarışmak için doğmuştu

1969 yılında Ferrari ve Lancia’yı satın alan Fiat, özellikle başarısız bir seyir içindeki Lancia’yı diriltmek için sportif ataklar yapılması gerektiğini düşünüyordu. Amaç çok yüksek maliyetlerin altına girmeden stratejik bir hamle yapabilmekti. 1970 yılında Torino Otomobil Fuarı’ndaki Bertone standında alışılagelmişlerden çok farklı bir otomobil konseptini ziyaretçilere sunuluyordu. Lamborghini Miura ve Countach modellerinin de tasarımcısı olan Marcello Gandini’nin şekillendirdiği iki kişilik konsept, fuarın yıldızı olurken kimse bunun gerçeğe ne kadar yakın olduğunu hayal edemiyordu. Bu konsept, Lancia’nın stratejik hamlesinden başka birşey değildi. Gandini bir yol otomobili değil, öncelikle yarış zaferleri elde etmesi için bir roket tasarlamıştı.

Ferrari motoru nasıl seçildi?
Lancia HF Coupe platformu üzerinde yapılandırılan otomobilde Ferrari’den alınan motor, arkaya yerleştirilmişti. Yapılan anlaşmaya göre otomobilin gövdesi Torino’daki Bertone tesislerinde üretilecek, montaj ise Lancia tesislerinde yapılacaktı. Konseptten üretilen ilk dört prototip, hemen üretildi ve 1971 Torino Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Konseptte kullanılmayan kapılar, hayli agresif bir tasarımla plastik gövdede yer bulmuştu kendilerine. Monokok şasi üzerine yerleştirilen hafif ama dayanıklı gövdeyi bağımsız süspansiyon elemanları taşıyordu.
Motor seçiminde oldukça titiz bir çalışmayla sonuca varıldı. Lancia’nın yarış departmanı, yaşanan mali krize rağmen başarılı sonuçlar almaya devam ediyordu. Bunda da en önemli pay, V4 formlu motorundu. Ama yine de departman şefi Cesare Fiorio, yeni konseptte farklı bir motor kullanmak istiyordu. Lancia Beta’da kullanılan 2.0 litrelik V4 motora alternatif olarak Ferrari Dino’da kullanılan 2.4 litre hacimli V6 motorda karar kılındı. İsim olarak da Stratos’un seçilmesiyle uçuk konsept çılgın bir yarış otomobili haline gelmişti.

Ralli zaferleri geliyor
Lancia Stratos, ralli etaplarında ilk birinciliğine 1973 yılında ulaştı. İspanya’daki Firestone Rallisi’nde zafere ulaşan otomobil, ertesi yıl da Tour de France’de birinciliği elde etti. Bu yarışlara homologe olmadan katılan otomobilin seri üretimi, Ferrari Dino’nun ömrünü tamamladığı 1974 yılı itibariyle başladı. Buna paralel olarka da otomobilin resmi homologasynu yapıldı ve resmi izinle yarışlardaki yerini aldı. 1974 yılında Dünya Ralli Şampiyonu olan otomobil, aynı dönemde tam bir yenilmez armada konumundaydı. Hatta otomobillerden biriyle dönemin efsane Fransız oyuncusu Alain Delon da yarışıyordu. 1975 ve 1976’da da Dünya Şampiyonluğu’nu elde eden otomobil, aynı yıllarda Monte Carlo Rallisi’ni de kazanma başarısını gösterdi. 1975 biterken 492 adet üretilmiş olan bu ‘nadide parça’, 1977’de hala yarış kazanmaya devam ediyordu! Bu efsane, o yıl Fiat ve Lancia yarış takımlarının birleştirilmesiyle son buldu. Artık şan şöhretten öteye geçip seri üretim otomobillere yansıyacak başarıların kovalanmasına karar verilmişti. Otomobil olarak Fiat 131 Abarth seçilmişti. Fiat 131’in rallilerde ve ticari açıdan kazandığı büyük başarılara karşılık Lancia Stratos da etaplardan emekli olup koleksiyonerler borsasının en değerli parçalarından biri konumuna yükseldi.