Lansman incelikleri

 Lansman incelikleri

Jetta’nın yerine geçecek aracımızı takip etmeye devam ediyoruz. Fabrikada şu anda “ön seri” araçlar yapılıyor. Artık fabrikanın çevresindeki yollarda yavaş yavaş yollarda kamuflaj yapılmış araçlar görülmeye başlandı. Bu araçlarda fabrikanın test sorumluları tarafından dinamik testler yapılıyor. Henüz araç basına tanıtılmadığı için verilmediği için kamuflaj şart.

reklam
Reklam

Gelin bugün basın tanıtımlarından bahsedelim biraz. Basına araç tanıtımları her firmanın önem verdiği bir aktivitedir.  Özellikle aracın ilk kez tanıtımlarına o kadar önem verilir ki, araçlar özel olarak hazırlanırlar. Az önce söylemiştik fabrikada “ön seri” araçlar yapılıyor. İşte bu araçların bazıları basın tanıtımı için ayrılır ve özel olarak hazırlanır. Özel derken yanlış anlaşılmasın normal bir aracın üstüne fazladan parçalar koyulmaz. Arabalar müşteriye satılacaklarla aynıdırlar. Ancak ekipman olarak en üste ekipmanlı arabalar seçilmiştir, renkleri fotoğraflarda kullanılan tanıtım rengidir. Tabii ki en üst motorlar seçilmiştir. Performansı göreceli olarak düşük motorlu arabalar basın tanıtımlarında genellikle bulunmaz.  Yani müşteriye gösterilmek istenen özellikler, motorlar, ekipmanlar gösterilir.   

reklam

“Ön seri” araçlar kullanılır demiştik. Bu yüzden araçlar üstünde birçok problem vardır. Problem olması çok da normaldir. Adı üstünde “ön seri” yani seri üretim araçları değil. Sağından solundan ses gelir, kapısı güzel kapanmaz, yazılımları uygun değildir. “Velinimetimiz” basın çalışanlarına bu problemleri göstermemek için her araba, uzman çalışanlar tarafından tek tek denenir, hataları bulunur. Araç, araç neler yapılacağı listeleri tutulur, bu listeler göre tamiratlar yapılır ve ardından bir kez daha denenir. Basın deneme araçlarında hata bırakılmamaya çalışılır.

Basın deneme araçlarında çıkan problem listesi fabrika için çok önemlidir. Karşılaşılan problemler imalat birimlerine bildirilir ve düzeltici eylem planları uygulanır.

Tabii bir de bu işin bir öncesi var. Basın denemesi nerede yapılacak? Hangi otelde konaklanacak? Nasıl bir güzergâh kullanılacak? Nerde sorusunun ucu gerçekten çok açıktır. Dünya prömiyeri ( ilk gösterimi) yapılacak bir araba için şehir değil önce ülke seçimi yapılır. Tanıtımı yapılan otomobille organizasyon yeri arasında çok yakın bir ilişki var. Seçilen yerin güzel fotoğraf vermesi gerekir. Örneğin Kapadokya bölgesi yerli ve yabancı tanıtımlar oldukça sık kullanılıyor. Antalya/Belek deseniz öyle..

Yer seçildikten sonra yine basın tanıtımları için uzmanlaşmış kişiler yol seçerler ve araçlar basından önce o güzergâhta denenir. Tabii ki yol tutuşu öne çıkan bir aracı taş toprak yollarda denetmiyoruz. Güzergâh seçimi en az arabanın kendisi kadar önemlidir.

Konaklama için seçilen otel, firmaya ya da tanıtımı yapılan araca yakışan, yatak sayısı yeterli olmalıdır. Tercihan otelin önünde yada yakınlarda arabaların koyulabileceği büyük otopark olmazsa olmazıdır basın denemelerinin. Tabii ki basın mensuplarını alabilecek büyüklükte toplantı salonlarının bulunması, en önemlisiyse otelin havaalanına yakın olması gerekir.

Yer seçimi tamam, otel tamam, araçlar hazırlandı, davetiyeler gönderildi, peki otomobil nasıl sunulacak? Bu konu hiç şansa bırakılmaz ve yurtdışındaki iletişim departmanında hazırlanmış belgeler kullanılarak bazen yerel dilde bazen de İngilizce sunuşlar hazırlanır. Verilmek istenen mesajlar birkaç kez üzerine basılarak anlatılır. İçinde verilecek mesajların ve çok güzel fotoğrafların olduğu “Basın dosyaları” hazırlanır.

Markanın genel müdürü mutlaka oradadır. Olabildiğince spor giyinerek basının karşısına çıkar. Sunumunu yapar, karşısındaki “acar muhabirler”  klasik “acar” sorularını sorarak sunuş yapanı sıkıştırmaya çalışırlar. “Acar” muhabirlerin bilmediği sunuş yapanın elinde sorulabilecek tüm sorular ve cevaplarının zaten yazılı olduğudur. Liste dışından gelen sorular ustalıkla savuşturulur. Markanın sorumlusu aracın yanında durduğu “klasik” pozunu verir.

Göreceli olarak küçük basın denemeleri tek günde bitirilir. Ancak dünya ilk tanıtımlarında basın grupları ülke ülke gruplanır ve yaklaşık 10 gün sürer.

Bir basın denemesi oldukça pahalı ve firma iletişim sorumluları tarafından yapılamayacak kadar büyük çaplı oldukları için genellikle konusunda uzmanlaşmış “ajanslar” tarafından organize edilir.

Basın tanıtımları iki taraflı çalışan bir mekanizma aslında. Basın çalışanıysanız firmalarda tanıdığınızın olması gerekli, aynı şekilde firma çalışanıysanız da basında tanıdıklarınızın olması gerekli. Düşünsenize otomobil yazıları yazıyorsunuz ama sizi araç tanıtımlarına çağırmıyorlar. Ya da tam tersi basın tanıtımı yapıyorsunuz, istediğiniz yayın kuruluşları kimseyi göndermiyor. Otomobil basınında firma iletişim sorumluları ile arasını iyi tutan bazı yazarlar  (ahbap çavuş ilişkisi ) zaman zaman “off yeter artık Almanya’da denemeye gitmek istemiyorum” şeklinde, otomobil denemeye gittiklerini unutup, gezmeye gittiklerini düşünmeye başlayabiliyorlar. Yani olayın tatil boyutu sizin çalışıp didinip yaptığınız ürünün önüne geçebiliyor. Tabii ki firma iletişim sorumluları da tanıdıkları basın mensubu sayısı kadar işlerini iyi yaptıklarını düşünüyorlar (ahbap çavuş ilişkisi)

Maalesef günümüzde ekranın önünde ağzı laf yapabilen kişiler otomobil gazetecisi de olduklarını düşünerek ve yaptıkları programı ya da yazdıkları köşeyi de kullanarak otomobil yazıları yazmaya / programları yapmaya çalışıyorlar. Yine bu kişilerin jüri olarak katıldıkları yılın otomobili oylamalarında kimsenin satın almayacağı / alamayacağı garip araçlar yılın otomobili seçiliyor.

Neticede firmaların bedava reklam yapıp arabalarını tanıtmaları için basına, basının da sayfalarını doldurabilmek için firmalara ihtiyaçları var.