LANXESS’le lastikler daha çevreci

 LANXESS’le lastikler daha çevreci

Gelecek yıl Avrupa Birliği yeni lastik etiketleme sistemini uygulamaya koyacak. Lastik üretimine yeni bir standart getiren sistem, 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren bağlayıcı olarak yürürlüğe girecek ve etiketleme sisteminin 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren üretilen bütün araç lastiklerinde kullanılması zorunlu olacak. Lastik endüstrisi için dünyanın en önde gelen kauçuk üreticisi ve hammadde tedarikçisi olan LANXESS’in başlangıç aşamalarından bu yana desteklediği lastik etiketleme sistemi tüketicilere, yakıt verimliliği, ıslak zeminde yol tutuş ve gürültü seviyesi gibi bilgileri doğrudan sağlayarak daha tüketici ve çevre odaklı bir yaklaşım sergiliyor.

Geleneksel lastikler yüksek yakıt tüketimine neden olmakta, başka bir deyişle yakıtın beşte birlik kısmının tüketiminden sorumlu olmaktalar. Avrupa’daki bütün araçlar daha az yakıt tüketimine neden olan düşük yuvarlanma direnci sağlayan lastiklerle donatılırsa, yıllık yaklaşık 6 milyar litre yakıt tasarrufu mümkün olacak. Bu da yaklaşık olarak karbondioksit salınımının yıllık 15 milyar ton azaltılması anlamına geliyor. AB standartlarına uygun yüksek-performans lastik alanında halihazırda önemli üreticilerden olan LANXESS, bu alanda Türkiye otomotiv sektörüyle işbirliğini daha da artırmayı amaçlıyor.

Yeni lastik etiketleme sistemi

Yeni lastik etiketleme sistemi, Türkiye otomotiv endüstrisi için vazgeçilmez önemde olan Avrupa Birliği pazarında, otomotiv sektöründe devrimci bir değişim yaratacak. Yapılan araştırmalara göre AB’de yüksek çevresel ve güvenlik standartlarına uyan araba lastiklerinin oranı 2012 yılında yüzde 25’e ulaşacak. ABD’de de benzer bir eğilim göze çarparken, lastik etiketleme Japonya’da da tartışılmakta.

Etiketleme lastik tüketicilerine, ilk kez çevreci ürünlerle çevreye daha çok zarar veren ürünler arasında seçim yapabilme ve satın alma fiyatı ile öngörülen tasarruf arasında denge sağlama fırsatını tanıyor. Bu bilgi sistemi ayrıca tüketicilere yeni lastik satın alırken karar verme aşamasında çok ciddi bir yardım sağlıyor. Etiket tüketicilere yakıt verimliliği, ıslak zeminde yol tutuş ve gürültü seviyesi gibi bilgiler veriyor. A kategorisinde olan lastiklerin yuvarlanma direnci, G kategorisindekilere nazaran yüzde 40 daha düşük olup bu da yüzde 10 daha az yakıt tüketimi anlamına geliyor.

LANXESS, lastik endüstrisinin AB’nin daha güvenli ve daha çevreci lastiklerle ilgili yeni ve katı kurallarına uyumlu hale gelmelerini sağlayan yüksek-performans lastik üretimini şimdiden sağlayabiliyor. Lastik endüstrisi için dünyanın en önde gelen kauçuk üreticisi ve hammadde tedarikçisi olarak, LANXESS daha çevreci lastik üretiminde de öncü konumda yer alıyor.

LANXESS son teknoloji kauçuk ürünlerinin yüksek performanslı lastiklerin yakıt tüketimini gelecekte daha da azaltacağından kuşku duymuyor. Daha çevreci lastiklerin teşviki, Avrupa yollarında güvenlikten ödün vermeden karbondioksit ve gürültü salınımlarının ciddi ölçüde azaltılmasını sağlayacak.