Lüksün doruğunda yeniden Maybach

 Lüksün doruğunda yeniden Maybach

Mercedes-Maybach S 600
Mercedes pes etmedi ve Maybach’a bir kez daha hayat verdi. 1909 yılında Wilhelm Maybach ve oğlu tarafından kurulan zeplin üreticisi, 1912’de kapanmıştı. Ondan sonra Daimler tarafından satın alınıp savaşa kadar lüks otomobiller üreten Maybach, savaş sırasında tank üretimine yönlenmişti. Savaştan sonra da marka uzun süre otomobil üretimine yanaşmadı. 1997 yılında Maybach’ın lüks otomobil konseptini sergileyen Mercedes-Benz, S Serisi’nden geliştirdiği ultra lüks otomobili 2002 yılında tanıtmıştı. Ne var ki 2002 yılından 2012’ye sadece 3000 otomobil satılmış olması, Mercedes-Benz’i bu projeyi gözden geçirmeye yöneltmişti. Ama Stuttgatlı markanın yönetimi, geçen yıl Mercedes Maybach adıyla bir kez daha doğuşu açıklamıştı. Mercedes Maybach, tıpkı Mercedes AMG gibi markanın alt markası kimliğine sahip. Bugün ise Los Angeles ve Guangzhou Otomobil Fuarları’nda yeni Mercedes-Maybach S600 otomobil severlere tanıtıldı.

Mercedes-Maybach S 600 (X 222) 2014

Mercedes-Maybach S 600 (X 222) 2014
S Serisi’nden Rolls Royce’a rakip olarak geliştirilen Maybach, özellikle 3365 mm’lik aks mesafesiyle arka koltuk prestijine başka boyutlar getiriyor. Boyu B ve C sütunları arasındaki farklılıktan dolayı S Serisi’nden 207 mm fazlalıkla 5453 mm olan aracın eni de S Serisi’nden 20 cm daha geniş. Dünyanın en sessiz arka bölümüne sahip otomobilde iki bağımsız arka koltuk yer alıyor. Güvenlik, verimlilik, iklimlendirme kontrolü ve sessizlik konularında lüks standartların üzerine çıkan otomobilde 530 HP’lik V12 bi-turbo motor yer alıyor. 830 Nm’lik maksimum tork 1900 d/d’den itibaren üretiliyor. Şubat 2015’ten itibaren satışa sunulacak S600’ün ardından yaz aylarında 455 HP’lik S500 4MATIC satışa çıkacak. 100 km’de 8.8 litre ortalama tüketim sağlayabilen bu “ekonomik” versiyonun maksimum torku da 700 Nm.

Mercedes Maybach Mercedes Maybach
Büyük camlarına rağmen seri üretim araçlar arasında arka bölümü en sessiz olan Mercedes Maybach S600’de bağımsız arka koltukların bacak mesafeleri ve kafa boşlukları çok geliştirilmiş. Bu koltukların ayarları birbirinden bağımsız yapılabiliyor. Sırtlık açıları 43.5 derece ile 19 derece arasında ayarlanabiliyor. Şoför pozisyonuyla ilgili de sıradışı özellikler sunulan otomobilde ön yolcu koltuğunun arkasındaki koltuk, normal bir otomobile göre 77 mm daha fazla diz mesdafesi sunabiliyor. Ön yolcu koltuk sırtlığı öne katlanarak masa haline de getirilebiliyor. Masaj özellikli koltukların yanısıra koltukların arasında uçaklardaki gibi fonksiyonel sehpa da yer alıyor. Burada içecekler soğuk ya da sıcak tutulabilirken bu konsolun üretildiği hafif ve zarif görünümlü materyal de dikkat çekici. Otomobildeki en ilginç özelliklerden biri de airbagli emniyet kemerleri. Çarpma durumunda şişerek göğüs yaralanmalarını engellemeyi amaçlayan sistem, VIP konuklarının güvenliğinden sorumlu! Şampanya kadehleri için yuvalar bulunan kabinin havası da parfüm salımıyla kontrol altında. Burmester high-end ses sistemiyle donayılan otomobilde ön bölümle çevrenin gürültülerinden etkilenmeden HD kalitesinde telefon görüşmeleri yapılabiliyor. Anlaşıldığı üzere Mercedes Maybach’ın detayı sonu gelmeyecek kadar çok. Başka bir frekans, başka bir yaşam modeli… Mercedes-Benz Türk’ün sipariş üzerine getireceğine inanıyoruz.

Mercedes-Benz auf der Guangzhou Auto Show 2014  Mercedes-Benz at the Guangzhou Auto Show 2014