Makyajlı Egea yollarda test ediliyor

 Makyajlı Egea yollarda test ediliyor

Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği ve 47 ülkeye ihraç edilen modeli Fiat Egea, 2020’nin son çeyreğinde tamamen yenilenerek üretilecek. 2019 yılı baharında 225 milyon dolar harcanarak kapsamlı olarak makyajlanacağı açıklanan Egea’nın facelift operayonunda son noktaya gelindi. Kamuflajlı olarak hatchback, sedan ve station wagon versiyonlarıyla Bursa caddelerinde dolaştırılmaya başlayan otomobilin, satışa çıkış öncesi yol testleri sürdürülüyor.

reklam

Burun yapısında yeni bir ızgara tasarımı ve yenilenmiş tamponlarla karşımıza çıkacak olan Egea’nın farları da yenilenecek, opsiyon olarak LED far sürpriziyle karşılaşmamız bekleniyor. Arkadaysa yeni tip tamponla beraber desenleri ve renkleri yenilenecek arka aydınlatma grubu görülecek. Kabin içinde güncel dijital teknolojilerle donatılması beklenen otomobilde Tofaş’ın sunacağı en önemli yeniliklerse motor kaputunun altında yer alıyor. Hali hazırda 1.3 ve 1.6 litrelik Multijet II dizel motorlar ve 1.4 litrelik FIRE benzinli motorlarla satılan otomobilde dizelde Euro 7 egzos emisyon normunu karşılanması bekleniyor.

2015 yılından 2023 yılına kadar hedeflenen 1.3 milyon Egea üretiminin yaklaşık 600 bin adedinin gerçekleştirildiği belirtilirken Tofaş, bu hedefi de 2024 sonuna kadar 1.45 milyon olarak yükselmişti. Üretimin yüzde 70’inin ihracata ayrılacağı belirtilmekle beraber pandemiyle gelen durgunlukla paralel olarak üretim ve satışlarda bazı yavaşlamalar görülebilir. Halen Türkiye dışında 47 ülkede satışına Fiat Tipo adıyla devam edilen Egea’nın yenilenmiş modellerinin üretimine 2020’nin son çeyreğinde başlanacak ve araçlar, 2021’den itibaren tamamen yenilenmiş olarak müşterilerine kavuşacak. Bu arada Egea cephesinde gerçek bir sürpriz olarak bir crossover versiyon karşımıza çıkabilir.