Makyajlı Mégane Haziran’da geliyor

 Makyajlı Mégane Haziran’da geliyor


Yenilenen tasarımı ve teknolojisiyle Mégane sürüş keyfi, Haziran ayından itibaren Türkiye’de de yerini alacak. 2008 sonunda gerçekleştirilen lansmanından itibaren, tasarım stili ve dinamik özellikleri sayesinde Avrupa’nın segmentinde en çok satan otomobili pozisyonuna yükselen otomobil, yerli müşterilerle buluşmaya hazırlanıyor. Yapılan anketlerde vurgulanan kalite seviyesi ile Mégane, markanın son yıllardaki imajının pozitif gelişimine de önemli katkıda bulundu. Sportif görünüm ile performans ve ekonomiyi bir arada sunan yepyeni versiyon Mégane GT-Line ise Mégane ailesinin tüm modellerinde çarpıcı kimliği ile öne çıkıyor. Yenilenen Mégane, Haziran 2012’de Türkiye’de satışa sunuluyor.

Tasarım hatlarına taze ruh
Müşterisi tarafından beğeni toplayan yeni tasarımı ile Mégane, daha modern bir ön yüze kavuşuyor. Yenilenen Mégane’da, yepyeni ön tampon, otomobile teknolojide yeni bir imza katan yeni LED farlar ile otomobilin tasarımını daha çekici kılıyor. Modeldeki tüm yenilikler kalite algısına vurgu yapıyor. Yenilenen ön panjur, siyah parlak kaplama ve krom dokunuşlar dikkat çeken diğer özellikler. Makyajlı Mégane’ın iç mekanı ise yeni döşemeler ve iç mekandaki diğer sürpriz çarpıcı dokunuşlarla renk ve uyum yönünden zenginleşiyor.

Yeni teknolojik özellikler
Yenilenen Mégane ailesinde birçok teknolojik yenilik de dikkat çekiyor. Yeni Mégane’da yer alan Visio System® güvenli sürüş konforunu arttırıyor. Uzun/kısa farların otomatik kumanda edilmesi (Automatic High-Low Beam) ve şeritten çıkış ikazı (Lane Departure Warning) sayesinde sürüş güvenliği ve kalitesi artırılırken sürücünün dikkatini korumasına yardımcı oluyor. Yokuşta kalkış yardımı sistemi (Hill Start Assist) ve park etmeyi kolaylaştıran geri görüş kamerası, yeni fonksiyonel konfor donanımları arasında yer alıyor. Ayrıca yenilenen Mégane’da, USB+bluetooth bağlantıları da tüm seviye müzik sistemlerinde standart olarak sunuyor.

Energy dCi 130: Sınıfının en performanslı dizel motoru
1598 cm³’lük silindir hacmi ile 130 HP gücündeki Energy dCi 130, sınıfının en iyi performans/tüketim oranına sahip olmakla beraber sessiz sürüş konusunda Renault teknolojisinin en yeni ürünü. Bu yeni motor sağladığı 320 Nm’lik tork ile, sınıfının en güçlü dizel motoru özelliğini elde ediyor. Energy dCi 130, 4.0 l/100 km yakıt tüketimi ve kilometrede sadece 104gr CO2 salınımı ile Fransa’da ekoloji ödülü almaya hak kazandı. Energy dCi 130, daha yüksek bir tork ve gücü daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon salımıyla gerçek bir sürüş keyfi sunuyor. Yeni Mégane GT-Line versiyonu ile birlikte sunulan Energy dCi 130, Renault’nun F1 deneyimine dayanan yeni nesil bir downsizing motoru.

Yeni Energy dCi 130 motorun bir özelliği olan Stop&Start teknolojisi, araç kırmızı ışıkta veya sıkışık trafikte durağan hale geldiğinde motorun otomatik olarak kapatılmasını sağlayan güçlendirilmiş bir marş motorundan oluşuyor. Bu sırada karbon salımı da sıfırlanıyor. Motorun tekrar çalıştırılması için yapılması gereken tek şey gaz pedalına dokunmak. Söz konusu sistem, şehir içi trafikte 100 km’de 1 litrelik yakıt ve önemli oranda CO2 tasarrufu sağlıyor. Stop&Start sistemi hız kesme/ frenleme enerjisi depolama sistemi Energy Smart Management (ESM) teknolojisi ile kombine edildi. Böylece araç aküsü hiç masrafsız tekrar şarj edilebiliyor.

F1’den seri üretime
Formula 1’de üretici markalar arasında 10 kez dünya şampiyonu ünvanını kazanan tek üretici olan Renault, bu alandaki bilgi birikimini seri üretime de yansıtıyor. Gerek seri üretim araçları gerekse F1 araçları üzerinde çalışan Renault motor mühendisleri, performanslı, güvenilir ve daha tutumlu mekanizmalar tasarlamayı amaçlıyor. Renault’nun Mekanik Mühensiliğine transfer ettiği Renault Sport F1 çatısı altındaki mühendisler, Formula’da edindikleri birikimi Energy motoru ile seri üretime yansıttılar.

Megane ailesinin yeni sportif modeli: “Mégane GT-Line”
GT-Line versiyonu sportif özellikler, sürüş konforu ve ekonomiyi birarada sunan müşterilerin tercihi oluyor. Bumerang şeklindeki LED farlar, kırmızı dikişli döşeme, spor direksiyon simidi, kapı eşikleri ve GT-Line imzalı ön panel çubuğu, koruma barları üzerindeki özel «GT-Line» logoları bu yeni versiyonun göz dolduran yeniliklerinden bazıları. Mégane’ın yeni iddialı versiyonu GT-Line, sportif dış tasarımı, sportif iç ambiyansı ile Mégane ailesinin tüm modellerinde çarpıcı kimliği ile öne çıkıyor. GT-line versiyonunda kullanılan koyu metal ve parlak karbon dokunuşlar ile farklılığını ortaya koyuyor. Bu özel versiyonda, geniş ön hava giriş kanalları, sportif ön tampon, arka tampona entegre difüzör, 17” Celsium tipi koyu renk aliminyum alaşımlı jantlar gibi ekipmanlar standart olarak sunularak aracın sportif kimliği vurgulanıyor. GT-Line versiyonunda çekici dış tasarımın yanısıra, 320 Nm maksimum tork ve 130 HP’lik güç çıkışı sağlayabilen Energy dCi ile performanslı bir sürüş keyfi sunuluyor. Daha sportif bir sürüş sağlamak için GT Line versiyonlar daha dayanıklı olan Mégane Coupe şasisi ile donatıldı.

Kabin içinde ise dış tasarımda olduğu gibi sportif bir görünüm göze çarpıyor. Özel döşemeler, spor gösterge paneli, spor direksiyon simidi, sportif kapı iç panelleri ile görünüm tamamlanıyor.

Renault Kalite Direktörü Jean-Pierre Vallaude otomobilin kalite düzeyini “Mégane, gösterdiği gelişim süresince ortaya koyduğu kalite hissi ve mükemmel güvenilirliği ile Renault kalitesinin liderliğini üstleniyor. Günümüzde Mégane, Renault marka araçların kalite standartlarının dünya çapındaki referansıdır” sözleriyle özetliyor.

ADAC, Mégane’ın güvenirliğini “mükemmel” olarak değerlendirdi
2011 yılında dünyada 235 bin adet (Scénic dışında) ve 2008 sonundaki lansmanından beri 730 bin adet araçla Renault markasının en çok satılan aracı olan Mégane, güvenirlik açısından sınıfındaki liderlerinden biri. Araç, L’Automobile Magazine gibi basın kuruluşu, çok ünlü Alman Otomobil klübü ADAC ve diğer bağımsız dış kuruluşlar tarafından takdir kazandı. Sürekli iyileştirme uygulaması sayesinde, Mégane III selefine göre bir yıllık kullanımdaki arızaları, %40 oranında azalttı.
Yeni Mégane HB modeli ise Oyak Renault Fabrikaları’nda ve Yeni Mégane ailesi İspanya’da Palencia Fabrikası’nda üretiliyor. 2008 yılı sonundaki lansmanından bugüne dek 110 ülkede 771.935 satış adedine ulaşan Mégane ailesi, Türkiye’de 2009 yılınıda satışa sunuldu ve toplam 27.578 adet satış gerçekleştirdi. Mégane HB, Mégane Sport Tourer ve Mégane Coupé Türkiye pazarında kendi segmentlerinde podyumda yer alıyor.