Makyajlı Sportage piyasada

 Makyajlı Sportage piyasada


Kia’nın 1994 yılından bu yana ürettiği kompakt SUV modeli Sportage geçen yıl makyajlanmış ve tekniğinde de bazı yeniliklere gidilmişti. Ağustos 2018’den bu yana döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ülkemizde piyasaya sürülüşü ertelenen yenilenmiş Sportage nihayet yollara kavuştu. Cool, Elegance, Prestige ve GT-Line donanım paketleriyle sunulan araçtaki en önemli yenilik, çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilen 1.6 litrelik dizel motor. Yenilenen Sportage’nin fiyatı önden çekişli Cool paketine sahip baz versiyonda 161.500 TL’den başlayıp dört tekerlekten çekişli GT-Line paketinde 289.900 TL’ye kadar yükseliyor.

Dördüncü nesil Sportage’nin makyajlı versiyonu olan otomobil, malzeme kalitesi ve verdiği sürüş tepkileriyle kardeş modeli Hyundai Tucson’un premium versiyonu gibi görünmekte. Özellikle gürültü yalıtımındaki başarıyla dikkat çeken makyajlı Sportage 9 farklı renkte tercih edilebiliyor. Sportif tasarımı donanıma bağlı olarak sunulan yeni 17 ve 19 inç alaşım jantlar tamamlıyor. Dış görünümde krom detayların artırıldığı fark edilen araçta sis farlarının tasarımı değiştirilirken arkada da LED aydınlatma grubunun formu da yenilenmiş.


İç mekanda makyaj dahilinde genel hatlar korunurken kalite hissi artırılmaya çalışılmış. Kokpit yeni direksiyon simidi ve yeni göstergelerle şekillenirken yeni döşemelerin de katkısıyla kalite algısı yükseliyor. GT Line versiyonlarında çift renk kumaş ve deri koltuklar standart olarak sunulurken isteğe bağlı olarak tamamen deri döşemeler de tercih edilebiliyor. Orta konsoldaki iklimlendirme kumanda paneli de yeniden tasarlanırken, yeni havalandırma ızgaraları kabin içindeki modern havaya katkı sağlıyor.

Güvenlik teknolojileri ve yeni bilgi ve eğlence sistemi
Yenilenen KIA Sportage donanım seviyesine bağlı olarak; dur-kalk özelliğine sahip akıllı hız sabitleme sistemi, park ve manevraları kolaylaştıran çevre görüş sistemi ve sürücü dikkat dağınıklığı uyarı sistemi de dahil olmak üzere KIA’nın en güncel sürüş destek sistemlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, müşterilere 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekranlı veya 8 inç büyüklüğünde çerçevesiz ekranlı olmak üzere farklı bilgi ve eğlence sistemi alternatifleri bulunuyor. Bu ekranlarda Apple Car Play ve Android Auto desteği de Elegance paketi ile birlikte standart olarak sunuluyor.

Sportage’daki en önemli yenilik ise yeni SmartStream verimlilik teknolojileriyle donatılmış 1.6 litrelik dizel motoru. Yeni dizel motoru yüksek yakıt verimliliği ile performanslı sürüşü aynı anda kullanıcısına sunuyor. Sıralı dört silindirli 1.598 cc hacimli 136 PS gücündeki yeni turbo dizel motor, Kia’nın bugüne kadar ürettiği en temiz dizel motor olmasıyla öne çıkıyor. Kia’nın yenilikçi, yüksek verimlilik sağlayan SmartStream inovasyonlarını bünyesinde barındıran yeni 1.6 litrelik motor, yüksek performansı düşük yakıt tüketim değeriyle bir arada kullanıma sunuyor. Yeni 1.6 litre hacimli SmartStream motor 4.000 d/d’de 136 PS güç ve 2.000 d/d itibariyle 320 Nm tork üretiyor. Motorun ürettiği güç yedi kademeli çift kavramalı şanzıman (DCT) ile yola aktarılıyor. Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemi, dizel partikül filtresi ve start & stop sistemi de dahil olmak üzere modern teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanan motor Euro 6d TEMP emisyon normunu karşılıyor. 100 km’de ortalama 4,7 litre yakıt tüketen araç, 123 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiriyor.