Manheim Türkiye yeni yerinde

 Manheim Türkiye yeni yerinde

Borusan Holding CEO'su Agah U?ur, Manheim International Ba?kan? John Bailey, Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioglu
6 yıl içerisinde yüzde 70 büyüyerek, adeta ikinci el otomobil borsası haline dönüşen Manheim Türkiye, 1.5 milyon TL’lik yatırım ile yeni açık artırma tesisine kavuştu. 6 yılda 4 bin adetlik ikinci el araç satışını 17 bin 500 adede yükseltmeyi başaran Manheim Türkiye, yeni tesisi ile birlikte yılda 50 bin aracı satışa sunarak 22 bin adet ikinci el otomobil satmayı hedefliyor.
Borusan Holding ile dünyanın önde gelen açık artırma şirketi Manheim Auctions’un ortaklığıyla kurulan Manheim Türkiye, 1.5 milyon TL’lik yatırım ile 2004’ten bu yana uyguladığı ‘İkinci El Oto Açık Artırma Sistemi’ni yeni tesisine taşıdı. 6 yılda 4 kat büyüyerek 4 bin adetlik ikinci el araç satışını 17 bin 500 adede yükseltmeyi başaran Manheim Türkiye, kısa sürede ikinci el otomobil borsası haline dönüştü. Manheim Türkiye, yeni tesisi ile birlikte 2015’te 50 bin aracı satışa sunarak, 22 bin adetlik araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yeni açık artırma tesisinin açılışını Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Manheim International Başkanı John Bailey ve Manheim Avrupa Bölge Direktörü Nuno Castel Branco ile birlikte gerçekleştirecek olan Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, geçen yıl 17 bin 500 adet ikinci el araç satışı gerçekleştirdiklerini belirti. Satışların yüzde 89’unu binek yüzde11’ini ise ticari araçların oluşturduğuna dikkat çeken Terzioğlu, “Lüks araçların payı ise toplamda yüzde 14’tür. Satışlarımızın yüzde 52’sini filo kiralama şirketleri, yüzde 17’sini şirket araçları, yüzde 17’sini galeriler ve yüzde 14’ünü ise yetkili satıcılar oluşturuyor” dedi.

Manheim Turkiye Yeni Tesis gorseli
Hat sayısı 2’den 4’e çıkarıldı
Geçen yıl haftada yaklaşık 750 aracı satışa çıkardıklarını ve bu araçların yüzde 50’sinin satışını gerçekleştirdiklerini bildiren Terzioğlu, “Ayda 3 bin aracın satışa çıkarıldığı 2014 yılında, aylık araç satış adedimiz bin 500 adedi buldu. Bunun yanı sıra geçen yıl 35 bin aracı satışa sunmuş ve bu araçlardan 17 bin 500 adedinin satışını yapmış bulunuyoruz” dedi. Yeni açık artırma tesisi ile ilgili bilgiler de veren Terzioğlu, “Geçen yıla kadar araçlarımızı 2 hat üzerinden satışa çıkarıyorduk. Bu hatlarımızda 5 kadın 3 erkek olmak üzere toplam 8 sunucu görev yapıyordu. Yeni açık artırma alanımızda hat sayımızı 2 den 4’e, tesis kapasitemizi ise 20 dönümden 60 dönüme çıkardık. Bu sayede 1.5 milyon TL’lik yatırım ile açık artırma alanımızı büyütmüş olduk” diye konuştu.

% 400 büyüdü, yatırım kararı aldı
Manheim Türkiye olarak 6 yıl içerisinde yüzde 400 büyüme sergilediklerini ifade eden Terzioğlu, “Açık artırma tesisimizi genişletmemizin en önemli nedeni şirket olarak büyüme trendi içerisinde olmamız. Aracını açık artırmada satışa sunan firma sayımızı bu süre zarfında 114’ten 582’ye, açık artırmaya katılan alıcı üye sayımızı ise 580’den 3.500’e çıkardık. 6 yıl önce yıllık satış adedimiz 4.000 civarında iken, geldiğimiz noktada bu sayı 17 bin 500 adede yükseldi. Bununla birliklte çalışan sayımızı yüzde 20 artırdık.” dedi. Yeni açık artırma tesisi ile birlikte yeni hedeflerini de açıklayan Terzioğlu, “Bu yıl yeni tesisimizle birlikte haftada ortalama bin, aylık 4 bin ve yıllık olarak da 50 bin adet aracı satışa sunmayı, buna karşılık haftalık 450, aylık bin 800 ve yıllık olarak da 22 bin adet aracın satışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.